من یک روزنامه‌نگار درپیت و معمولی بودم که به خاطر چند اتهام مطبوعاتی بازداشت شده بود و حداکثر ظرف یک ماه آزاد می‌شد اما همه این تمهیدات برای حفظ سلامتی و جانم برقرار بود. چون این چیزها را به چشم دیده‌ام نمی‌توانم ⁧ خودکشی⁩ یک متهم به جاسوسی را در زندان درک کنم. ‏تعجبم زمانی بیشتر شد که حرف آن نماینده مجلس را شنیدم. او گفته فیلمی را نشانش داده‌اند که فرد متهم به جاسوسی به مدت ۷-۸ دقیقه مشغول زمینه‌سازی و فراهم کردن مقدمات برای خودکشی است اما فیلم لحظه خودکشی موجود نیست. سردار سرلشکرفیروزآبادی، مشاور عالی نظامی فرمانده کل قوا! جاسوسی هسته‌ای، آن‌هم با مارمولک؟!

 

 
دولت بهار
محمدحسین حیدری

‏در بند ۲۴۱ اوین، مستراح فاقد شلنگ بود و طهارت به مدد آفتابه مقدور. وقتی آنجا بودم فکر می‌کردم این هم نوعی آزار زندانی است.شلوار زندان هم فاقد بند تنبان بود و‌ مدام می‌افتاد. فکر می‌کردم این هم از بدشانسی است. بیرون که آمدم فهمیدم این‌ها تمهیداتی است برای جلوگیری از خودکشی زندانی.

‏در سلول انفرادی آدم هرکاری می‌کند برای گذران وقت و سرگرم شدن. یک شب تصمیم گرفتم لباس‌های تمیزم را از نو بشویم. روشویی کنج سلول بود، حدود یک دقیقه مشغول شست‌وشو بودم که ناگهان ماموری با عصبانیت و هراسان درب را باز کرد و پرسید چه‌کار می‌کنی و چرا این همه طولش می‌دهی؟!

‏فهمیدم اینجا نقطه کور سلول است و از چشم دوربین پنهان، و نیز اینکه لحظه به لحظه حتی در آن ساعت از شب زیر نظرم و حداقل یک مامور پای مانیتور مراقبت می‌کند که زندانی در سلول انفرادی بدون شلنگ و بند تنبان هم نتواند بلایی سر خودش بیاورد و احیانا خودکشی کند.

‏من یک روزنامه‌نگار درپیت و معمولی بودم که به خاطر چند اتهام مطبوعاتی بازداشت شده بود و حداکثر ظرف یک ماه آزاد می‌شد اما همه این تمهیدات برای حفظ سلامتی و جانم برقرار بود. چون این چیزها را به چشم دیده‌ام نمی‌توانم خودکشی یک متهم به جاسوسی را در زندان درک کنم.

‏تعجبم زمانی بیشتر شد که حرف آن نماینده مجلس را شنیدم. او گفته فیلمی را نشانش داده‌اند که فرد متهم به جاسوسی به مدت ۷-۸دقیقه مشغول زمینه‌سازی و فراهم کردن مقدمات برای خودکشی است اما فیلم لحظه خودکشی موجود نیست.

‏به دلیل انتشار مواضع آقایان بقایی و جوانفکر در دولت بهار، ابتدا به فساد‌فی‌الارض متهم شدم. قرار بود مثلا از این اتهام مضحک و مجازات آن (اعدام) بترسم و در سلول انفرادی تحت فشار قرار بگیرم و شبکه رسانه‌ای تخیلی احمدی‌نژادی‌ها را لو بدهم. این مزد ۲۰ سال حضور شبانه روزی در پایگاه بسیج بود.

آقای فیروزآبادی! جاسوسی هسته‌ای، آن‌هم با مارمولک؟
تابناک
گفته‌های سردار سرلشکر فیروزآبادی موردتوجه وب‌سایت‌های خبری و علمی خارجی قرارگرفته است و این پایگاه‌های خبری و علمی اقدام به بحث پیرامون این سخنان کرده‌اند. از جمله وب‌سایت علمی LiveScience در مطلبی با عنوان «نه ایران، سوسمارهای جاسوس نمی‌توانند اورانیوم کشف کنند» با نقل سخنان سرلشکر فیروزآبادی، از نگاهی علمی به این موضوع پرداخته است.

