خبرگزاری بهایی نیوز به عنوان یک رسانه حقوق بشری و مستقل گزارش سالانه شمسی خود را جهت بررسی وضعیت حقوق شهروندان بهایی در ایران منتشر می کند.

خبرگزاری بهایی نیوز به عنوان مرجع خبری و حقوق بشری مستقل درخصوص بهائیان ایران تلاش دارد نسبت به وضعیت بهائیان در ایران اطلاع رسانی کرده و موارد نقض حقوق شهروندی بهائیان را ثبت کند.گزارش زیر رویدادهای یکساله بهائیان در ایران می باشد که این نهاد حقوق بشری معتقد است که این اخبار تنها بخشی از فشارهای موجود بر بهائیان بوده و موارد نقض حقوق شهروندی علیه بهائیان گستردگی بیشتری دارد و بخشی از خبرها به دلیل شرایط امنیتی و فشار موجود بر بهائیان منتشر نشده است.
لازم به ذکر است که اخبار رسیده به خبرگزاری بهایی نیوز پس از تحقیق و بررسی همه جانبه منتشر یافته که آن گزارش به شرح زیر می باشد.

بازداشت و دستگیری

– کیوان پاکزادان شهروند بهائی در تاریخ ١٢ خرداد ماه ١٣۹۵ توسط ماموران امنیتی اداره اطلاعات استان تهران بازداشت شد.

– شیدا تائید شهروند بهائی شهرستان نور در تاریخ ٣ تیر ماه ١٣۹۵ جهت گذراندن محکومیت یک ساله خود به زندان بابل منتقل شد.

– افشین سید احمد شهروند بهائی از ظهر روز ٨ تیر ماه ١٣۹۵ پس از مراجعه به دادسرای اوین بازداشت و به زندان منتقل شد.

– یکتا فهندژ سعدی شهروند بهائی ساکن شیراز که پیشتر به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود، در تاریخ ٢۶تیر ماه سال ١٣۹۵ بازداشت شد.

– دو شهروند بهائی به نام های نعیم قائد شرقی و نبیل تهذیب در روز ٢٧ تیر ماه سال ١٣۹۵ در شیراز بازداشت شدند.

– خلیل اقدامیان شهروند بهایی که در خصوص پرونده تخریب گلستان جاوید ( قبرستان بهائیان ) قروه احضار شده بود،بازداشت شد و پس از مدتی به قید وثیقه آزاد شد.

– یاشار رضوانی شهروند بهائی ساکن تهران در تاریخ ١٣ مرداد سال ١٣۹۵ توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شد.

– هفده شهروند بهائی ساکن یزد در تاریخ ١۴ مرداد ماه ١٣۹۴ توسط ماموران امنیتی به صورت دسته جمعی بازداشت شدند و پس از بازجویی در اداره اطلاعات شهر یزد تمامی افراد جز دو تن از این شهروندان آزاد شدند.

– ژیلا شهریاری (همسر برادر مهوش ثابت) شهروند بهائی ساکن تهران در تاریخ ٢٢ مرداد ماه ١٣۹۵ پس از تفتیش منزل از سوی ماموران امنیتی بازداشت شد.

– در تاریخ ۶ شهریور ماه ١٣۹۵ نعمت الله بنگاله به همراه دخترش نازنین بنگاله دو شهروند بهائی در شیراز پس از تفتیش منزل بازداشت شدند.

– چهارده شهروند بهایی ساکن کرج و شیراز در تاریخ ٧ مهر ماه ١٣۹۵ در یورش نیروهای امنیتی در منازشان بازداشت شدند که اسامی آنان شمیم اخلاقی به همراه همسرشان صهبا فرحبخش، صهبا مصلحی و همسرشان عهدیه عنایتی ، مهیار سفیدی و همسرشان شادی صادق اقدم و ورقا کاویانی ،مریم اسلامی ، سروش ایقانی، مرجان و مژگاه غلامپور، فرید و فرزاد شادمان و پریسا روحی زادگان بود.

– بهاره نوروزی شهروند بهائی ساکن شیراز در تاریخ ١٢ مهر ماه ١٣۹۵ و به مکانی توسط ماموران امنیتی این استان بازداشت شد.

– فرزاد دلارام و روحیه نریمان دو شهروند بهائی در شیراز که زن و شوهر می باشند در ١٢ مهر ماه ١٣۹۵ بازداشت شدند و به دفتر وزارت اطلاعات شیراز که به پلاک ١٠٠ معروف است منتقل شدند.

– دکتر ماریا کوثری شهروند بهائی ساکن قروه سنندج در تاریخ ١٣ مهر ماه ١٣۹۵ توسط ماموران امنیتی وزارت اطلاعات بازداشت شد.

