Image may contain: 3 people, closeup

 

میترا درویشیان، خواهر علی اشرف درویشیان،:
=========================
“حکومت ایران نە تنها اجازەی انتقال پیکر برادرم بە کرمانشاه را ندادەاند، بلکە اجازە ندادەاند وی را در قطعەی هنرمندان و نویسندگان شهر تهران یا در کنار قبر پدرم در کرج بە خاک بسپاریم”.
وی اعلام کرد: “پس از فوت برادرم در بیمارستان تهران فورا اطراف منزل شخصی مان را نیروهای امنیتی احاطە کردند و از بە خاکسپاری ایشان ممانعت میکنند، و بدون رضایت خانوادەی ما خود دربارەی مکان و زمان خاکسپاری برادرم تصمیم گرفتەاند”.
میترا درویشیان دربارەی دلایل خشونت نیروهای امنیتی در مقابل خانوادەیشان و جلوگیری از تشییع جنازەی علی اشرف درویشیان اعلام کرد: “حکومت ایران را بە خوبی میشناسیم، انان از پیکر بی جان هنرمندان و نویسندگان منتقد نیز هراس دارند، بە دلیل ترس از تجمع مردم و بەویژە نویسندگان و هنرمندان این اعمال را انجام می‌دهند”.
وی در پایان اعلام کرد : “علی رغم اینکە برادرم در وصیت نامەی خود نوشتە است در کنار صفر قهرمان(همبند علی اشرف درویشیان در زندان، کە نزدیک بە ٣۵ سال زندانی سیاسی بودە و علی اشرف درویشیان مصاحبەای بسیار مهم با وی انجام دادە بود) بە خاک سپردە شود، اما اجازەی آن را نیز بە ما ندادند، ما خود نیز دوست داشتیم کە یا در کرمانشاه در کنار قبر مادرم و یا در کرج در کنار قبر پدرم دفن شود”.
بنابر تصمیم نیروهای امنیتی ایران، پیکر علی اشرف درویشیان، روز دوشنبە در گورستان (سکینە) کرج بە خاک سپردە می‌شود.
علی‌اشرف درویشیان در ۳ شهریور سال ۱۳۲۰ در یک خانوادهٔ کارگری در محلەی آبشوران شهر کرمانشاه به دنیا آمد. در سال ۱۳۳۷ دانشسرای مقدماتی را گذراند و سپس برای معلمی به روستاهای اطراف کرمانشاه و گیلان غرب رفت.
در سال ۱۳۴۵ تحصیل در رشتهٔ ادبیات فارسی را در دانشگاه تهران آغاز کرد و پس از دریافت مدرک کارشناسی، تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد در رشتهٔ روان‌شناسی تربیتی ادامه داد و همزمان در دانشسرای عالی تهران در رشتهٔ مشاوره و راهنمای تحصیلی به تحصیل پرداخت.
او پس از پایان تحصیلات متوسطه به تدریس در مدارس روستاهای کردستان پرداخت.درویشیان در زمان حکومت محمدرضا پهلوی از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ برای نگارش کتاب(از این ولایت) و فعالیت‌های سیاسی، سه بار دستگیر و ممنوع‌القلم شد. دستگیری اول وی در کرمانشاه ۸ ماه به طول انجامید، اما درویشیان ۲ ماه بعد در تهران دوباره دستگیر و به ۷ ماه زندان محکوم شد.
وی همچنین به دنبال این حکم از دانشگاه اخراج و از معلمی نیز منفصل گردید. دستگیری بعدی درویشیان در ۱۳۵۳ اتفاق افتاد که منجر به صدور حکم ۱۱ سال زندان برای او شد. درویشیان از این تاریخ به زندان رفت و تا پیروزی انقلاب ایران در زندان ماند. وی همچنین در اواخر سال ۱۳۵۲ با شهناز دارابی ازدواج کرد.
علی اشرف درویشیان روز پنجشنبە چهارم آبان ماه به دلیل بیماری درگذشت.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)