در آستانه­ ي دومين سال حصر رهبران جنبش سبز، عبدالله نوري با حضور در منزل مهدي كروبي با همسر وي ديدار و گفتگو كرد. در ابتدای این دیدار فاطمه کروبی ضمن خوشامد گویی، از حضور عبدالله نوری قدردانی و از حمایت هاي وي از مهدی کروبی و خانواده ي كروبي خصوصا در دو سال گذشته و پس از آغاز حصر تشکر کرد. فاطمه کروبی همچنین شرحی از آخرین وضعیت مهدي كروبي بيان كرد.

–          آقای کروبی یکی از چهره های ارزشمند صحنه ی سیاسی ایران و از سرمایه های گرانقدر انقلاب است.

–          آقاي كروبي در عین مظلومیت در راه دفاع از حقوق ملت کوششی پیگیر و صادقانه داشته است.

در ادامه ي اين نشست، عبدالله نوری ضمن انتقاد از نحوه ی برخورد با میرحسین موسوی و مهدی کروبی و خانواده هاي رنجديده ي این بزرگواران در تجلیل از شخصیت مهدی کروبی گفت: “آقای کروبی یکی از چهره های ارزشمند صحنه ی سیاسی ایران و از سرمایه های گرانقدر انقلاب است. ایشان چه در دوران مبارزه در پیش از انقلاب و چه در دوران مسئولیت های پس از انقلاب با سرمایه ی صراحت و صداقت در راه خدمت به کشور گام برداشته است.”

وی با تاکید بر مراتب «تدین» و «سلامت نفس» مهدي كروبي، افزود: “روحیه ی قوی، مبارز و سرشار از امید از خصوصیات بارز آقای کروبی است. ایشان با همین روحیه و بدون ادعا و جنجال و خیلی مواقع در عین مظلومیت در راه دفاع از حقوق ملت کوششی پیگیر و صادقانه داشته است.”

–          چنانچه بیشتر چهره­های برجسته انقلاب، از نگاه گروهی مسئله دار بوده و یا شده اند، پس نمایندگان راستین ارزشهای انقلاب چه کسانی اند؟

–          این چگونه دلسوزی برای انقلاب است که به بهانه­ی آن، شخصیت های انقلاب به مرور حذف می شوند؟

عبدالله نوری همچنین با انتقاد از روند برخورد با نیروهای موثر و دلسوز گفت: “با وجود آن که مدام صحبت از بزرگداشت ارزشهای انقلاب می شود، ولی روند طرد و انزوای شخصیت های اصیل انقلاب پایان نمی پذیرد. چنانچه بیشتر چهره­های برجسته انقلاب، هر کدام، از نگاه گروهی مسئله دار بوده و یا شده اند، پس نمایندگان راستین ارزشهای انقلاب چه کسانی اند؟  این چگونه دلسوزی برای انقلاب است که به بهانه­ی آن، شخصیت های انقلاب به مرور حذف می شوند و حالا هم شاهد همان برخوردهای تند و افراطی  با آقایان موسوی و کروبی هستیم؟”

–          فرزندان مظلوم این بزرگوران درحالی مورد بدرفتاری قرار می گیرند، که تمام تالمات روحی و مشکلات حاصل از حصر پدر و مادر عزیز خود را تحمل کرده اند.

–          آیا آموزه های قرآنی و دینی اینگونه بدرفتاری ها و بداخلاقی ها را تایید می کند؟

عبدالله نوری سپس با اشاره به برخوردهایی که در این روزها با خانواده این بزرگواران صورت گرفته است، افزود: “شنیدن چنین خبرهایی به لحاظ روحی و عاطفی شدیدا انسان را متاثر و اندوهگین می سازد. فرزندان مظلوم این بزرگوران به ویژه دختران آقای میرحسین موسوی و همچنین حسین آقا، درحالی مورد بدرفتاری قرار می گیرند و حتی در خانه ي خویش نیز احساس امنیت نمی کنند و فضای خصوصی آنها  مورد اهانت  قرار می گیرد، که در سالهای گذشته با شکیبایی و بردباری، تمام تالمات روحی و مشکلات حاصل از حصر پدر و مادر عزیز خود را تحمل کرده اند. آیا رواست که به جای دلجویی و همدلی با این عزیزان، به عنوان خانواده­ هايي که رنج طولانی سالهای انقلاب  را به جان خریده و از خوشی ها گذشته اند و در شرایط  سخت جدایی از عزیز ترین عزیزانشان به سر می برند، مورد آزار قرار گیرند؟ آیا آموزه های قرآنی و دینی اینگونه بدرفتاری ها و بداخلاقی ها را تایید می کنند؟ اميد كه خدای ناخواسته دست هایی پشت پرده، برای گسترش خصومت ها و دامن زدن به اختلافات، این جریانات را هدایت نکنند، زیرا هر چه انسان فکر می کند حتی برای حکومت هم این نوع بدرفتاری ها هیچ نتیجه ي مثبتی در بر ندارد.”