– سعید عظیمی شهروند بهایی ساکن اصفهان در تاریخ ۴ آبان ۱۳۹۵ توسط ماموران امنیتی وزارت اطلاعات در منزل خود بازداشت شد.

– در تاریخ ١١ آبان ماه ١٣۹۵ چهار شهروند ساکن شهر بابا سلمان شهریار به نام های انوری به همراه دخترش ندا انوری، فرهاد مقربی و رضوان الله عبداللهی که در حال برگزاری جلسه یکی از اعیاد دیانت بهائی درمنزل آقای انوری بودند، طی هجوم ماموران امنیتی بازداشت شدند.

– سه تن از شهروندان بهائی ساکن زاهدان به نام های امیلیا حکیمیان، تبسم حسینی و فرشید دادور در تاریخ ١۶ آبان ماه ١٣۹۵ توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند.

– امرالله حکمت شعار در تاریخ دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ توسط ماموران امنیتی وزارت اطلاعات در حوالی محل کار خود بازداشت شد.

– ۱۸ آبان ۱۳۹۵ دستکم پنج شهروند بهایی به نام های بهنام میرزایی، نیما نوع خواه، آرشام گل پور، سهیل حقدوست و شهروز زمانی در استانداری مازندران بازداشت و همچنین با تعدادی زیادی از شهروندان بهایی حاضر در مقابل استانداری مازندران برخورد شد.

– پیام ولی شهروند بهایی در تاریخ ۲ آذرماه ۱۳۹۵ پس از بازداشت به مکانی نامعلوم منتقل شد.

– طی روز ۲ آذرماه ۱۳۹۵، ۵ شهروند بهایی به نام های لالا صالحی ، پریسا سپهری، ثمر آشنایی، نسیم کاشانی نژاد و رضوان یزدانی توسط ماموران امنیتی وزارت اطلاعات در منازلشان بازداشت شدند.

– در تاریخ ۶ آذرماه ۱۳۹۵ چهار شهروند بهائی ساکن زاهدان به نام های سیاوش رحیمی، بهرام روحانی، مهرنوش رمضانی و هیدا یزدان توسط ماموران امنیتی اداره وزارت اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

– در تاریخ ۳۰ آذر ۱۳۹۵ ماموران امنیتی استان قزوین با یورش به منزل یکی از شهروندان بهایی ساکن این شهر به نام سهیل کشاورز وی را به مکانی نامعلوم منتقل کردند.

– در تاریخ ۱ دی ماه ۱۳۹۵ ماموران امنیتی دستگاه وزارت اطلاعات، امرالله خالقیان و همسرشان فریبا روحانی را بازداشت و منزل این زوج بهایی را مورد تفتیش قرار داده اند.

– سمیر خلوصی شهروند بهایی ساکن کرمان ساعت ۲ ظهر در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۵ پس از تفتیش کامل و بهم ریختن کل منزل وی توسط ماموران امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات منتقل شد.
– مهبد اتحادی جوان ۲۳ ساله بهایی ساکن یزد در تاریخ ۱۲ دی ماه ۱۳۹۵ توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.

– مریم بشیر و برهان اسماعیلی دو شهروند بهایی ساکن شهر برازجان از شهرستان های استان بوشهر در تاریخ ۱۳ دی ۱۳۹۵ توسط ماموران امنیتی اداره وزارت اطلاعات بازداشت شدند.

– روحیه زینلی شهروند بهایی ساکن کرمان پس از دومین احضار توسط اداره اطلاعات این استان در تاریخ ۱۴ دی ماه ۱۳۹۵ بازداشت شد. وی در حالی بازداشت شد که همسر نیز پیشتر در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۵ توسط ماموران امنیتی بازداشت شده است.

– هفت تن از شهروندان بهایی در یزد به نام های فرزاد روحانی، ناطقه نعیمی، مهران اسلامی، مهران بندی، رامین حصوری، احمد نعیمی و عزت الله خرم در تاریخ ۲۹ دی ۱۳۹۵ به دلیل باورمند بودن به دیانت بهایی بازداشت شدند.

– کوروش شریف زاده و فواد میثاقیان دو شهروند بهایی ساکن شهر کرج پس از احضار به اداره تعزیرات حکومتی، در تاریخ ۳۰ دی ۱۳۹۵ توسط ماموران امینتی بازداشت شدند.

– در تاریخ ۵ بهمن ۱۳۹۵ ماموران امنیتی با مراجعه به منزل محمد تدریسی شهروند بهایی ساکن شهر یزد پس از تفتیش منزل، وی را بازداشت کردند.

– دوتن از شهروندان بهایی ساکن اصفهان به نام های منوچهر رحمانی و محسن مهرگانی درتاریخ ۶ بهمن ۱۳۹۵پس از تفتیش منزل توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند.

