Image result for ‫نابودی باغ ها در تهران‬‎

قالیباف در مناظره جمعه گذشته درحالی با افتخار از ایجاد کمربند سبز تهران سخن گفت که هفت هزار هکتار از باغ‌های شهر، طی ۱۲ سال‌ مدیریت او در تهران ناپدید شده است.

 باغ فرشته، تنها یادگار باغ‌های سرسبز و خرم این محله است. شهرداری‌تهران برای مالک آن( بنیاد مستضعفان) پروانه‌ ساخت یک برج در باغ را صادر کرده است. صدور پروانه برج، اعتراض گسترده فعالان محیط زیست و اهالی محله فرشته را درپی داشت. تاکنون ۲۲۷ اصله درخت این باغ قطع شده و شهرداری نیز پروانه این برج را همچنان تمدید می‌کند.

قالیباف در مناظره جمعه گذشته درحالی با افتخار از ایجاد کمربند سبز تهران سخن گفت که هفت هزار هکتار از باغ‌های شهر، طی ۱۲ سال‌ مدیریت او در تهران ناپدید شده است. برج‌هایی که هر روز در باغ‌های تهران سبز می‌شوند، گواه روشنی بر این آمار است. یکی از باغ‌هایی که ممکن است به سرنوشت این هفت هزار هکتار باغ نابود شده دچار شود،تنها باغ باقی‌مانده در خیابان دکتر حسابی محله فرشته است. بهمن‌ امسال بود که خبر یورش شبانه بیل‌های مکانیکی به باغ و قطع تعدادی زیادی از درختان آن خبرساز شد. پس از رسانه‌ای شدن و حساسیت افکار عمومی نسبت به آن، پرونده باغ فرشته به صحن شورای شهر رفت و شورا خواستار لغو مجوز این پروژه شد.

باغ بنیاد مستضعفان باید دوباره مصادره شود

محمد حقانی، عضو شورای شهر تهران نیز، خواستار مصادره باغ به‌نفع شهروندان شد و گفت:« در خیابان دکترحسابی محله فرشته، یک باغ چهار هزار متری وجود دارد که در تمامی کمیسیون‌های مربوطه و نقشه‌های شهری به‌عنوان باغ شناخته شده است. مالک اصلی این باغ، بنیاد مستضعفان است. تعداد زیادی از درخت‌های این باغ در مقاطع مختلف زمانی توسط مالک آن قطع شده است که گزارش‌های مربوط به این موضوع موجود است. درفاصله سال ۹۲ تا ۹۵ سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران در نامه‌ای به شهرداری منطقه یک اعلام کرده است که براساس تبصره یک قانون حفظ و گسترش فضاهای سبز، به‌دلیل اینکه مالک، قطع درخت داشته و این سازمان از او شکایت کرده است، تا اعلام نظر و صدور رای نهایی در دادگاه، شهرداری منطقه یک از تمدید پروانه ساختمان به مالک خودداری کند.

متاسفانه برخلاف درخواست و اعلام سازمان پارک‌ها و فضای سبز، شهرداری منطقه یک اقدام به تمدید این پروانه ساختمانی کرده است. در شورای شهر مقرر شد که به هیچ‌وجه اجازه ساخت برای این باغ صادر نشود و پرونده نیز به مراجع قانونی ارجاع داده شده است. شورای شهر تهران، پیگیر مصادره این باغ به نفع شهروندان و شهر است».

تکذیب قطع درخت توسط بنیاد مستضعفان

رییس بنیاد مستضعفان به‌عنوان مالک اصلی باغ‌فرشته، درباره قطع درخت‌های باغ گفت:« ما هیچ درختی را در باغ الهیه قطع نکردیم. در الهیه یک زمین ۴۰۰۰ متری داریم که U شکل است و بخشی از آن در طرح است. ما با رعایت همه مقررات از شهرداری پروانه ساخت گرفته‌ایم. ۲۹۲درخت باید آنجا باقی بماند که از این‌ها ۳۰ درخت شکسته بوده است. موظف هستیم که این درخت‌ها را بکاریم و ۲۹۲ درخت سالم تحویل ‌دهیم. به هیچ وجه در باغ الهیه درختی را قطع نکردیم. اگر درختی قطع کردیم، خشکیده بوده است».