–          گویا برای تقسیم بندی خوب و بد معیاری جز دوری و نزدیکی افراد و جریانات به حاکمیت وجود ندارد.

–          اگر کسی به تمامی اقدامات حاکمیت مهر تایید نزند، به گمان برخی، منافق و ضدانقلاب یا فتنه گر و خائن و برانداز و عامل اسرائیل و آمریکاست.

–          این نوع برخورد با منتقدان دلسوز، خودش یک سیاست منافق پرور است که افراد را به نفاق و دورویی و تایید دروغین سخنان و عمل حاکمان می کشد.

عبدالله نوری در ادامه ی سخنان خود گفت: “گویا برای تقسیم بندی خوب و بد معیاری جز دوری و نزدیکی افراد و جریانات به حاکمیت وجود ندارد و اگر کسی به تمامی اقدامات حاکمیت مهر تایید نزند، به گمان برخی، منافق و ضدانقلاب یا فتنه گر و خائن و برانداز و عامل اسرائیل و آمریکاست. در حالی­که این نوع برخورد با منتقدان دلسوز، خودش یک سیاست منافق پرور است که افراد را به نفاق و دورویی و تایید دروغین سخنان و عمل حاکمان می کشد و در نهایت آسیب و ضربه این نفاق به خود حکومت وارد می آید.

–          جمع کثیری از ایرانیان نه تنها آقایان موسوی و کروبی را فتنه گر نمی دانند، بلکه آنان را دلسوزان مردم و کشور می دانند.

–          اینگونه برخورد با منتقدان دلسوز و مسالمت جو، ویروس نفاق را به مغز استخوان جامعه و حکومت تزریق می کند.

–          وقتی با سران و سردمداران شرق و غرب می توان مذاکره و تعامل نمود، آیا نمی­توان همین شیوه ی مذاکره و تعامل را، با نیروهای منتقد و دلسوز نیز در پیش گرفت؟

–          آیا حاکمیت برای تقویت منافع ملی و کاهش خطر بدخواهان نباید درصدد استفاده از تمامی نیروهای دوستدار و دلسوز کشور باشد؟

عبدالله نوری در ادامه سخنان خود افزود: “جمع کثیری از ایرانیان نه تنها آقایان موسوی و کروبی را فتنه گر نمی دانند، بلکه آنان را دلسوزان مردم و کشور می دانند. حال با اتهام زدن و از میدان به در کردن و تهدید و ارعاب، چنانچه از این خیل عظیم، برخی تحت فشار سنگین و اتهام زدن ها به ظاهر از مواضع خود برگشتند، آیا درون آنها و فهم آنها را می توان تغییر داد؟ اینگونه برخورد با منتقدان دلسوز و مسالمت جو، ویروس نفاق را به مغز استخوان جامعه و حکومت تزریق می کند.”

عبدالله نوری  اضافه کرد: “حفظ و تقویت جمهوری اسلامی در گرو این است که همه  در برخورد با یکدیگر و درجهت تقویت منافع ملي، گفتگو و تعامل بر اساس عقل، منطق و قانون را، جایگزین برخوردهای قهرآمیز و حذفی کنیم. بدون شک اینکه منتقدان مسالمت جو و قانون مدار بتوانند بدون واهمه و نگرانی حرف و عقاید خودشان را مطرح کنند و مجبور به سکوت نشوند، در بلندمدت بیش از همه به سود نظام و البته كشور خواهد بود. وقتی با سران و سردمداران شرق و غرب می توان مذاکره و تعامل نمود، آیا نمی­توان همین شیوه ی مذاکره و تعامل را، آن هم در شرایطی که کشور زیر بار انواع و اقسام فشارهاست با نیروهای منتقد و دلسوز نیز در پیش گرفت؟”

در همین راستا عبدالله نوری افزود: “اگر با احترام به عقاید و اندیشه های گوناگون از همه ی نیروها در جهت مصالح و منافع ملی استفاده می شد به نتایج بهتری می رسیدیم  تا اینکه بسیاری از نیروها و مدیران و فعالان عرصه های گوناگون، به دلیل داشتن نظراتی متفاوت با نظرات بخشي از جریان حاکم، با استفاده از سیاست های حذفی و در خیلی از موارد همراه با انگ زدن های غیراخلاقی در رسانه ها، به حاشیه رانده و یا به حصر و زندان افکنده شوند. متاسفانه این رویه سبب شده است که  فضای سیاسی و اجتماعی حاکم بر کشور به جای همدلی و نشاط برای پیشرفت و آبادانی، از تقابل، دشمنی و اتهام پراكني پر شود.”

