۱۹ سازمان و نهاد مدافع حقوق بشر که در رابطه با ایران کار می‌کنند، در بیانیه‌ای مشترک به مناسبت درگذشت عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران، یاد او را گرامی داشتند.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

«با کمال تاسف خبر درگذشت عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران را شنیدیم. وی در روز ۱۱ فوریه درگذشت و مدافعین حقوق بشر، به خصوص آنهایی که در ایران هستند، سوگوار مرگ اویند.

جامعه ایران کسی را از دست داد که یکی از پر خروش‌ترین مبارزین در راه حقوق، آزادی‌های اساسی‌ و مبارزه برای عزت و سربلندی‌اش بود. او از سپتامبر سال ۲۰۱۶، زمانی که که به سمت گزارشگری ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران گماشته شد، صدای بسیاری از قربانیان نقض حقوق بشر را در سازمان ملل به گوش جهانیان رسید و از جامعه مدنی پویا ولی گرفتار اختناق ایران دفاع کرد. خانم جهانگیر خواستار اصلاحات حیاتی در مورد حقوق بشر بود و در موارد متعدد اقدامات فوری‌ای کرد که زندگی بسیاری در ایران را تحت تاثیر قرار داد.

برای بسیاری از ما مدافعین حقوق بشر، او همراهی بود در مبارزه‌ای برای ایرانی عادلانه‌تر، آزادتر و برابرتر. با درگذشت او، می‌خواهیم شجاعتش، توانش و شور و شوقش را برای حقوق، برابری و احترام برای عزت همگان در ایران، پاکستان و سایر نقاط جهان، یادآور شویم و آن را گرامی بداریم.

ما خود را در سوگ دوستان و خویشاوندان او در پاکستان و سایر نقاط جهان شریک می‌دانیم.»

بنیاد عبدالرحمن برومند

همه حقوق بشر برای همه در ایران

عرصه سوم

Article 19

انجمن دفاع از حقوق بشر آذربایجانی‌ها در ایران

انجمن دفاع از حقوق بشر در کردستان ایران- ژنو

مرکز حقوق بشر ایران

مرکز مدافعین حقوق بشر در ایران

اتحاد علیه مجازات اعدام (ECPM)

سازمان دفاع از حقوق بشر اهوازی‌ها در اروپا (EAHRO)

فعالین حقوق بشر در ایران

Impact Iran

سازمان دگرباشان جنسی ایران -ایرکو

حقوق بشر ایران

مرکز اسناد حقوق بشر ایران

سازمان اقدام آشکار جهانی

بنیاد سیامک پورزند

Small Media

اتحاد برای ایران

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com