نزدیک به دو هفته از عملیات برون مرزی ارتش ترکیه با نام شاخه زیتون می گذرد. بنا به اطلاعیه ای که ارتش ترکیه در روز نخست عملیات منتشر نمود بیان داشت که این عملیات نظامی منطبق بر قوانین بین المللی و جهت برقراری امنیت و با تمسک به حق مشروع دفاع از خود صورت پذیرفته و هدف از آن مبارزه با گروه تروریستی داعش و گروه تروریستی پ.ک.ک-ی.پ.گ می باشد.

پس از آغاز این عملیات، کشورهای مختلف منطقه ای و فرامنطقه ای واکنشهای مختلفی را در قبال این عملیات داشته اند و رسانه های فارسی زبان از زوایای مختلف به بحث در باب عملیات شاخه زیتون پرداختند.

ستاد مشترک ارتش ترکیه طی بیانیه ای دلایل آغاز این عملیات را که با آغاز عملیات منتشر کرده بود چنین بیان داشته است:

“ارتش ترکیه به منظور تامین امنیت و ثبات مرزهای کشور و نجات مردم کشور دوست و برادر از ظلم و فشار گروه های تروریستی، مبارزه و پاکسازی گروه‌های تروریستی پ.ک.ک/پ.ی.د/ی.پ.گ و داعش را آغاز کرده است. عملیات شاخه زیتون جهت تامین امنیت و ثبات مرزهای کشورمان و منطقه، نابودی تروریست های پ.ک.ک/ ک.ج.ک/ پ.ی.د- ی.پ.گ و داعش در منطقه عفرین در شمال غرب سوریه و نجات مردم دوست و برادر این مناطق از ظلم و فشار صورت می گیرد. این عملیات بر اساس حق دفاع مشروع بین المللی، قطعنامه‌های مبارزه با ترورریسم ۱۶۲۴ ( ۲۰۰۵) ، ۲۱۷۰ ( ۲۰۱۴) و ۲۱۷۸ ( ۲۰۱۴) و ماده ۵۱ منشور سازمان ملل با احترام به حفظ تمامیت ارضی سوریه انجام می شود. هدف از این عملیات تنها هدف قراردادن مواضع، پناهگاه و انبارهای سلاح تروریست‌ها است. تمام تدابیر لازم برای نرسیدن آسیب به غیرنظامیان و افراد بی گناه با دقت بسیار بالا انجام شده وخواهد شد.

فرمانده نیروهای مسلح جمهوری ترکیه نیز در نخستین اظهار نظر خویش در خصوص عملیات چنین اظهار نظر کرده بود:

“در جریان عملیات شاخه زیتون تنها تروریست‌ها، پناهگاه ها، ساختمان ها، مهمات، تجهیزات و جنگ‌افزارهای آنها هدف قرار خواهند گرفت و  به منظور آسیب نرسیدن به غیرنظامیان و افراد بی‌گناه دقت و حساسیت لازم را به خرج خواهیم داد.

در نخستین واکنش بین المللی وزارت خارجه روسیه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که طرفین را به رعایت اعتدال دعوت می نماییم و جهت در امان ماندن جان سربازان روس حاضر در منطقه نیروهای مسلح روس از منطقه عفرین خارج شده اند. به دنبال این اظهار نظر وزارت امور خارجه روسیه وزارت دفاع این کشور نیز با انتشار بیانیه ای مسبب اصلی عملیات ارتش ترکیه را تقویت گروههای تروریستی در منطقه عفرین از سوی دولت آمریکا و ارسال سلاح از سوی این دولت به گروههای تروریستی منطقه دانست. وزارت دفاع روسیه در این بیانیه ای خود بدین مسئله اینگونه اشاره نمود:

“رفتار غیرمسئولانه آمریکا در سوریه روند حل و فصل بحران این کشور را تهدید می‌کند. عامل اصلی کمک به گسترش بحران در شمال غربی سوریه، اقدامات تحریک آمیز آمریکاست. آمریکا با اقدامات خود باعث انزوای مناطقی که اکثر جمعیت آنها کرد هستند شده است. پنتاگون با ارسال سلاح های مدرن برای گروه‌های مسلح تحت حمایت آمریکا در سوریه اقدامات تحریک آمیزی را انجاممی دهد.

