نوال السعداوی زن مبارز، نویسنده و خبرنگار مصری از شخصیت های سرشناس جنبش زنان است. او به عنوان یک پزشک ، با آزار و ستم جنسی زنان در مصر رو در رو بوده و در باره ی این ستم کشی جنسی و رسوم زن ستیز به ویژه ختنه ی زنان در مصر و آفریقا در کتاب های مشهورش « زنان و جنسیت» و « چهره ی پنهان حوا ء، زن در کشورهای عربی» در این باره نوشته است.

نوال السعداوی از فعالین فرهنگی سیاسی اجتماعی مصر بوده و هنوز هم دز سن ۸۰ سالگی فعال است. او در همین هفته های گذشته یعنی فوریه ۲۰۱۱ در میدان آزادی مصر در کنار آزادی خواهان و مبارزان مصری علیه حکومت دیکتاتوری مبارک و سیستم ارتجاعی حاکم بر این کشور بود و صدای آزدای خواهی مردم را فریاد می زد.

نوال السعداوی زن شجاعی است که با مبارزاتش چه از راه قلم و چه از راه شرکت مستقیمش در مبارزات توانسته است نقش تأثیرگذاری در پیشبرد جنبش مبارزاتی مردم و به خصوص زنان بردارد.

کتاب فردوس که به زن در نقطه ی صفر هم معروف است در باره ی ستم جامعه ی مردسالار و مذهبی بر زنان است.

فردوس قهرمان این داستان واقعی، زنی تن فروش است که با گوشت و پوستش همه نوع ستم جنسی و طبقاتی را لمس کرده و طعم تلخ آن ها را چشیده است و به همین دلیل بسیار ظریف و عمیق بیان گر وضعیت زنان در جامعه ی مصر است که به راحتی می توان آن را به تمامی جوامع بسط داد و استثمار و ستم چندگانه ای را که بر زنان می رود در وجود فردوس و زندگی اش دید.

shahidian Farideh Eblaghian alsadavi
ترجمه: حامد شهیدیان بازخوانی: فریده ابلاغیان نویسنده: نوال السعداوی
listen download
listen download
listen download
listen download
listen download
listen download
listen download
listen download
listen download
listen download
listen download
listen download
listen download

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com