فاطمه (آتنا) دائمی، زندانی محبوس در بند نسوان (زنان) زندان اوین، در حالی چهل و چهارمین روز اعتصاب غذای اعتراضی خود را پشت سر گذاشت که همچنان مسئولین زندان اوین از اعزام اورژانسی وی به بیمارستان ممانعت بعمل می آورند. معده خانم دائمی قادر به نوشین و جذب آب نیست برای همین طی روزهای گذشته در چند نوبت بهداری زندان با مخلوط کردن شربت معده و ماده بی حس کننده (لیدوکائین) امکان نوشیدن آب را برای او فراهم کرده اند با اینحال رسیدگی های پیشرفته تر پزشکی در مورد نامبرده صورت نگرفته است. خانم دائمی پس از محکومیت خواهرانش به حبس تعلیقی با درخواست «اعلام و ابلاغ برائت آنان» و هم‌چنین «استرداد کفالت ضبط شده» از ۱۹ فروردین ماه اقدام به اعتصاب غذای اعتراضی نموده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶، فاطمه (آتنا) دائمی در حالی چهل و چهارمین روز اعتصاب غذای اعتراضی خود را پشت سر گذاشت کههمچنان مسئولین زندان اوین از اعزام اورژانسی وی به بیمارستان ممانعت بعمل می آورند. خانم دائمی در طول مدت اعتصاب بیش از ۱۴۴ کیلو کاهش وزن داشته و معده‌اش حتی در مقابل نوشیدن آب نیز واکنش دارد.

گفتنی است شب گذشته درپی وخامت حال خانم دائمی و بروز علائمی چون “درد معده و استفراغ” این زندانی به بهداری زندان اوین منتقل شد،

یک منبع نزدیک به خانواده خانم دائمی در توصیف حال این زندانی به گزارشکر هرانا گفت که “شب گذشته آتنا به بهداری زندان اوین منتقل شد، در بهداری شربت معده را همراه با سر کننده (بی حس کننده) مخلوط کرده اند و دادند تا آتنا بخورد و درد رو حس نکند، معده را بی حس کردند تا بتواند کمی آب بخورد، بعد از آن یک لیوان آب خورد و امروز هم همان کار را تکرار کردند، یعنی شربت معده را همراه با لیدوکائین (سر کننده) خورد، البته دیروز در بهداری سرم هم براش وصل کردند چون دیدند آب هم نمی تواند بخورد”.

این منبع مطلع در ادامه افزود: “طی هفته گذشته آتنا هر شب دچار تهوع شده و بعضآ چندین بار در یک شب (استفراغ) نموده و لکه های خون نیز دو مرتبه مشاهده شده است، با وجود اینکه دیگر قادر به نوشیدن آب هم نمی باشد مایعی زرد رنگ که بنابر نظر پزشکان مایع صفراوی بوده را بالا آورده است”.

این منبع مطلع اظهار داشت: “با وجود اینکه وضعیت جسمی آتنا به شدت وخیم است رئیس یهداری زندان اوین آقای “عباس خانی” و دادیار ناظر بر زندان آقای “حاج مرادی” از انجام اقدامات لازم جهت اعزام به بیمارستان و بستری شدن ایشان ممانعت به عمل می آورد، پزشکان نیز به دستور رئیس بهداری هیچ واکنشی به شرایط وخیم پیش آمده نشان ندادند و تنها بعد از انتفال آتنا به بهداری به تزریق سرم به وی اکتفا نمودند. باوجود اینکه معاون زندان اوین آقای “محسنی” بارها قول مساعد جهت رسیدگی به شرایط را داده است اما با کارشکنی رئیس بهداری اوین و عدم مسولیت پذیری و کوتاهی دادستانی و مشخصا دادیار ناظر به زندان آقای “حاج مرادی” از رسیدگی و پاسخگویی سر باز زده اند و تنها پاسخی که به خانواده آتنا داده شده است این بوده که جهت اعزام آتنا نیاز به تایید بهداری زندان است و بهداری نیز اعلام دارد که جهت اعزام نیاز به مجوز دادستانی داریم”.

لازم به ذکر است که خانم دائمی گفته است “اعتصاب را تا دادگاه ادامه میدهم و تا صدور حکم تبرئه دست از اعتصاب غذا برنخواهم کشید”. پیش تر شعبه ۱۱۶۲ مجتمع قضایی قدس تهران، هر یک از خواهران دائمی (آتنا، انسیه و هانیه) را به سه ماه و یک روز حبس محکوم کرد. بر اساس این حکم، محکومیت انسیه و هانیه دائمی به مدت یک سال تعلیق شده است.

دادگاه تجدید نظر وقت دادگاه دادرسی را هفته اینده روز شنبه مشخص کرده است. هر یک از خواهران دائمی (آتنا، انسیه و هانیه) همراه با وکیل باید در دادگاه حضور پیدا کنند.

آتنا دائمی ۲۹ ساله، بیست‌ و‌ نهم مهرماه سال ۱۳۹۳، بازداشت و ۸۶ روز در سلول انفرادی بند دو الف تحت بازجویی بود. وی در تاریخ ۲۸ دی‌ماه ۱۳۹۳ پس از پایان بازجویی ها به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

این زندانی پس از چندین بار به تعویق افتادن جلسه دادگاه نهایتا در تاریخ ٢٣ اسفندماه ٩٣، در دادگاهی به ریاست قاضی مقیسه، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با حضور وکیل خود و دیگر متهمین این پرونده به نام‌های امید علی شناس، ئاسو رستمی و علی نوری مورد محاکمه قرار گرفت. وی به دلیل فعالیت های مدنی مسالمت آمیز، به اتهام «تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، توهین به رهبری، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و اختفای ادله جرم» به ۱۴ سال زندان محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر به ٧ سال حبس تقلیل یافت.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com