در هنگامه ای که وزارت دفاع روسیه، ناتو و متحدان آن را مسبب اصلی این جریان اعلان می نمود ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو با بیان اینکه “ترکیه یکی از کشورهای عضو ناتو است که در معرض بیشترین تهدیدهای تروریستی قرار گرفته و این کشور همانند دیگر کشورها حق دفاع از خود را دارد.” به حمایت ناتو از عملیات “شاخه زیتون” ارتش ترکیه با این جملات تاکید کرد:

“ترکیه یکی از کشورهای عضو ناتو است که در معرض بیشترین تهدیدهای تروریستی قرار گرفته است. ترکیه همانند دیگر کشورها حق دفاع از خود را دارد اما باید این اقدام به صورت حساب شده باشد. هفته گذشته با جناب اردوغان در این زمینه گفتگو کردم. با رهبران کشورهای ذیربط در تماس مستمر و منظم در این مورد هستم. برای پیدا کردن بهترین راه جهت برون رفت از بحران شمال سوریه آمریکا و ترکیه را به برقراری تماس مستقیم بین خود دعوت می کنم.

ژنرال ژوزف ووتل، فرمانده ستاد مرکزی آمریکا نیز در گفتگو با خبرنگاران با اعلام اینکه ترکیه، واشنگتن را در جریان عملیات شاخه زیتون قرار داده است، گفت که عفرین در فهرست مناطق عملیاتی ارتش آمریکا قرار ندارد.

به دنبال این واکنشها جمهوری آذربایجان از جمله کشورهای منطقه بود که به صورت کامل حمایت خود از عملیات ارتش ترکیه را اعلان کرده و این عملیات را مبارزه حقیقی با تروریسم دانست. حکمت حاجیف سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی درباره عملیات شاخه زیتون ارتش ترکیه در عفرین به حمایت جمهوری آذربایجان از عملیات ارتش ترکیه با این جملات اشاره کرد:

“جمهوری آذربایجان به عنوان یکی از قربانیان تروریسم، هر نوع سازمان و اقدام تروریستی را محکوم و از تلاش های جامعه جهانی در مبارزه با تروریسم حمایت می کند. برای رسیدن به صلح و آشتی در منطقه نابودی تروریسم ضروری است. ترکیه بارها قربانی حملات تروریستی بوده و بسیاری از شهروندان بی گناه نیز کشته شده اند. جمهوری آذربایجان نگرانی امنیتی ترکیه نسبت به اقدامات تروریست ها را درک می کند. امیدواریم دیگر شاهد حملات تروریستی در کشور برادر خود نباشیم.

صمد سیداُف نیز به عنوان رئیس هیئت نمایندگان آذربایجان در مجمع پارلمانی شورای اروپا در سخنرانی که در نشست این مجمع نمود و ویدئوی آن بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشت بیان داشت که “اروپا باید این را درک کند که امروز ترکیه نه فقط برای خود، بلکه برای اروپا و کل جهان میجنگد.عملیات شاخه زیتون عملیات بر علیه تروریست های داعش و پ.ک.ک می باشد.”

در بحبوحه این واکنشها رسانه های فارسی زبان با رویکردهای مختلف در باب عملیات شاخه زیتون ترکیه اظهار نظر نمودند. رسانه های دولتی ایران با آگاهی از اینکه گروه پ.ی.د-ی.پ.گ شاخه سوریه گروه تروریستی پ.ک.ک می باشد با مد نظر قرار دادن رقابت ایران و ترکیه در خصوص مسئله سوریه و در راستای حمایت از بشار اسد با ادبیاتی مشابه ادبیات مخالفین این عملیات به خبررسانی در این خصوص و تحلیل وقایع پرداختند. رسانه ها و گروههای فارسی زبان خارج از ایران نیز در راستای مشی متبوع فکری خویش اخبار عملیات شاخه زیتون ترکیه را منتشر نمودند. در این میان برخی از موارد که می توان آنها را اشتباهاتی مشترک دانست، عمداً یا سهواً در نوع پوشش اخبار مربوط به این عملیات در اخبار رسانه های فارسی زبان مشاهده می گردد که مهمترین آنها را می توان به شرح ذیل بیان کرد:

 

کردهای سوریه یا گروه پ.ی.د-ی.پ.گ!