– هاله غلامی شهروند بهایی شهر تهران در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۹۵ به دلیل بهایی بودن و مشارکت در تشکیل خیریه به نفع کودکان کار توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.

– شعله رام و شایان رحیمی زوج بهایی ساکن شهر زاهدان در تاریخ ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ پس از تفتیش محل کسب آنان ،توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند.

– احسان امیری نیا، نیما رجب زاده و آرمان بندی سه شهروند بهایی ساکن شهر کرمان در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ توسط ماموران امنیتی این استان بازداشت شدند.
ماموران امنیتی پس از بازداشت این سه شهروند بهایی منازل آنان را مورد تفتیش قرار داده است.

– در تاریخ ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ماموران امنیتی استان فارس در شهر شیراز فرزان معصومی و فرهام ثابت شهروند بهایی را بازداشت کردند.

– فاروق ایزدی نیا (مترجم، پژوهشگر و محقق) شهروند بهایی ساکن تهران در تاریخ ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ توسط ماموران امنیتی این استان بازداشت شد.

– در تاریخ ۳ اسفند ماه ۱۳۹۵ ماموران امنیتی خانم سرور فروغی مهدی آبادی ( روشن) را که از بیماری رنج می برد، بازداشت و به زندان اوین منتقل کردند.

– در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ ماموران امنیتی با مراجعه به منزل سیما کیانی شهروند بهایی و تفتیش منزل ، وی را بازداشت کردند.

– نوید معلم شهروند بهایی ساکن مینودشت استان گلستان در تاریخ ‌شنبه ۲۲اسفند ۱۳۹۵ مقابل محل کسب خود بازداشت و به زندان منتقل شد. نوید معلم به همراه همسر خود کاملیا بیدلیان پیشتر در پرونده موسوم به بازداشت شدگان بهایی استان گلستان به یک سال و شش ماه زندان محکوم شده بود.

– در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ لیزا تبیانیان ( عنایتی) شهروند بهایی ساکن شهر کرج پس از تفتیش منزل و مصادره اموال شخصی ایشان از جمله کتاب های مذهبی وغیرمذهبی، لپ تاب و… توسط ماموران امنیتی استان البرز بازداشت شد.
– در تاریخ ۲۶ اسفند کوروش صدقی شهروند بهایی ساکن شهر کرج بازداشت و ضمن تهدید ، محل کسب وی و برادرشان کامبیز صدقی نیز پلمب شد.
– یکتا فهندژ سعدی شهروند بهایی ساکن شیراز بدون ابلاغ قبلی جهت اجرای حکم ۵ ساله خود به زندان عادل آباد منتقل شد. پیشتر وی در دادگاه تجدید نظر به ۲سال حبس تعزیری و ۳سال حبس تعلیقی محکوم شده بود.

مرخصی از زندان

– فریبا کمال آبادی یکی از مدیران جامعه بهائی ایران پس از گذشت ٨ سال، در ٢٠ اردیبهشت ماه ١٣۹۵ به مدت پنج روز به مرخصی آمد. این شهروند بهائی پیشتر در تاریخ ٢۵ اردیبهشت ماه ١٣٨٧ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.
– عفیف نعیمی یکی از مدیران جامعه بهائی ایران در تاریخ ٧ خرداد ١٣۹۵ به دلیل بیماری سنکوب و بیماری سخت لخته خون که در شرایط بد جسمانی قرار گرفته بود و در روزهای اخیر بارها در زندان رجائی شهر بیهوش شده بود به بیمارستان قلب تهران منتقل شد.

– ناطقه نعیمی شهروند بهائی زندانی در زندان یزد برای اولین بار در تاریخ ٨ خرداد ١٣۹۵ به مرخصی ده روزه آمد. او پیشتر در تاریخ ١۴ مهر ١٣۹۴ به همراه خانم اعظم مطهری جهت گذرانیدن دوران محکومیت خود به زندان یزد معرفی شد.

– شمیم روحانی شهروند بهایی ساکن اهواز که پیشتر در تاریخ ٢١ دی ١٣۹۴ جهت اجرای حکم به زندان منتقل شده بود، در تاریخ ١١ خرداد ماه ١٣۹۵ با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی به مرخصی ۵ روزه آمده است.

– عفیف نعیمی یکی از مدیران جامعه بهائی ایران با وجود وضعیت وخیم جسمانی در تاریخ ١۹ خرداد ١٣۹۵ از بیمارستان قلب تهران به زندان رجایی شهر منتقل شد. او پیشتر در تاریخ ٧ خرداد ١٣۹۵ به دلیل بیماری سنکوب و بیماری سخت لخته خون که در شرایط بد جسمانی قرار گرفته بود به بیمارستان قلب تهران منتقل شده بود.

