Image result for ‫کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران‬‎

 

چکیده :مردمی که در این مدت به خیابان ها آمدند اعتراضات به حقی داشتند که نباید آنان را با ادبیات نامناسب تحقیر کرد. این مردم مشکل اقتصادی داشتند. درست است برخی از این اعتراض مردم سوءاستفاده کردند و برخی شعارهای نامناسبی دادند اما عموم مردم فقط معترض بودند و نباید با آنان اینطور برخورد…

روز گذشته کاظم صدیقی خطیب موقت نماز جمعه تهران به حوادث اخیر پرداخت و معترضین را آشغال خطاب کرد. وی در خطبه‌های نماز جمعه گفت: “مردم از حکومت حمایت می‌کنند و صاحبش هستند و هر کجا احساس خطر کنند، سینه سپر و انقلاب را قدم به قدم تصفیه کرده و آشغال‌ها را می‌برند.”

اظهارات خطیب موقت جمعه، باعث بروز واکنش‌های بسیاری خصوصا در فضای مجازی شد و بسیاری از فعالان سیاسی و مجازی پاسخ او را دادند.

علی شکوری راد دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در توییتی خطاب به او نوشت: “هربار که آقاى صدیقى خطبه مى‌خواند و یادم مى‌افتد که ایشان امام جمعه موقت پایتخت ایران، تهران با قریب ده میلیون جمعیت است که حدود نصفشان جوان هستند تأسف عمیق مى خورم از تحقیرى که بر ما روا داشته مى شود . بقیه هم مناسب نیستند ولى ایشان تقریبا هیچ. دسته گل دیروز که فاجعه بود!”

مصطفی تاج‌زاده فعال سیاسی اصلاح طلب نیز در این ارتباط در دو توییت جداگانه نوشت: “جناب صدیقی آشغال نامیدن و بدتر از آن آشغال دانستن فرزندان معترض و سرخورده ما که همگی پس از انقلاب به دنیا آمده‌اند، به دور از منش نبوی و علوی است. اگر نمی‌توانیم دردی دوا کنیم، نمک بر زخمشان نپاشیم. احترامشان را نگه دارید و به شعور این ملت شریف و بافرهنگ توهین نکنید./ از امامت جمعه آقایان طالقانی، منتظری، خامنه‌ای، هاشمی‌رفسنجانی و موسوی‌اردبیلی در دهه اول انقلاب رسیده‌ایم به آقایان احمدخاتمی، علم‌الهدی و صدیقی در دهه چهام آن! باوجود این، تعجب می‌کنند که چرا جوانان ایرانی به جای آنکه فوج فوج به دین خدا بگروند، گروه گروه از آن رو بر می‌گردانند.”

فیض الله عرب سرخی دیگر فعال سیاسی اصلاح طلب نیز در این باره در توییتر نوشت: “بی شک آنها که مردم را «خس و خاشاک» و «آشغال » می‌نامند فتنه‌گرند، فقط کسانی که در پی برهم زدن آرامش جامعه هستند از این ادبیات استفاده می‌کنند.”

آذر منصوری قائم مقام حزب اتحاد ملت ایران اسلامی نیز در این باره در توییتر نوشت: “امام جمعه امروز تهران:« اجتماع ملت، دریایی را ایجاد کرد وآشغالها راشست و تمیزکرد.» این نوع سخنان برای پاشیدن بذر کینه و نفرت و جدا کردن بخشی از فرزندان این کشور به دلیل اعتراض، بابرچسب آشغال کافی است تاشعله‌های خشم از گوشه‌ای دیگر سر بر آورد. قرار بود این تریبون نماد وحدت باشد.”

عبدالله رمضان‌زاده عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت نیز در این باره در توییتر نوشت: “انگلیسی زبان‌ها اصطلاحی دارند تحت عنوان To whom it may concern حالا مخاطب هر کی می‌خواد باشه به استناد کدام اصل اخلاقی، شرعی یا حقوقی امام جمعه ای را منصوب می‌کنید که معترضین را “آشغال” بنامد این آقا مسئول رسیدگی به تخلفات قضات هم هست؟”

سید ناصر قوامی، رئیس کمسیون قضایی و حقوقی مجلس ششم نیز در گفتگو با اعتمادآنلاین به اظهارات امام جمعه تهران که معترضان را تلویحا «آشغال» خوانده بود واکنش نشان داد.

او با یادآوری حوادث سال ۸۸ گفت: “سال ۸۸ هم آقای علم الهدی در تریبون نماز جمعه مردم را بزغاله و گوساله خطاب کرد اما کسی به او اعتراضی نکرد و بازخواست نشد. همان سال احمدی نژاد مردمی را که به نتیجه انتخابات معترض بودند خس و خاشاک خواند و کسی هم به او معترض نشد.”

قوامی با بیان اینکه “اینگونه رفتار و ادبیات برای مردم ما ناآشنا نیست” اظهار کرد: “با این افراد در سال ۸۸ که آتش روی بنزین ریختند نه تنها برخوردی نشد و اعتراضی هم به آنان نشد بلکه تشویق هم شدند. بنابراین طبیعی است که باز هم از این ادبیات استفاده کنند. نتیجه آن رفتارها هم در سال ۸۸ دیدیم.”

این نماینده اصلاح طلب مجلس ششم با تاکید بر اینکه “این افراد آتش‌بیار معرکه هستند” گفت: “آقای علم الهدی خودش آغازگر این اعترضات بود ولی با ایشان هیچ برخوردی نشد.”

قوامی با بیان اینکه “به عقیده من آقای صدیقی صلاحیت این را ندارد که در تهران خطبه بخواند و سیاست های داخلی و خارجی را تبیین کند” گفت: “مردمی که در این مدت به خیابان ها آمدند اعتراضات به حقی داشتند که نباید آنان را با ادبیات نامناسب تحقیر کرد. این مردم مشکل اقتصادی داشتند. درست است برخی از این اعتراض مردم سوءاستفاده کردند و برخی شعارهای نامناسبی دادند اما عموم مردم فقط معترض بودند و نباید با آنان اینطور برخورد شود.”

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com