Image may contain: one or more people

ئه‌یاز شه‌لال (Ayaz Shalal) اکتیویست کورد حقوق ال‌جی‌بی‌تی در برابر یکی از پروژه‌های هنری سازمان راسان در سلیمانیه عراق.

کوردهای ال‌جی‌بی‌تی در برابر تحجر می‌ایستند


از کوردستان عراق به هر سو که می‌رویم با شکنجه و مرگ همجنسگرایان مواجهیم. در بغداد با آدم‌ربایی توسط گروه‌های قتل‌عام و شکنجه‌های دهشتناک از سوی نظامیان شیعه تحت حمایت ایران، در مناطق تحت تسلط داعش با پرتاب از ساختمان‌ها و در ایران با قانونی که صراحتا به اعدام حکم می‌دهد…

اربیل،‌کوردستان عراق- افراد ال‌جی‌بی‌تی در جای جای خاورمیانه به غیر از چند استثنا تحت سرکوب و ستم و در معرض خطر مرگ قرار دارند.کوردها با پیشی گرفتن در برابری جنسیتی خود را در این حوزه از همسایگان خود با اکثریت مسلمان متمایز کرده‌اند.

امسال در ماه ژوئن (ماه غرور و افتخار هم‌جنس‌گرایان)‌ کنسولگری آمریکا در اربیل پرچم رنگین‌کمان همجنسگرایان را به اهتزاز درآورد. عملی که علی‌الظاهر از سوی آنان بر اساس راهنمای وزارت امور خارجه آمریکا برای سفارت‌ها با “فرهنگ محلی همخوان و مناسب” تشخیص داده شده بود. تشخیصی که نه تنها به کنسولگری آمریکا در بغداد تعمیم نیافت بلکه از سوی مقامات بغداد شدیدا محکوم شد. یکی اعضای مجلس افسوس خورد که نمی‌تواند به کنسولگری آمریکا در اربیل حمله کند. واکنشی که در تضاد مستقیم با سکوت پذیرای مقامات کوردستان عراق قرار داشت.

تابوی موضوع هم‌جنس‌گرایی در میان کوردها چگونه شکست؟

در سال گذشته “ئەیاز شەلال” (Ayaz Shalal) اکتیویست حقوق جنسیتی برای نخستین بار در کوردستان عراق و به تنهایی به حمایت از برابری فارغ از گرایش جنسی و جنسیتی برای جامعه ال‌جی‌بی‌تی پرداخت.

وی کمپین‌های همگانی و سرتاسری و پروژه‌های هنری به راه انداخت و از این طریق کوردها و عراقی‌ها را از نزدیک با این موضوع آشنا کرد. وی اخیرا موفق شد ۱۲۹ نفر از رهبران عقیدتی مسلمان و مسیحی را در جلسه گفت‌وگویی باشکوه گرد هم آورد.

ئه‌یاز شه‌لال ۲۵ ساله می‌گوید: «مسلما همه نسبت به موضوعی که می‌خواهم درباره‌اش صحبت کنم پذیرا نیستند، مخصوصا در اول کار. این نخستین بار است که کامیونیتی ال‌جی‌بی‌تی به طور باز و آشکار درباره موضوعات مربوط به ال‌جی‌بی‌تی صحبت می‌کند و برخی از آن‌ها در حالی گفت‌وگو را ترک می‌کنند که عقاید سنتی و کلیشه‌ای را به چالش می‌کشند.»

سازمان راسان که وی در آن مشغول به کار است به اقلیت‌های جنسی مشاوره و پشتیبانی ارائه می‌دهد و در نظر دارد در آینده مکان‌هایی امن ایجاد کرده و از پناهجویان حمایت بیشتری صورت دهد.

از سوی دیگر حزب پیشتاز کورد در ترکیه سعی دارد با سیاست‌های خود پیام برابری حقوفی برای جامعه ال‌جی‌بی‌تی را به مردم برساند. حزب دمکراتیک خلق ترکیه یا ه.د.پ. اگر نه در خاورمیانه لااقل در ترکیه برای نخستین بار ۵۰ درصد سهم مشارکت برای انتخابات مجلس را به کاندیداهای زن و ۱۰ درصد را به کاندیداهای ال‌جی‌بی‌تی اختصاص دهد. تلاشی که به معرفی و کارزار نخستین کاندیدای آشکارا همجنسگرا برای انتخابات مجلس در سال ۲۰۱۵ منجر شد.