– فواد مقدم شهروند بهایی یکی از مسئولین سابق دانشگاه آنلاین بهائیان در اصفهان با توقف حکم، در تاریخ ٢۶ تیر ١٣۹۵ برای ۲ ماه به مرخصی آمد. او پیشتر در تاریخ یکم خرداد ماه ۱۳۹۰ همزمان با یورش گسترده به مرتبطین با دانشگاه آنلاین بهائیان بازداشت شد.

– شیدا تائید شهروند بهائی که پیشتر در تاریخ ٣ تیر ١٣۹۵ به زندان بابل منتقل شده بود، بیستم مرداد ماه ١٣٩۵ به مرخصی ده روزه آمد.

– صبا گلشن شهروند بهائی در تاریخ ٢٣مرداد ماه ١٣۹۵ جهت مداوای پزشکی به مرخصی درمانی آمد. وی پیشتر ٢٧ فروردین ماه ١٣۹٣ به چهار سال حبس تعزیری و یک سال حبس تعلیقی محکوم شده بود.

– اعظم مطهری شهروند بهائی که پیشتر در تاریخ ١۴ مهر ماه ١٣۹۴ به همراه خانم ناطقه نعیمی جهت گذرانیدن محکومیت یک ساله خود به زندان یزد منتقل شده بود، در حالی که تنها ٢١ روز از دوران محکومیت وی باقی مانده بود در تاریخ سی ام مرداد ماه ١٣۹۵ به مرخصی ١۵ روزه آمد.

– مهوش ثابت (شهریاری) یکی از مدیران جامعه بهائی ایران پس از گذشت بیش از ۹ سال برای اولین بار در تاریخ ١۴ مهر ماه ١٣۹۵ به چهار روز مرخصی آمد.

– الهام فراهانی از زندانیان عقیدتی در زندان اوین در تاریخ ۶ آذر ماه به دلیل مصدومیت از ناحیه آرنج به بیمارستان منتقل شد.

– شهرام اشراقی شهروند بهایی زندانی در زندان اصفهان که پیشتر به همراه ۲۰ شهروند بهایی دیگر بازداشت شده بود با توقف حکم در تاریخ ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ به یک ماه مرخصی آمد. این شهروند بهایی پیشتر به ۳ سال زندان محکوم شده بود و در تاریخ ۱۹ مهرماه ۱۳۹۴ به دادسرای اصفهان معرفی شد.

برگزاری دادگاه

– در تاریخ ۱۴/۱/۱۳۹۵ پرونده ای علیه بهزاد ذبیحی مبنی بر دستکاری کنتور و سرقت برق علیه ایشان در کلانتری شهر ساری تشکیل شد. بنا به ابلاغیه افسر تحقیق کلانتری قرار بود دادگاه بهزاد ذبیحی در تاریخ ۲۱/۱/۱۳۹۵ در دادسرای عمومی و انقلاب ساری برگزار شود. در آن روز پرونده برق وی از کلانتری به دادسرا انتقال داده نشد، به همین دلیل دادگاه به روز دوشنبه ۲۳/۱/۱۳۹۵ موکول شد.

– شش شهروند بهایی به نام های فرزاد بهادری، سیمین رسولی، سحر بهادری، نسیم بهادری،شبنم عیسی خانی و راشین صابری که پیشتر در تاریخ ۲۲ تیر ماه ۱۳۹۳ ضمن تفتیش منزل بازداشت شده بودند، در ٢۴ خرداد ١٣۹۵ دادگاه تجدید نظر با رای قطعی دادگاه تبرئه شدند. ۴ تن از این شش شهروند بهایی اعضای یک خانواده بودند.

– دادگاه تجدیدنظر شهروندان بهایی گرگان ،گنبدکاووس و مینودشت که در تاریخ ۴ بهمن ماه ١٣۹۴ به اتفاق بازداشت و با احکام سنگین( جمعا ۱۹۳ سال ) روبرو شده بودند، در تاریخ ۲۳ تیر ١٣۹۵ برگزار نشد.

– کیوان پاکزادان یکی از شهروندان بهائی که پیشتر پس از ٣۴ روز با قرار وثیقه آزاد شده بود، در تاریخ ٣٠ مرداد ١٣۹۵ جهت دفاع آخر خود به شعبه سوم دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ٣٣ شهید مقدس اردبیلی اوین احضار شد.

– دادگاه تجدید نظر دوازده تن از شهروندان بهایی استان گلستان در این استان در تاریخ ٨ مهر ١٣۹۵ به اتمام رسید. پیشتر نیز از ١٢ تن از شهروندان بهائی ۱۰ تن از آن ها در تاریخ ۲۸ شهریور ماه ۱۳۹۵ در دادگاه تجدید نظر حضور یافته بودند.