اکثر رسانه های فارسی زبان خواه رسانه های دولتی، خواه رسانه های شبه دولتی وابسته به سپاه پاسداران و خواه رسانه های فارسی زبان خارج از ایران در خبررسانی در خصوص عملیات شاخه زیتون از لفظ عملیات بر علیه کردهای سوریه به جای عملیات بر علیه گروه پ.ی.د-ی.پ.گ استفاده می کنند. یکی از مشکلاتی که اقوام، مذاهب و فرهنگهای مختلف ساکن در خاورمیانه از آن رنج می برند عدم وجود تابلو و ارقامی روشن مبتنی بر پراکندگی جمعیتی قومیتها و فرهنگهای مختلف ساکن در منطقه می باشد. چنانکه علیرغم اینکه خاورمیانه از مراکز بحران خیز جهان محسوب می شود و نقش قومیت و مذهب در این بحرانها نقشی بسزا می باشد تابلویی که پراکندگی قومیتی، مذهبی و گرایشات فکری-سیاسی را به صورت آشکار نشان دهد وجود ندارد و این کاستی سبب می گردد گروههای ایدئولوژیک گوناگون اخبار و حوادث منطقه را در راستای مطامع خویش بازتولید نماید.

استفاده از عبارت کردهای سوریه به جای پ.ی.د-ی.پ.گ جنگ رسانه ای است که متاسفانه رسانه های فارسی زبان دقت کافی را در این خصوص مبذول نمی دارند. حال آنکه بسیاری از کردهای منطقه عفرین خود قربانی سیاستهای غیرعقلانی گروه پ.ی.د-ی.پ.گ شده اند. به عنوان نمونه ترکیه میزبان سه و نیم میلیون پناهنده سوریه ای در خاک خود می باشد و کشورهای جهان به خصوص اتحادیه اروپا بارها از ترکیه جهت تلاش کافی برای رسیدگی به وضعیت این پناهندگان و برخورد انسان محور با آنان تشکر کرده است. از این سه و نیم میلیون پناهنده سوریه ای ۳۵۰ هزار نفر پناهنده کرد سوریه ای می باشد که برای فرار از جنگ به ترکیه پناه آورده اند. چنانکه کردهای سوریه ای نیز اذعان می کنند، جمهوری ترکیه هیچگونه تفاوت قومیتی میان پناهندگان کرد با دیگر پناهندگان قائل نشده است. به عنوان نمونه  عبدالقادر حیدرآقا رئیس عشیره کرد دیدان از عشایر بزرگ کرد سوریه در خصوص حمایت ترکیه از کردهای سوریه به خصوص پس از عملیات سپر فرات ترکیه در شمال سوریه چنین اظهار نظر نموده است: “روابط ما ترکیه بسیار خوب است. ترک‌ها برداران ما هستند. خداوند ترکیه را حفظ کند. عشیره دیدان روابط نزدیکی با مردم عفرین دارد. مردم این شهر اقوام، دوستان و عزیزان ما هستند. گروه پ.ک.ک در عفرین به کردها و عرب ها ظلم می‌کند. ما با این گروه مخالف هستیم. آنها دختران ما را وادار به جنگ می‌کنند. رژیم اسد و پ.ک.ک از نظر ما فرقی ندارند.

گروه پ.ی.د-ی.پ.گ که شاخه سوریه گروه پ.ک.ک می باشد از جمله گروههای مسلح شمال سوریه است که از سوی سازمانهای حقوق بشری گوناگون به جنایت جنگی و تصفیه نژادی در شمال سوریه متهم شده است. به عنوان نمونه سازمان عفو بین الملل در بیانه ای که در ماه جولای سال ۲۰۱۵ میلادی منتشر نمود گروه ی.پ.گ را متهم به جنایت جنگی و تصفیه نژادی بر علیه قومیتهای مختلف ساکن در شمال سوریه نموده است.

مایکل دوران استراتژیست انستیتو مطالعاتی هودسون آمریکا در نشستی که در این مرکز پس از عملیات شاخه زیتون ترکیه با نام “ترکها، کردها و نظم نوین در سوریه” برگزار شد در خصوص رابطه ی.پ.گ و پ.ک.ک و اشتباه آمریکا در حمایت از این گروه چنین بیان داشت:

“هم اکنون مسئله ی.پ.گ-پ.ک.ک مهمترین چالش در روابط آمریکا-ترکیه می باشد. اگر این مشکل برطرف گردد بسیاری از مشکلات نیز حل خواهد شد. از زمان باراک اوباما همواره گفته شد که ی.پ.گ متفاوت از پ.ک.ک است. خودمان را گول نزنیم. این را هیچ ترکی قبول نمی کند. اوباما برای نابودی داعش شاخه سوریه حزب تروریستی پ.ک.ک یعنی ی.پ.گ را مسلح نمود و اینکار علیرغم تمام اعتراضهای آنکارا انجام پذیرفت.

