“زمانه” همکاری با روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده در ايران را تکذيب کرد و سازمان گزارشگران بدون مرز در آخرين اطلاعيه خود اتهام‌زنی به روزنامه‌نگاران را شيوه‌ای تکراری در جمهوری اسلامی دانست.

 

محمدرضا نيکفر، سردبير “زمانه” امروز چهارشنبه ۱۱ بهمن‌ماه در رابطه با دستگيری اخير گروهی از روزنامه‌نگاران در ايران و اتهاماتی که عليه آنان عنوان می‌شود، گفت: “ما از تماس با خبرنگاران و نويسندگان در داخل بسيار خرسنديم و اين تماس را امری عادی می‌دانيم که رژيمی غيرعادی بر مبنای آن پروند‌ه‌سازی می‌کند.”

 

محمدرضا نيکفر افزود: “مشکل به وحشت‌ رژيم از اطلاع‌رسانی برمی‌گردد و آشکارا هر چه که می‌گذرد بر اين وحشت افزوده می‌شود. از دست خبرنگاران برای حل اين مشکل روانی کاری ساخته نيست. وظيفه آنان اطلاع‌رسانی است و موظف هستند که به اين کارشان ادامه دهند.”

 

سردبير زمانه تأکيد کرد: “ما متأسفانه افتخار آشنايی با دستگيرشدگان را نداشته‌ايم. به همه آنان از اين‌جا درود می‌فرستيم و وظيفه خود می‌دانيم که پيگيرانه در مورد آنان و فشار بر ديگر روزنامه‌نگاران در ايران اطلاع‌رسانی کنيم.”

 

محمدرضا نيکفر، سردبير “زمانه”: مشکل به وحشت‌ رژيم از اطلاع‌رسانی برمی‌گردد و آشکارا هر چه که می‌گذرد بر اين وحشت افزوده می‌شود. از دست خبرنگاران برای حل اين مشکل روانی کاری ساخته نيست. وظيفه آنان اطلاع‌رسانی است و موظف هستند که به اين کارشان ادامه دهند

روزنامه کيهان، که به سرپرستی حسين شريعتمداری نماينده ولی فقيه هدايت می‌شود و ارگان پرونده‌سازی عليه همه منتقدان است، در شماره امروز خود (چهارشنبه، ۱۱ بهمن) نوشته است:  “همکاری با جريان‌های فمنيستی موسوم به جنبش زنان، ايجاد اختلاف ميان اقوام ايرانی، سياه‌نمايی، یأس‌آفرينی، القای بی‌اعتمادی، حمايت از بازداشتی‌های جريان فتنه و همکاری با رسانه‌های خارجی ضدانقلاب چون بی‌بی‌سی و راديو زمانه، از جمله مواردی است که در پرونده اقدامات رسانه‌ای بازداشت‌شده‌ها ديده می‌شود.”

 

از شامگاه شنبه هفتم بهمن تاکنون شماری از روزنامه‌نگاران در ايران از جمله سليمان محمدی، ميلاد فدايی اصل، جواد دليری، ساسان آقايی، نسرين تخيری، پوريا عالمی، پژمان موسوی، اميلی امرايی، مطهره شفيعی،  نرگس جودکی، اکبر منتجبی، صبا آذرپيک، کيوان مهرگان و حسين ياغچی بازداشت شده‌اند.

 

تاکنون به جز آزادی مطهره شفيعی، خبر تاييدشده‌ای درباره آزادی ساير روزنامه‌نگاران منتشر نشده است.

 

بازتاب جهانی دستگيری روزنامه‌نگاران ايرانی

 

سازمان گزارشگران بدون مرز در آخرين اطلاعيه خود درباره بازداشت‌های اخير می‌نويسد که اتهام‌زنی به خبرنگاران شيوه‌ای تکراری در جمهوری اسلامی است: “اتهام «همکاری با گروه‌های ضد انقلاب» از سوی مقامات قضايی و امنيتی به روزنامه‌نگاران بازداشت شده، اتهام تازه‌ای نيست. جمهوری اسلامی همواره از اين اتهام برای به سکوت وادار کردن روزنامه‌نگاران و روشن‌فکران استفاده کرده است.”

 

بنابر خبرهايی که به دست گزارشگران بدون مرز  رسيده، دستگيرشدگان در سلول‌های انفرادی بند ٢٠٩ زندان اوين به سر می‌برند.

 

دستگيری روزنامه‌نگاران ايرانی بازتاب جهانی وسيعی داشته است. در همه رسانه‌های مهم کشورهای مختلف در اين مورد خبرهايی منتشر شده است. سازمان‌های مدافع حقوق بشر، عفو بين‌الملل و ديده‌بان حقوق بشر نيز در اين‌باره اطلاعيه صادر کرده‌اند.

 

عفو بين‌الملل خواهان آزادی همه دستگيرشدگان شده است. ديده‌بان حقوق بشر نيز ضمن تأکيد بر اين خواست، از قوه قضائيه ايران و ديگر نهادهای مسئول در اين کشور خواسته است تا از حقوق روزنامه‌نگاران در اين کشور، به‌ويژه در ماه‌های پيش از برگزاری انتخابات رياست جمهوری حفاظت شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)