– یکتا فهندژ سعدی شهروند بهایی ساکن شیراز در دادگاه تجدید نظر در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۹۵ به ۵ سال حبس محکوم شد. این شهروند بهایی پیشتر در تاریخ اسفندماه ۱۳۹۲ به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت کشور توسط ماموران امنیتی وزارت اطلاعات بازداشت و پس از دو ماه با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

– تینا موهبتی یکی از شهروندان بهایی ساکن استان گلستان که پیشتر به همراه ۲۳ شهروند بهایی دیگر به صورت دسته جمعی بازداشت شده بود در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ ، به ۳ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد. وی پیشتر در تاریخ ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۱ به همراه دیگر شهروندان بهایی بازداشت شد و پس از ۲۴ روز با قرار وثیقه آزاد شد.

– کیوان پاکزادان که پیشتر در تاریخ ١٢ خرداد ١٣٩۵ توسط ماموران امنیتی در استان تهران بازداشت شده بود در تاریخ ٩ اسفند ماه کیوان پاکزادان به اتهام ” عضویت در تشکیلات فرقه ضاله بهائیت” طی حکمی که به وکیل وی ابلاغ شده است به پنج سال زندان محکوم شد.

آزادی از زندان و بازداشت موقت

– مهران اسلامی شهروند بهائی که در تاریخ ١۵ فروردین ماه ١٣۹۴ خود را به زندان معرفی کرده بود بیست و چهارم اسفند ماه ١٣۹۴ پس از گذراندن محکومیت یک ساله خود از زندان یزد آزاد شد.

– بهزاد ذبیحی ماهفروجکی شهروند بهائی ساکن شهر ساری برای چندمین بار در پنج سال اخیر در تاریخ ١٨ اسفند ماه ١٣۹۴ باز داشت شد وهمان روز محل کسب وی نیز پلمپ شد. هشت روز بعد (٢۶/١٢/١٣۹۴) به قید وثیقه ۹٠ میلیون تومانی از زندان اداره اطلاعات آزاد شد.

– تارا هوشمند، سرمد شادابی و روحیه صفاجو در تاریخ ۸ فروردین ۱۳۹۵ به قید وثیقه آزاد شدند. سرمد شادابی با قرار وثیقه۲۰۰ میلیون تومانی و خانم ها تارا هوشمند و روحیه صفاجو با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومان آزاد شدند. این سه شهروند بهایی در تاریخ ۱۸ اسفند ماه ۱۳۹۴ به صورت همزمان در تهران و کرج بازداشت شده بودند.

– سروش شادابی یکی از شهروندان بهایی ساکن کرج که پیشتر پس از بازداشت چهار شهروند بهایی دیگر در تاریخ ۱۸ اسفند ماه ۱۳۹۴ بازداشت شده بود پس از گذشت یک ماه در تاریخ ۲۱ فروردین ماه ١٣۹۵ با قرار وثیقه از زندان آزاد شد.

– رامین ایدلخانی شهروند بهائی ساکن پارس آباد استان اردبیل که در تاریخ ٣١ مرداد ماه ١٣۹١ به زندان پارس آباد منتقل شده بود پس از پایان محکومیت ۴۴ ماه زندان و بعید در تاریخ ٢٣ فروردین ماه ١٣۹۵ آزاد شد.

– فاران حسامی شهروند بهائی که در تابستان ١٣۹٠ به شعبه ۵ دادسرای اوین احضار و همان جا بازداشت شده بود، پس از گذران ۴ سال محکومیت خود از زندان آزاد شد.

– کامران مرتضایی فرید از مدیران دانشگاه علمی آزاد ( دانشگاه بهائیان ایران) پس از گذراندن پنج سال محکومیت در زندان رجایی شهر در تاریخ ۵ اریبهشت ماه ١٣۹۵ از زندان آزاد شد. این شهروند بهائی پیشتر در تاریخ ٢۶ مهرماه ١٣۹٠ از سوی شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

– شمیم اتحادی شهروند بهائی ساکن یزد در تاریخ ١٨ خرداد ماه ١٣۹۵ آزاد شد وی پیشتر به هشت سال و نیم حبس تعزیری محکوم شده بود که در نهایت در دادگاه تجدید نظر این حکم به ٣ سال زندان و ٧۴ ضربه شلاق و همچنین ممنوعیت خروج از کشور برای دو سال محکوم شد.

– ایرج لهراسب شهروند بهائی یزد که پیشتر در تاریخ ٨ تیر ماه ١٣۹٣ به دو سال حبس تعزیری محکوم شده بود هشتم تیر ماه ١٣۹۵ از زندان آزاد شد.