چنانکه بسیاری از کشورها و نهادهای بین المللی اذعان نموده اند گروه پ.ک.ک گروهی تروریستی می باشد که حتی شهروندان عادی و نیروهای غیرنظامی را نیز هدف حملات خویش قرار داده است. به دلیل فعالیتهای تروریستی این گروه بود که ایالات متحده آمریکا و بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا پ.ک.ک را در لیست گروههای تروریستی قرار داده و اعضای آن تحت پیگرد قرار گرفتند. به عنوان مثال ابراهیم پارلاک از اعضای پ.ک.ک در آمریکا هم اکنون به جرم عضویت در این گروه در زندان بوده و منتظر حکم دادگاه خویش می باشد.

گروه ی.پ.گ خود نیز منکر شاخه سوریه بودن پ.ک.ک نمی باشد. مطالعه اساسنامه این گروه نشان می دهد که ی.پ.گ رهبر خود را عبدالله اوجالان مؤسس گروه تروریستی پ.ک.ک بیان کرده و جای جای مناطق تحت سیطره این گروه مملو از عکسهای اوجلان می باشد. به عنوان نمونه در دامنه جنوبی کوه دارمیک در منطقه عفرین سازه بتنی از عکس عبدالله اوجالان با نام “یادبود اوجالان” به ارتفاع ۵۳ متر ساخته شده بود که از سوی پهپادهای نیروهای مسلح ترکیه در اثنای عملیات شاخه زیتون منهدم گشت.

مطالعه تاریخ قدرتیابی ی.پ.گ در شمال سوریه بیانگر این است که این گروه ابتدا با حمایت ایران، روسیه و بشار اسد توانست کنترل برخی از مناطق سوریه را بدست آورد و در دوره دوم ریاست جمهوری اوباما با چرخشی ۱۸۰ درجه ای در جبهه ایالات متحده آمریکا قرار گرفت. بشار اسد که توانایی کنترل مناطق شمالی سوریه را نداشت در توافقنامه ای کنترل این مناطق را به این گروه واگذار نمود. چنانکه در ابتدای امر حتی برخی از نیروهای این گروه توسط سپاه پاسداران آموزش دیدند. به عنوان نمونه گروه سوتورو که متشکل از نیروهای آسوری ی.پ.گ در منطقه بودند در سال ۲۰۱۴ میلادی با انتشار بیانیه ای رسمی بیان کردند که به صفوف نیروهای شبه نظامی تحت حمایت ایران ملحق شدند. نیروهای سپاه پاسداران نیز در ازای این امر قرارگاه و مدرسه نظامی در قامیشلی سوریه به نام آقا پطروس تشکیل داده و به آموزش این افراد مشغول شد.

نگاه به تنوع قومی در منطقه عفرین نشان می دهد که این منطقه تماماً کردنشین نبوده و متشکل از عربها، کردها و ترکها می باشد که ی.پ.گ اقدام به تغییر بافت جمعیتی منطقه از طریق کشتار غیرکردها نموده است. تلاش برای تصفیه نژادی، مختص به غیرکردها محدود نمانده و بسیاری از عشایر کرد نیز از قربانیان ی.پ.گ بوده اند.

در منطقه عفرین و ناحیه های وابسته به آن همچون بلبل، جیندرس و راجو عشایر مختلف کرد با رویکردهای سیاسی گوناگون ساکن می باشند. مهمترین این عشایر عبارت از عشایر عمیقی، بییان، شیخان، خاستیان، جومییان، شکاکان، روباران، خشتیان، شروان و چاخاللی هستند. پس از آنکه ی.پ.گ کنترل منطقه را به دست آورد و اقدام به تصفیه نژادی ترکها و عربها نمود برخی از عشایر کرد معترض ی.پ.گ گشتند. فرماندهان ی.پ.گ نیز در پاسخ به اعتراض عشایر کرد اقدام به برگزاری دادگاههای انقلاب و فشار بر مخالفین نمود. این واکنش ی.پ.گ سبب آزردگی برخی از عشایر کرد منطقه گشت و برخی از این عشایر ترجیح دادند که عفرین را به مقصد ترکیه ترک نمایند. ی.پ.گ نیز در واکنش به این تصمیم عشایر قانونی را تصویب نمود که کردهایی که اقدام به ترک مناطق تحت کنترل این گروه نمایند تمامی اموال و داراییشان مصادره خواهد شد. در ضمن هر خانواده کرد موظف گردید که یک فرزند حتی اگر پایینتر از سن قانونی باشد در اختیار این گروه با حقوق ماهیانه دویست دلار قرار دهد.