به‌جای مصادره، ۱۷۱ اصله درخت قطع شد

اما پس از گذشت چندین ماه، خبری از مصادره باغ یا لغو مجوز پروانه ساختمانی آن نیست. تنها خبر تلخی که از باغ فرشته به‌گوش می‌رسد، قطع و خشکاندن ۱۷۱ اصله درخت این باغ است. یکی از اهالی خیابان دکتر حسابی به «قانون» از قطع درختان این باغ در تعطیلات نوروز خبر داد و گفت:« مالک به‌علت سود ناشی از ساخت و ساز در این باغ و برای عدم اعمال مجازات‌های مندرج در لایحه قانونى حفظ و گسترش فضاى سبز در شهرها؛ از جمله عدم اعمال مجازات کیفری، غرس درختان نابود شده در محل، تاخیر در اعمال تبصره یک ماده ۶ و با پرداخت جرایم نقدی قبلی و بعدی، نه‌تنها مجازات نشده است، بلکه همچنان به تخریب و نابودی باغ ادامه می‌دهد».

تایید قطع درختان توسط سازمان پارک‌ها

او ادامه داد:« در این خصوص براساس نامه‌های شماره ۶۷۲۶۵۸/۶/۶۱۱ مورخ ۳۱/۵/۹۵ و شماره ۷۳۵۷۰/۶/۶۱۱ مورخ ۲۹/۱/۹۶ سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران خطاب به شهرداری منطقه یک تهران، مالک تنها در فاصله ۶ ماه، ۱۷۱ اصله درخت و در مجموع ۲۲۷ اصله درخت را در این باغ سرسبز از بین برده است. اهالی خیابان دکتر حسابی به‌شدت نگران هستند که بنیاد مستضعفان به‌عنوان مالک این باغ به جهت داشتن ارتباطات خاص خود، تنها با پرداخت جرایم نقدی و همچنین با بی‌توجهی شهرداری منطقه یک، همچون دفعات قبل، اندک درختان بی‌دفاع این باغ را نیز با راه‌های مختلف و بی‌رحمانه از بین ببرد».

پلمپ باغ؛ تنها راه‌نجات

یکی از این شهروندان با اشاره به اینکه از دادستان تهران درخواست پلمپ باغ را کرده‌ایم، گفت:« برای توقف روند خشکاندن و از بین بردن درختان، در نامه‌ای از دادستان تهران تقاضا کرده‌ایم که هرچه سریع‌تر نسبت به پلمپ و تخلیه کامل این باغ از عوامل و کارگران مالک اقدام کنند. همچنین نسبت به اعمال تبصره یک ماده ۶ لایحه قانونى حفظ و گسترش فضاى سبز در شهرها، مجازات کیفری برای مالک درنظر گرفته شود».

باغ به‌نفع شهروندان مصادره شود

او با اشاره به صحبت‌های محمد حقانی، عضو شورای شهر تهران درخصوص مصادره باغ فرشته عنوان کرد:«مساله مهم درباره این باغ، مصادره و ضبط آن به‌نفع شهر و صرف آن برای خدمات عمومی شهر است. کمیسیون ماده هفت و سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران نیز بر اجرای کامل مجازات‌ها صحه گذاشته‌اند. شنیده‌ها حاکی از آن است که قوه قضاییه، تنها به مجازات نقدی مالک بسنده کرده؛ به‌طوری که نماینده مالک به همسایگان این باغ اعلام کرده است ظرف چند روز آینده عملیات تخریب و نوسازی را در این باغ آغاز خواهند کرد و به‌زودی یکی از منابع ارزشمند محیط زیست منطقه یک،به آهن و سیمان تبدیل می‌شود.

این باغ توسط بنیاد مستضعفان مصادره شده و هم‌اکنون با تخلفات آشکار صورت گرفته در آن، شرایط بازگرداندنش به مردم، مطابق با مفاد قانون نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران فراهم شده است. مصادره دوباره این باغ، از یک سو موجب درس عبرتی برای تخریب‌گران باغ‌ها می‌شود و از سوی دیگر از نابودی و قطع این درختان کهنسال باقی‌مانده باغ جلوگیری می‌‌کند. هم‌اکنون پرونده این باغ نزد معاونت محترم دادستان کل استان تهران در امور شهرداری‌ها بوده و منتظر اقدام ایشان درخصوص تبدیل آن به فضای سبز عمومی بر اساس قانون هستیم».

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)