– کیوان پاکزادان شهروند بهائی در تاریخ ١۴ تیر ماه ١٣۹۵ با قرار وثیقه آزاد شد. وی پیشتر دوازدهم خرداد ماه ١٣۹۵ توسط ماموران امنیتی اداره اطلاعات استان تهران بازداشت شده بود.

– ناطقه نعیمی شهروند بهائی زندانی در زندان یزد، بعد از ظهر ٢۶ مرداد ماه ١٣۹۵ با گذراندن بیش از یک سوم حکم خود و با اجرای قانون آزادی مشروط از زندان آزاد شد. وی پیشتر در تاریخ ١۵ مهر ١٣۹۴ به همراه خانم اعظم مطهری جهت گذرانیدن دوران محکومیت خود به زندان یزد معرفی شده بود.

– سونیا احمدی طعامی شهروند بهائی ساکن مشهد شامگاه ٢٧ مرداد ماه ١٣۹۵ از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شد. وی پیشتر چندین بار بازداشت و آزاد شده بود که آخرین حکم او ۵ سال حبس تعزیری بود که ۹ ماه و ۹ روز از دوران محکومیتش باقی مانده بود، آزاد شد.

– نوشین زنهاری و رامین شیروانی دو تن از شهروندان بهائی که در تاریخ ٢۶ تیر ماه ١٣۹۵ پس از تفتیش منزل بازداشت شده بودند، در هفته اول شهریور ماه ١٣۹۵ با قرار وثیقه آزاد شدند.

– خلیل اقدامیان شهروند بهائی که در خصوص پرونده تخریب گلستان جاوید قروه به جهاد کشاورزی مراجعه کرده بود و پیگیر تخریب آن شده بود در تیر ماه ١٣۹۵، احضار و بازداشت شده.

– اعظم مطهری شهروند بهائی در تاریخ ٢٠ شهریور ١٣۹۵ پس از سپری دوران محکومیت از زندان یزد آزاد شد. وی پیشتر در تاریخ ١۴ مهر ماه ١٣۹۴ به همراه خانم ناطقه نعیمی به زندان منتقل شده بود.

– نازنین بنگاله شهروند بهائی ساکن شیراز که پیشتر در تاریخ ششم شهریور ١٣۹۵ به همراه پدرشان بازداشت شده بودند، روز یکشنبه ٢١ شهریور ١٣۹۵ با قرار وثیقه آزاد شد.

– ژیلا شهریاری شهروند بهائی ساکن تهران در تاریخ ٢٣ شهریور ماه ١٣۹۵ با قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد. وی پیشتر در تاریخ ٢٢ مرداد سال ١٣۹۵ توسط نیروهای امنیتی اداره اطلاعات بازداشت شده بود و دلیل بازداشت وی اعلام نشده بود.

– یاشار رضوانی شهروند بهائی پس از گذشت نزدیک به ۶٠ روز در تاریخ ٧ مهر ماه ١٣۹۵ با قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

– نبیل تهذیب و یکتا فهندژ سعدی ساکن شیراز در مهر ماه سال ١٣۹۵ با قرار وثیقه هر کدام ٢۵٠ میلیون تومان آزاد شدند. پیشتر نبیل تهذیب در تاریخ ٢٧ تیر و یکتا فهندژ سعدی در ٢۶ تیر ١٣۹۵ به زندان منتقل شدند.

– دو شهروند بهائی ساکن شیراز به نام های پریسا روحی زادگان و مریم اسلامی که در تاریخ ٧ مهر ماه ١٣۹۵ در منزل خود بازداشت شده بودند، در تاریخ ٢۶ مهر ماه ١٣۹۵ با قرار وثیقه ۶٠ میلیون تومانی آزاد شدند.

– در تاریخ ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۵ مرجان غلامپور با قرار وثیقه دویست میلیون تومانی آزاد شد. این شهروند بهایی پیشتر به همراه شانزده شهروند بهایی دیگر توسط ماموران امنیتی این شهر بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات معروف به پلاک ۱۰۰ شیراز منتقل شدند.

– دکتر ماریا کوثری شهروند بهائی ساکن قروه سنندج که در تاریخ ١٣ مهر ماه ١٣۹۵ بازداشت شده بود، بیست و هفتم مهر ماه ١٣۹۵ با قرار وثیقه شصت میلیون تومانی آزاد شد.

– پنج شهروند بهایی بازداشت شده در هفته های اخیر با قرار وثیقه ٢٠٠ میلیون تومانی آزاد شدند. به گزارش مجموعه خبری بهایی نیوز روحیه نریمان، فرزاد دلارام، مژگان غلامپور( شادمان)، سروش ایقانی و فرزاد شادمان پس از انتقال از بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز معروف به پلاک ۱۰۰ به زندان عادل آباد شیراز آزاد شدند. پیشتر در تاریخ هفتم مهرماه ۱۳۹۵ مژگان غلامپور ( شادمان ) سروش ایقانی و فرزاد شادمان در حدود ساعت ۹ شب در منزلشان بازداشت و به پلاک ۱۰۰ شیراز منتقل شده بودند.همچنین روحیه نریمان و فرزاد دلارام نیز ۱۲ مهرماه ۱۳۹۵ در منزلشان بازداشت شده بودند.