 

ترکهای عفرین نخستین قربانیان تصفیه نژادی ی.پ.گ

مودار محمد الاسد، هماهنگ کننده مجلس عالی قبایل سوریه در اظهار نظری بیان داشته استکه گروه پ.ک.ک/ پ.ی.د از سال ۲۰۱۲ تاکنون در نقاط مختلف شمال این کشور جمعیت عرب، ترک، کرد و سریانی را مجبور به مهاجرت کرده و یک میلیون و ۹۵۵ هزار نفر غیر از منطقه عفرین توسط پ.ک.ک /پ.ی.د تن به کوچ اجباری دادند.

به گزارش مجلس مذکور، تاکنون ۲۵۰ عرب، از شهرستان قامیشلی استان حسکه، ۱۵۰ هزار کرد، عرب و سریانی از عین العرب (کوبانی)، ۴۰ هزار عرب، کرد و سریانی از شهرستان عمودا، ۲۵ هزار عرب، کرد و سریانی از شهرستان الدرباسیه، ۲۰ هزار عرب، کرد و سریانی از شهرستان الشدادی، ۱۲۰ هزار عرب، از شهرستان الهول ۳۰ هزار عرب، از شیوخ، سلوک و تل‌ابیض، ۱۸۰ هزار عرب از مالکیه،  تل حمیس، قحطانیه و رمیلان، ۱۵۰ هزار عرب، کرد و سریانی از رقه و طبقه، ۳۵۰ عرب از روستاهای رقه، ۳۰ هزار ترک از مرکضه، ۱۵ هزارعرب از ابو فاس، ۱۵ هزار عرب از دیر الزور، ۳۵۰ هزار عرب از تل براک و ۳۰ هزار عرب از مرکز حسکه تحت فشار این گروه مجبور به مهاجرت شدند و هم اکنون ۲۵ درصد خاک سوریه و ۶۵ درصد مرز سوریه با ترکیه تحت اشغال این گروه تروریستی است.

ترکهای سوریه به خصوص ترکهای عفرین در کنار عربهای منطقه از نخستین قربانیان سیاستهای ترورمحور ی.پ.گ بوده ند که خانه و کاشانه آنها هدف حملات تروریستی قرار گرفته و مجبور به ترک منطقه گشتند. چنانکه در سطور فوق ذکر گردید تاکنون آمار و تابلویی که بیانگر پراکندگی حقیقی فرهنگی و قومی منطقه گردد منتشر نشده است اما همین تابلو و آمارهای ناقص موجود بیانگر آن است که بسیاری از روستاهای شمال عفرین روستاهای ترک نشین بوده اند که در جنگ داخلی سوریه بافت جمعیتشان تغییر یافت. تنها دقت به نام بسیاری از روستاهای شمال عفرین گواهی واضح بر ترک نشین بودن این مناطق می باشد. چنانکه روستاهای پرجمعیتی چون “قزلباش”، “بَی اوباسی” و “کیچیک کارقان” از نخستین مناطق شمال عفرین بودند که ی.پ.گ ساکنان آن را مجبور به کوچ نمود و بافت جمعیتشان تغییر پیدا کرد.

 

ترکیه: پس از پایان عملیات، سوریه را ترک خواهیم کرد

جمهوری ترکیه شاید تنها کشوری باشد که بیشتر زیان را از جنگ داخلی سوریه دیده است. سه و نیم میلیون پناهنده حاضر در ترکیه نه تنها برای ترکیه بلکه برای اتحادیه اروپا نیز از ابعاد گوناگون همچون انسانی، امنیتی، اقتصادی و سیاسی مایه ی نگرانی شده است. گروههای بین المللی که پیگیر وضعیت پناهندگان در اقصی نقاط جهان هستند بدین امر اعتراف می کنند که پناهندگان سوریه ای ساکن در ترکیه از حقوق و امتیازاتی برخودارند که سایر پناهندگان در نقاط مختلف جهان که به صورت جمعی مجبور به ترک زادگاه خویش شده اند فاقد این حقوق و امتیازات می باشند. در اثبات این مدعا کافی است که وضعیت پناهندگان روهینگیایی ساکن در بنگلادش با وضعیت پناهندگان سوریه ای ساکن در ترکیه مقایسه گردد.  

