Image result for ‫نابودی باغ ها در تهران‬‎

قاليباف در مناظره جمعه گذشته درحالي با افتخار از ايجاد كمربند سبز تهران سخن گفت كه هفت هزار هکتار از باغ‌های شهر، طی ۱۲ سال‌ مدیریت او در تهران ناپديد شده است.

 باغ فرشته، تنها يادگار باغ‌هاي سرسبز و خرم اين محله است. شهرداري‌تهران براي مالك آن( بنياد مستضعفان) پروانه‌ ساخت يك برج در باغ را صادر كرده است. صدور پروانه برج، اعتراض گسترده فعالان محيط زيست و اهالي محله فرشته را درپي داشت. تاكنون ۲۲۷ اصله درخت اين باغ قطع شده و شهرداري نيز پروانه اين برج را همچنان تمديد مي‌كند.

قاليباف در مناظره جمعه گذشته درحالي با افتخار از ايجاد كمربند سبز تهران سخن گفت كه هفت هزار هکتار از باغ‌های شهر، طی ۱۲ سال‌ مدیریت او در تهران ناپديد شده است. برج‌هايي كه هر روز در باغ‌هاي تهران سبز مي‌شوند، گواه روشني بر اين آمار است. يكي از باغ‌هايي كه ممكن است به سرنوشت اين هفت هزار هكتار باغ نابود شده دچار شود،تنها باغ باقي‌مانده در خيابان دكتر حسابي محله فرشته است. بهمن‌ امسال بود كه خبر يورش شبانه بيل‌هاي مكانيكي به باغ و قطع تعدادي زيادي از درختان آن خبرساز شد. پس از رسانه‌اي شدن و حساسيت افكار عمومي نسبت به آن، پرونده باغ فرشته به صحن شوراي شهر رفت و شورا خواستار لغو مجوز اين پروژه شد.

باغ بنياد مستضعفان بايد دوباره مصادره شود

محمد حقاني، عضو شوراي شهر تهران نيز، خواستار مصادره باغ به‌نفع شهروندان شد و گفت:« در خیابان دکترحسابی محله فرشته، یک باغ چهار هزار متری وجود دارد که در تمامی کمیسیون‌های مربوطه و نقشه‌های شهری به‌عنوان باغ شناخته شده است. مالک اصلی این باغ، بنیاد مستضعفان است. تعداد زیادی از درخت‌های این باغ در مقاطع مختلف زمانی توسط مالک آن قطع شده است که گزارش‌های مربوط به این موضوع موجود است. درفاصله سال ۹۲ تا ۹۵ سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران در نامه‌ای به شهرداری منطقه یک اعلام کرده است که براساس تبصره یک قانون حفظ و گسترش فضاهای سبز، به‌دلیل اینکه مالک، قطع درخت داشته و این سازمان از او شکایت کرده است، تا اعلام نظر و صدور رای نهایی در دادگاه، شهرداری منطقه یک از تمدید پروانه ساختمان به مالک خودداری کند.

متاسفانه برخلاف درخواست و اعلام سازمان پارک‌ها و فضای سبز، شهرداری منطقه یک اقدام به تمدید این پروانه ساختمانی کرده است. در شورای شهر مقرر شد که به هیچ‌وجه اجازه ساخت برای این باغ صادر نشود و پرونده نیز به مراجع قانونی ارجاع داده شده است. شورای شهر تهران، پیگیر مصادره این باغ به نفع شهروندان و شهر است».

تكذيب قطع درخت توسط بنياد مستضعفان

رييس بنياد مستضعفان به‌عنوان مالك اصلي باغ‌فرشته، درباره قطع درخت‌هاي باغ گفت:« ما هیچ درختی را در باغ الهیه قطع نکردیم. در الهیه یک زمین ۴۰۰۰ متری داریم که U شکل است و بخشی از آن در طرح است. ما با رعایت همه مقررات از شهرداری پروانه ساخت گرفته‌ایم. ۲۹۲درخت باید آنجا باقی بماند که از این‌ها ۳۰ درخت شکسته بوده است. موظف هستیم که این درخت‌ها را بکاریم و ۲۹۲ درخت سالم تحویل ‌دهیم. به هیچ وجه در باغ الهیه درختی را قطع نکردیم. اگر درختی قطع کردیم، خشکیده بوده است».

