روحانی: من از توطئه ۲۰۳۰ نمی‌گذرم
گفتمان نفرت‌پرور دولتی علیه همجنسگرایی

(ویدئو در پایین صفحه)

حسن روحانی در اولین سخنرانی خود در جمع هوادارانش پس از پیروزی سکوتش را درباره سند ۲۰۳۰ شکست.

وی گفت من از همه بدی‌هایی که به من کردند می‌گذرم اما «از این توطئه ۲۰۳۰ من نمی‌گذرم». روحانی با خشم و عتاب صحبت‌های مطرح شده حول سند ۲۰۳۰ را توهین به معلمان و دانش‌آموزان دانست و گفت: «اخلاق و اسلام و دین را ابزار سیاست نکنید.» هرچند که مشخص نیست در کشوری که دولت آن اسلامی و اسلام آن سیاسی است چگونه می‌شود چنین خواسته‌ای داشت اما اینکه روحانی «شایعه» اعطای حقوق همجنسگرایان را چنین توهین بزرگ و اتهام سنگینی قلمداد می‌کند بس وقیحانه است. سخنانی از این دست از تریبون رسمی و دولتی، همواره به عادی‌سازی و ترویج تبعیض و خشونت علیه همجنسگرایان منتهی می‌شود. به عبارت دیگر همجنسگراستیزی دولتی به منزله چراغ سبزی برای نقض حقوق بشر این افراد در سطح جامعه و از سوی خانواده و نهادهای گوناگون بوده است.

از سوی دیگر تشویق هیجان زده هواداران روحانی هنگام شنیدن این صحبت‌های او نگران کننده است. ما در اینجا با چه پدیده‌ای مواجهیم؟ آیا می‌توان نتیجه گرفت که هوچی‌گری‌های حول سند ۲۰۳۰ (از جمله آموزش همجنس‌گرایی در مدارس) موفق بوده و به میل به خشونت و سرکوبگری در اذهان ما دامن زده است؟ آیا آنان که برای این صحبت‌های روحانی سوت و کف زدند سند ۲۰۳۰ را خوانده بودند؟ آیا حساسیت جامعه بازهم به ادبیات سرکوبگرانه و نفرت‌پراکن کاهش یافته است؟

در زمانی شاهد این صحبت‌ها هستیم که جامعه همجنسگرایان ایران رویه جدیدی در پیش گرفته است. آن‌ها در هفته‌های اخیر برای نخستین بار با استفاده از فضای بحث‌های انتخاباتی مطالبات خود را مطرح کردند.

ما امروز با یک تصمیم مهم مواجه هستیم. تصمیمی که ما را در آستانه یک گام تاریخی مهم قرار می‌دهد. اینکه نگذاریم صدای همجنسگرایان و طرح خواسته‌هایشان در انعکاس سخنان «همجنسگراستیز دولتی» خاموش شود. آزادی همجنسگرایان و در کل، آزادی گرایش جنسی و هویت جنسیتی، امری مربوط به کل جامعه است. همجنسگرایان در میان زنان، مردان، فرزندان، معلمان، دانش‌آموزان، کارگران، دانشگاهیان، معلولین، هنرمندان و ورزشکاران ما وجود دارند. از این روی، همانطور که مبارزه با حجاب اجباری بر عهده مردان نیز هست، ‌مبارزه با همجنسگراستیزی بر عهده غیرهمجنسگرایان نیز هست. چرا که تا زمانی که یک گروه اجتماعی سرکوب می‌شود، امکان رسیدن به برابری و آزادی پایدار برای سایر گروه‌های اجتماعی غیرممکن است.

https://www.facebook.com/6rang.Iran/videos/1471540692907998/
پ.ن.: برای دوستانی که می گویند این بحث ربطی به همجنسگرایی ندارد، لطفا بحث های کبری خزعلی و دیگران را بخوانند و به دفاعیه وزیر نفت روحانی در این مورد، توجه کنند.

مطالب مرتبط:
“ما” می پرسیم؛ بیانیه شش‌رنگ در مورد مطالبات اقلیت‌های جنسی http://6rang.org/3353

#مطالبات_همجنسگرایان #همجنسگراستیزی_دولتی 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com