در بعد امنیتی نیز بنا به اخبار منتشر شده مختلف در رسانه های ترکیه بسیاری از نیروهای داعش، ی.پ.گ و دیگر گروههای تروریستی پس از آنکه در قامت پناهجو به ترکیه وارد شدند اقدام به عملیات تروریستی نمودند. سالهای گذشته سالهایی برای ترکیه بود که اقصی نقاط این کشور هدف حملات تروریستی داعش و دیگر گروههای تروریستی می گردید. از سوی دیگر شهرهای مرزی ترکیه همچون قاضی آنتپ از سوی داعش و کیلیس و ریحانلی از سوی ی.پ.گ هدف حملات راکتی قرار می گرفت و شهروندان این کشور طی این حملات کشته می شدند. به عنوان نمونه در آخرین حمله تروریستی ی.پ.گ که روز گذشته (چهارشنبه ۱۱ بهمن) انجام پذیرفت یک دختر ۱۷ ساله ترک در شهر ریحانلی ترکیه هدف حمله راکتی قرار گرفت و جان باخت.

وجود این حملات تروریستی سبب شد که دولت ترکیه در ابتدای امر در قالب عملیات سپر فرات و به دنبال آن عملیاتهای برون مرزی دیگر نوار مرزی خود را از حملات تروریستی مصون نگاه دارد. تجربه عملیات سپر فرات نشان داد که پس از پاکسازی مناطق نزدیک به مرز ترکیه بسیاری از پناهندگان که از خانه و کاشانه خود آواره شده بودند توانستند به شهرها و مناطق زندگی خود بازگشته و زندگی عادی در این مناطق جانی دوباره بگیرد. به عنوان مثال شهر الباب که تا پیش از عملیاتهای ترکیه در سیطره گروههای تروریستی بود پس از پاکسازیهای صورت گرفته شاهد بازگشت دگرباره پناهندگان گشت و هم اکنون زندگی عادی در این شهر برقرار است. در خصوص عملیات شاخه زیتون نیز دولت ترکیه بیان نموده است که پس از پایان عملیات و پاکسازی مناطق از گروه تروریستی ی.پ.گ خاک سوریه را ترک خواهد گفت و ساکنان منطقه خواهند توانست اداره مناطق خود را بدون فشار هیچ گروه خارجی و تروریستی در دست بگیرند.

 

تنها نیروهای ی.پ.گ هدف حملات قرار می گیرند

برخی از مراکز پروپاگاندای ترک ستیز که به زبان فارسی در حال پخش خبر می باشند چنین وانمود می کنند که گویا شهروندان ساکن در عفرین هدف حملات ترکیه می باشند. حال آنکه علاوه بر نهادها و شخصیتهای سیاسی و رسمی ترکیه کشورهای فرامنطقه ای نیز اذعان دارند که تاکنون شهروندان عادی هدف حملات نبودند و تنها نیروهای تروریستی طی حملات کشته شده اند. به عنوان نمونه پنتاگون که نهادها و شخصیتهای سیاسی ترکیه آن را متهم به مسلح کردن ی.پ.گ می نمایند اظهار بی اطلاعی در خصوص اخبار رسانه های نزدیک به ی.پ.گ در باب کشته شدن شهروندان عادی نموده است. راب مانینگ، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در نشست مطبوعاتی خود  در روز گذشته (چهارشنبه ۱۱ بهمن) با اشاره به ادامه تماس‌ها با ترکیه درباره عفرین، در پاسخ به سوالی در خصوص ادعای کشته شدن غیر نظامیان در عملیات شاخه زیتون چنین اظهار نظر نمود: “تلاش داریم همکاری‌هایمان را در منطقه عفرین با ترکیه به عنوان متفقمان در ناتو ادامه دهیم. از وقوع چنین حوادثی که گفتید اطلاعی ندارم“.

متاسفانه نحوه خبررسانی رسانه های فارسی زبان در خصوص عملیات شاخه زیتون ترکیه همراه با پیشداوریهایی می باشد که واقعیت موجود را نشان نمی دهد و به دور از رسالت روزنامه نگاری و خبررسانی می باشد. پیگیری اخبار مربوط به شاخه زیتون از رسانه هایی که در منطقه حضور فعال دارند و مقایسه آن با برخی از اخبار نگاشته شده در رسانه های فارسی و ایران حکایت از رویکردی ترک ستیزانه دارد که این ترک ستیزی گاه خود را در قامت هجمه به موجودیت جمهوری آذربایجان، گاه هجمه به فعالین ترک در ایران و گاه هجمه به جمهوری ترکیه نشان می دهد و به دور از انصاف و واقعیتهای موجود است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)