– نعمت الله بنگاله شهروند بهائی که پیشتر به همراه دخترش در تاریخ ششم شهریور ماه ١٣۹۵ بازداشت شده بود، پس از ۶۶ روز در تاریخ ١٠ آبان ماه ١٣۹۵ با قرار وثیقه ۵۵٠ میلیون تومانی آزاد شد.

– فرهاد مقربی و رضوان الله عبداللهی دو شهروند بهائی ساکن بابا سلمان شهریار پس از یک روز بازداشت، در تاریخ ١٣ آبان ماه ١٣۹۵ آزاد شدند.

– سه تن از شهروندان بهائی بازداشت شده ساکن شیراز به نام های شمیم اخلاقی، فربد شادمان و ورقا کاویانی پس از گذراندن ٣۹ روز بازداشت با قرار وثیقه ٢٠٠ میلیون تومانی از زندان عادل آباد شیراز آزاد شدند.

– دو شهروند بهائی ساکن شیراز به نام های شادی اصدق و صهبا فرحبخش که بعد از گذراندن ۴٠ روز بازداشت در تاریخ ١۶ آبان ماه ١٣۹۵ با قرار وثیقه آزاد شدند.

– امرالله حکمت شعار شهروند بهایی ساکن کرج که در تاریخ ١٧ آبان ماه ١٣۹۵ توسط ماموران امنیتی وزارت اطلاعات در حوالی محل کار خود بازداشت شده بود، در تاریخ بیستم آبان ماه ١٣۹۵ با قرار وثیقه ۵٠ میلیون تومانی از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

– شاهین نگاری یکی از اساتید دانشگاه بهائیان پس از گذراندن دوران مجکومیتش در تاریخ ٢۴ آبان ماه ١٣۹۵ آزاد شد. این شهروند بهائی پیشتر در تاریخ ٢۴ دی ماه ١٣۹١ در منزلش واقع در تهران بازداشت شده بود.

– پنج شهروند بهائی شهر قائمشهر پس از گذشت ۹ روز بازداشت در تاریخ ٢٧ آبان ماه ١٣۹۵ با قرار وثیقه آزاد شدند.
– شمیم روحانی شهروند بهائی ساکن اهواز که در تاریخ ١۴ آبان ماه ١٣۹٢ توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود، پس از پایان دوران محکومیت در تاریخ ٣٠ آبان ماه ١٣۹۵ از زندان اهواز آزاد شد.

– تبسم حسینی شهروند بهائی ساکن اهواز که پیشتر در تاریخ ١۶ آبان ماه ١٣۹۵ به همراه دو تن دیگر بازداشت شده بود، پس از ١۶ روز در تاریخ ١ آذر ١٣۹۵ با قرار وثیقه آزاد شد.

– پرویز انوری و دخترش ندا انوری دو شهروند بهائی زندانی در زندان اوین در تاریخ ١ آذر ماه ١٣۹۵ با قرار وثیقه ۵٠ میلیون تومانی آزاد شدند. آنها پیشتر در تاریخ ١٢ آبان ماه ١٣۹۵ به همراه دو شهروند بهائی دیگر بازداشت شده بودند.

– پریسا سپهری شهروند بهائی در تاریخ ٣ آذر ماه ١٣۹۵ پس از یک روز بازداشت از بازداشتگاه وزارت اطلاعات آزاد شد.

– پیام ولی شهروند بهائی ساکن کرج در تاریخ ۴ آذر ماه ١٣۹۵ پس از یک روز بازداشت با قرار وثیقه آزاد شد.

– بهاره نوروزی و عهدیه عناینی دو شهروند بهائی ساکن شیراز در تاریخ ۶ آذر ماه ١٣۹۵ با قرار وثیقه ٢٠٠ میلیون تومانی از زندان عادل اباد شیراز آزاد شدند. آنها پیشتر در تاریخ هفتم مهر ماه ١٣۹۵ بازداشت شده بودند.

– شیدا تائید شهروند بهایی ساکن شهر نور مازندران ۱۶ آذر ۱۳۹۵ از زندان بابل آزاد شد. وی پیشتر در تاریخ ۴ تیرماه ۱۳۹۵ جهت اجرای حکم یک سال زندان به زندان بابل منتقل شده است.