به‌جاي مصادره، ۱۷۱ اصله درخت قطع شد

اما پس از گذشت چندين ماه، خبري از مصادره باغ يا لغو مجوز پروانه ساختماني آن نيست. تنها خبر تلخي كه از باغ فرشته به‌گوش مي‌رسد، قطع و خشكاندن ۱۷۱ اصله درخت اين باغ است. يكي از اهالي خيابان دكتر حسابي به «قانون» از قطع درختان اين باغ در تعطيلات نوروز خبر داد و گفت:« مالک به‌علت سود ناشی از ساخت و ساز در این باغ و براي عدم اعمال مجازات‌های مندرج در لايحه قانونى حفظ و گسترش فضاى سبز در شهرها؛ از جمله عدم اعمال مجازات کیفری، غرس درختان نابود شده در محل، تاخیر در اعمال تبصره یک ماده ۶ و با پرداخت جرایم نقدی قبلی و بعدی، نه‌تنها مجازات نشده است، بلكه همچنان به تخريب و نابودي باغ ادامه مي‌دهد».

تاييد قطع درختان توسط سازمان پارك‌ها

او ادامه داد:« در این خصوص براساس نامه‌های شماره ۶۷۲۶۵۸/۶/۶۱۱ مورخ ۳۱/۵/۹۵ و شماره ۷۳۵۷۰/۶/۶۱۱ مورخ ۲۹/۱/۹۶ سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران خطاب به شهرداری منطقه یک تهران، مالک تنها در فاصله ۶ ماه، ۱۷۱ اصله درخت و در مجموع ۲۲۷ اصله درخت را در این باغ سرسبز از بین برده است. اهالی خیابان دکتر حسابی به‌شدت نگران هستند که بنياد مستضعفان به‌عنوان مالک این باغ به جهت داشتن ارتباطات خاص خود، تنها با پرداخت جرایم نقدی و همچنین با بی‌توجهی شهرداری منطقه یک، همچون دفعات قبل، اندك درختان بی‌دفاع این باغ را نیز با راه‌هاي مختلف و بی‌رحمانه از بین ببرد».

پلمپ باغ؛ تنها راه‌نجات

يكي از اين شهروندان با اشاره به اينكه از دادستان تهران درخواست پلمپ باغ را كرده‌ايم، گفت:« براي توقف روند خشکاندن و از بین بردن درختان، در نامه‌اي از دادستان تهران تقاضا كرده‌ايم كه هرچه سریع‌تر نسبت به پلمپ و تخلیه کامل این باغ از عوامل و کارگران مالک اقدام كنند. همچنين نسبت به اعمال تبصره یک ماده ۶ لايحه قانونى حفظ و گسترش فضاى سبز در شهرها، مجازات کیفری براي مالك درنظر گرفته شود».

باغ به‌نفع شهروندان مصادره شود

او با اشاره به صحبت‌هاي محمد حقاني، عضو شوراي شهر تهران درخصوص مصادره باغ فرشته عنوان كرد:«مساله مهم درباره اين باغ، مصادره و ضبط آن به‌نفع شهر و صرف آن برای خدمات عمومی شهر است. کمیسیون ماده هفت و سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران نیز بر اجرای کامل مجازات‌ها صحه گذاشته‌اند. شنيده‌ها حاكي از آن است كه قوه قضاییه، تنها به مجازات نقدی مالک بسنده كرده؛ به‌طوری که نماینده مالک به همسایگان این باغ اعلام كرده است ظرف چند روز آينده عملیات تخریب و نوسازی را در این باغ آغاز خواهند كرد و به‌زودی یکی از منابع ارزشمند محیط زیست منطقه یک،به آهن و سیمان تبدیل مي‌شود.

این باغ توسط بنیاد مستضعفان مصادره شده و هم‌اکنون با تخلفات آشکار صورت گرفته در آن، شرایط بازگرداندنش به مردم، مطابق با مفاد قانون نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران فراهم شده است. مصادره دوباره اين باغ، از يك سو موجب درس عبرتی براي تخريب‌گران باغ‌ها مي‌شود و از سوي ديگر از نابودي و قطع اين درختان کهنسال باقي‌مانده باغ جلوگيري مي‌‌كند. هم‌اکنون پرونده این باغ نزد معاونت محترم دادستان کل استان تهران در امور شهرداری‌ها بوده و منتظر اقدام ایشان درخصوص تبدیل آن به فضای سبز عمومی بر اساس قانون هستيم».

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)