این پایگاه علمی بیان می‌کند، اشاره به «امواج اتمی» در سخنان فیروزآبادی موضوع عجیبی است و این امواج به شکل واقعی وجود ندارند و آنچه احتمالاً منظور سرلشکر فیروزآبادی بوده، «تشعشعات گاما» است که امواجی با کمترین طول‌موج در طیف الکترومگنتیک هستند و در فرایند استخراج اورانیوم از ایزوتوپ‌های رادیواکتیو ساطع می‌شوند.

این پایگاه به نقل از دو تن از متخصصان می‌نویسد، اما صرف‌نظر از این اشتباه در سخنان فیروزآبادی، ادعای اصلی وی مضحک است. اریک پیانکا استاد جانورشناسی دانشگاه تگزاس در آستین ـ که پیش‌ازاین وی را با عنوان مرد مارمولکی می‌شناختند ـ در ایمیلی به پایگاه LiveScience بیان کرده که ادعای سرلشکر فیروزآبادی حرف پوچی است.

وی بیان کرده: این ادعا که سوسمارها یا مارمولک‌ها می‌توانند امواج اتمی را جذب کنند کاملاً غیرمنطقی است، زیرا پوست مارمولک‌ها دقیقاً از پروتئین‌هایی شبیه به پروتئین‌های پوست انسان تشکیل‌ شده است: کراتین A و B. هیچ یک از این دو نوع کراتین توانایی خاصی در جذب یا تشخیص اورانیوم یا سایر مواد رادیواکتیو ندارند.

«بری سینروو» متخصص بیولوژی تکاملی در دانشگاه کالیفرنیا که در پاسخ به این که آیا سوسمارها و مارمولک‌ها قادر به حس کردن اورانیوم در داخل معادن هستند یا خیر تا به این طریق مورد سوءاستفاده جاسوسی قرار بگیرند، بیان کرده: خیر. این‌که مارمولک‌ها قادر به شناسایی و کشف معادن اورانیوم باشند با همه داده‌های علمی موجود در تناقض است.

به گفته او مارمولک‌ها اصولاً ازآنجایی‌که حیواناتی خونسرد هستند، به دنبال مکان‌هایی گرم برای زندگی و استراحت می‌گردند و طبیعتاً هیچ علاقه‌ای به معادن سرد اورانیوم ندارند. تحقیقات نشان می‌دهد که مارمولک‌ها در طول زندگی خود، مکان‌های گرم را شناسایی کرده و به دنبال آن‌ها می‌گردند و درنتیجه نمی‌توان تصور کرد که مارمولک‌ها یا سوسمارها به شکلی غریزی و طبیعی توانایی گشتن به دنبال معادن اورانیوم را داشته باشند.

سردار سرلشکر فیروزآبادی، مشاور عالی نظامی فرمانده کل قوا،  در واکنش به خبر دستگیری برخی از فعالان محیط ‌زیست و معاون رئیس این سازمان به اتهام جاسوسی گفته بود: من از آنجایی ‌که در سیستم اجرایی کشور نیستم، در جریان مسأله قرار ندارم، اما از آنجایی‌ که چهل سال در میدان امنیت و دفاع کشور کار کرده‌ام، باید این نکته را بگویم که غربی‌ها بعد از هر تجربه‌ای که با ایران کردند، دچار شکست شدند.  برای مثال افرادی چندین سال پیش به ‌عنوان فعالیت برای جمع‌آوری کمک به فلسطین به ایران آمدند از تهران شروع کردند بعد به ورامین رفته و ازآنجا به سمت نائین و یزد راه افتادند. ما به مسیری که انتخاب کرده بودند، شک کردیم. اگر کسی می‌خواهد برای فلسطین کمک جمع کند باید به تهران و اصفهان بیاید جایی که مردم هستند و پول دارند نه وسط کویر راه بیفتند. آن‌ها این مسیر را ادامه دادند و تا جیرفت کرمان رفتند، زمانی که به تهران رسیدند، خودشان را اجازه دادیم از کشور خارج شوند، اما اموال همراهانشان را نگه داشتیم. در اموالشان انواع جانوران صحرایی را خریده بودند مثل سوسمار، مارمولک و آفتاب‌پرست. سپس بررسی کردیم که این موارد به چه دردشان می‌خورد، بعد متوجه شدیم که پوست آن‌ها امواج اتمی را جذب می‌کند و این‌ها جاسوس اتمی بودند که می‌خواستند با این بهانه در داخل جمهوری اسلامی از طریق پوست این جانوران صحرایی به این نتیجه برسند که ما در چه مکان‌هایی معدن اورانیوم داریم و کجا در حال کار اتمی کردن هستیم.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)