به گفته شه‌لال افراد ال جی‌بی‌تی به صورت مخفیانه از مناطق متخاصم همچون در عراق، ایران و مناطق تحت تسلط داعش در کوردستان عراق پناه می‌جویند.

به سمت جنوب که برویم، در بغداد گروه‌های مرگ از طرقی چون اپلیکیشن‌های دوست‌یابی همجنسگرایان را تعقیب کرده و دست به آدم‌ربایی، تجاوز و قتل می‌زنند. در سال ۲۰۰۹ گروه‌های حقوق بشر تخمین زدند که ۶۸۰ نفر در طی پنج سال به این ترتیب به قتل رسیده‌اند. یکی از شیوه‌های وحشیانه شکنجه مورد استفاده گروه‌های نظامی شیعه تحت حمایت ایران این است که مقعد فرد همجنسگرا را با چسب مایع بسیار قوی به طور کامل مسدود می‌کنند. آنگاه در فرد ایجاد اسهال می‌کنند که به مرگ دهشتناک و بسیار دردناکی منجر می‌شود.

در مناطق تحت تسلط داعش نیز ده‌ها فرد همجنسگرا با بی‌رحمی از فراز ساختمان ها به پایین پرتاب شده‌اند.

در ایران، از انقلاب ۵۷ تا امروز قریب به ۶۰۰۰ زن و مرد همجنسگرا اعدام شده‌اند. دولت ایران همچنین با سرکوب مخالفان تا پستوی خانه‌ها، قدرت صداهای پیشرو در جامعه کوردستان ایران را هم مهار کرده است.

پیشرفت در منطقه اغلب به صورت پراکنده و پیچیده در تلاش مدام برای حفظ تعادل بین فاکتورهای دینی و فرهنگی حاصل می‌شود.

حتی در میان خانواده‌های سکولارتر، دیدگاه‌های قبیله‌ای که در مناطق روستایی قوی‌تر است می‌تواند شدیدا رفتار اجتماعی را در فرهنگ کوردی محدود کند. جدای از دین که عدم رواداری را تقویت می‌کند، طایفه‌ها هنوز محافظه‌کارانه به آبروی خود می‌اندیشند.

در درازمدت اما شرایط بهتر شده است. در سال ۲۰۰۲، کوردستان عراق آن دسته از قوانین مربوط به دوره صدام حسین را که پیگیرد قانونی خشونت‌های ناموسی را بسیار دشوار می‌ساخت ملغی اعلام کرد.

در سال ۲۰۰۷ بارزانی نخست‌وزیر کوردستان عراق کمیسیون ویژه‌ای برای مبارزه با خشونت‌ها و قتل‌های ناموسی علیه زنان در این منطقه تشکیل داد و ممنوعیتی بر تصمیم‌گیری بزرگان روستاها به پرونده‌ها در خارج از دادگاه وضع کرد.

گفتمان بر سر حقوق همجنسگرایان در بسیاری نقاط جهان از جمله کوردستان تازه در اول راه است. تغییر می‌تواند از تنها یک نفر آغاز شود.


تصویر: ئه‌یاز شه‌لال (Ayaz Shalal) اکتیویست کورد حقوق ال‌جی‌بی‌تی در برابر یکی از پروژه‌های هنری سازمان راسان در سلیمانیه عراق.

ترجمه و تلخیص از هافینگتون پست – شش رنگ

 

با #شش‌رنگ در شبکه‌های اجتماعی همراه شوید:
🏳️‍🌈 https://t.me/Iran6Rang
🏳️‍🌈 https://www.facebook.com/6rang.Iran
🏳️‍🌈 https://www.instagram.com/6rangiran
🏳️‍🌈 https://www.youtube.com/user/6rangIran
🏳️‍🌈 https://www.tribunezamaneh.com/archives/author/6rang-org

#شش_رنگ #کوردستان #ال‌جی‌بی‌تی #همجنسگرایان #ایران #عراق#داعش #اعدام #سرکوب #شکنجه #lgbt #همجنسگرایی #کمپین#گفتمان #قانون #تغییر #برابری #حقوق_جنسی #حقوق_جنسیتی

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com