عبدالله نوری با بيان اينكه «در شرایط کنونی ما انذار و هشدار به جریان حاکم را وظیفه ی خود می دانیم» افزود: “زمانی که از یک سو موج فزاینده تحریم ها و مشکلات روز افزون اقتصادی، کشور را تهدید می­کند و از سوی دیگر  برخی از مخالفان خارج نشین  همسو با گروهی از سیاست­مداران  و عوامل کشورهای بیگانه، آشکارا از براندازی جمهوری اسلامی و یا حتی تجزیه ی کشور سخن می گویند آیا نباید باعث هشدار به جریان حاکم باشد و آیا حاکمیت برای تقویت منافع ملی و کاهش خطر بدخواهان و خشونت طلبان نباید در صدد استفاده از تمامی نیروهای دوستدار و دلسوز کشور باشد؟ در چنین وضعیتی  دوراندیشی و احتیاط اقتضا می کند که فضا برای طرح خواسته ها و مطالبات و شنیده شدن صدای منتقدان در داخل باز شود تا بهانه از دست  نیروهای  برانداز گرفته شود.”

–          چنانچه جریان حاکم صدای نیروهای منتقد و مسالمت جو را برنتابد، در مقابل خود تنها یک صدا را می یابد که با تمامی توان  درجهت براندازی نظام و گسترش خشونت تلاش می کند.

–          برای اینکه در برابر وجدان خود و نسلهای آینده بیش از این شرمنده نباشیم، حرف خود را می زنیم و خدا را بر اعمال و گفتارمان شاهد و گواه می گیریم.

–          توقع و انتظاري جز رعایت حقوق و خواست مردم، بهبود وضع کشور، تأمین مصالح ملی  و تأمین حداقل شرایط زندگی برای عموم شهروندان نداریم.

عبدالله نوری سپس با طرح این سوال که «آیا به بن بست رساندن خط اصلاح طلبی راه را برای براندازان هموار تر نمیکند؟» افزود: “چنانچه جریان حاکم در مقابل صدای رسای خود و رسانه های در اختیار خویش، صدای نیروهای منتقد و مسالمت جو را برنتابد و در سایه برخوردهای حذفی و امنیتی  رفته رفته صدای آن ها به خاموشی بگراید، در مقابل خود تنها یک صدا و رسانه را می یابد که دائم با تمامی توان درجهت براندازی نظام و گسترش خشونت طلبی، آشوب و هرج و مرج و تجزیه طلبی تلاش می کند. بنابراین حکومت برای جلوگیری از گسترش و ترویج صداهای طالب خشونت و طرح های براندازانه باید راه را برای گفتمان نیروهای منتقد مسالمت جو و قانون مدار هموار کند.”

عبدالله نوری با تاکید بر اینکه «باید آنچه به صلاح کشور است گفته شود» ادامه داد: “برای اینکه در آینده عذر و بهانه ای برای جریان حاکم نباشد و ما نیز در برابر وجدان خود و نسلهای آینده بیش از این شرمنده نباشیم، حرف خود را می زنیم و خدا را بر اعمال و گفتارمان شاهد و گواه می گیریم که آنچه را كه در نظرمان، به صلاح کشور و خواست مردم و در جهت منافع ملي مي دانيم بيان مي كنيم و توقع و انتظاري هم جز رعایت حقوق و خواست مردم، بهبود وضع کشور، تأمین مصالح ملی  و تأمین حداقل شرایط زندگی برای عموم شهروندان، همراه با حفظ شأن و کرامت انسانی ايشان که شایسته ی ملت بزرگ ایران است، نداریم.”

–          آقایان کروبی و موسوي و بسياري از زندانيان سياسي هم صدا با  جریان اصلاحات و جنبش سبز نسبت به سیستم اداره ي کشور در حوزه های گوناگون نظیر اقتصاد، سیاست داخلی، سیاست خارجی و نحوه تعامل با منتقدان حاکمیت، انتقاد دارند.

عبدالله نوری در پايان ضمن ابراز امیدواری نسبت به آینده ی جریان اصلاحات و جنبش سبز و با تکرار خواست آزادی آقایان ميرحسين موسوی و مهدي کروبی و خانم رهنورد و ديگر زندانیان سیاسی گفت: “آقایان کروبی و موسوي و بسياري از زندانيان سياسي هم صدا با  جریان اصلاحات و جنبش سبز نسبت به سیستم اداره ي کشور در حوزه های گوناگون نظیر اقتصاد، سیاست داخلی، سیاست خارجی و نحوه تعامل با منتقدان حاکمیت، انتقاد دارند ولی در همه حال مدافع جمهوری اسلامی هستند، مدافع سرسخت حقوق ملت ایران در داخل و در صحنه بین الملل هستند، با تجزیه ایران مخالف هستند، با تحریمها مخالف اند، با حمله نظامی به ایران مخالف اند، همانگونه که با عوامل و تصمیمات به وجود آوردنده این تهدیدات نیز مخالف اند و اين بدان معناست که می توان در مسیر مشترکات گام برداشت و اختلافات را کاهش داد، چرا كه اگر این اتفاق نیافتد، نهايتا هم نظام، هم كشور و هم مردم آسيب جدي خواهند دید.”

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)