– در تاریخ ۲۰ آذر ۱۳۹۵ مهیار سفیدی و صهبا مصلحی دو شهروند بهایی شیراز که پیشتر در تاریخ هفتم مهر ماه ۱۳۹۵ در بازداشتگاه وزارت اطلاعات معروف به پلاک ۱۰۰ با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی آزاد شدند.

– امیلیا حکیمان و فرشید دادور دو شهروند بهائی در تاریخ ۲۲ آذر ۱۳۹۵ با قرار وثیقه آزاد شدند. دو شهروند بهایی به همراه تبسم حسینی که پیشتر در تاریخ ۲آذر ماه پس از ۱۶ روز از بازداشت با قرار وثیقه ۷۰ میلیون تومانی آزاد شده بودند در تاریخ ۱۶ آبان ۱۳۹۵ توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بودند.

– در تاریخ ۷ دی ماه ۱۳۹۵ ثمر آشنایی شهروند بهایی ساکن شیراز با قرار وثیقه دویست میلیون تومانی از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد. وی در تاریخ ۲ آذر ۱۳۹۵ به همراه چهار شهروند بهایی دیگر بازداشت شد.

– سه تن از شهروندان بهایی ساکن شیراز به نام های لالا صالحی ،نسیم کاشانی نژاد و رضوان یزدانی در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۹۵ با قرار وثیقه دویست میلیون تومانی از زندان عادل آباد شیراز آزاد شدند. آنها پیشتر در تاریخ ۲ آذر ماه ۱۳۹۵ توسط ماموران امنیتی به همراه پریسا سپهری و ثمر آشنایی بازداشت شده بودند.

– چهار تن از شهروندان بهایی ساکن زاهدان به نام های هیدا یزدان ، بهرام روحانی، مهرنوش رمضانی زاده و سیاوش رحیمی پس از ۳۵ روز بازداشت در بازداشتگاه وزارت اطلاعات زاهدان در تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۳۹۵ با قرار وثیقه آزاد شدند. آنها پیشتر در تاریخ ۶ آذر ماه ۱۳۹۵ توسط ماموران امنیتی شهر زاهدان بازداشت شده بودند.

– ایقان شهیدی از فعالین حق تحصیل پس از گذراندن دوران محکومیت خود (۵ سال) در تاریخ ۱۲ دی ماه ۱۳۹۵ از زندان رجایی شهر آزاد شد. این شهروند بهایی پیشتر در ۲۱ فروردین ماه ۱۳۹۱ جهت اجرای حکم ۵ ساله به زندان رجایی شهر منتقل شد.

– مریم بشیر شهروند بهایی ساکن برازجان از توابع استان بوشهر که پیشتر در تاریخ ۱۳ دی ماه ۱۳۹۵ بازداشت شده بود در تاریخ تاریخ ۱۵ دی ماه با قرار وثیقه ۱۲۰ میلیون تومانی آزاد شد.

– برهان اسماعیلی شهروند بهایی ساکن برازجان از توابع استان بوشهر که پیشتر در تاریخ ۱۳ دی ماه بازداشت شده بود پس از پنج روز بازداشت در تاریخ شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ با قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی آزاد شد.

– فریبا اشتری یکی از شهروندان بهایی ساکن یزد پس از گذراندن دوران محکومیت ۲ ساله خود در تاریخ ۲۴ دی ۱۳۹۵ از زندان یزد آزاد شد. در حالی این شهروند بهایی دوران محکومیت خود را طی کرد که پیشتر همسر وی ناصر باقری و فرزندشان فایز باقری نیز در همین زندان ، محبوس بودند.

– کوروش شریف زاده و فواد میثاقی پس از بازداشت توسط ماموران امنیتی در اداره تعزیزات حکومتی و انتقال آنان به زندان قزلحصار در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۹۵ با قرار وثیقه آزاد شدند.

– مهبد اتحادی شهروند بهایی ساکن یزد پس از ۲۳ روز بازداشت در بازداشتگاه وزارت اطلاعات در تاریخ ۴ بهمن ۱۳۹۵ با قرار وثیقه آزاد شد. این شهروند بهایی پیشتر در تاریخ ۱۲ دی ماه ۱۳۹۵ توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.

– شبنم متحد شهروند بهایی ساکن یزد پس از دو سال محکومیت در زندان این استان در تاریخ پنجم بهمن ۱۳۹۵از زندان آزاد شد. وی پیشتر به همراه همسر خود ایمان رشیدی توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود.

– محمد تدریسی شهروند بهایی ساکن یزد که پیشتر در تاریخ ۵ بهمن ۱۳۹۵ توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود امروز ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ با تودیع وثیقه آزاد شد.

– روحیه زینلی یکی از بازداشت شدگان شهر کرمان که به همراه همسر خود سمیر خلوصی بازداشت شده بود، در تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

– در تاریخ ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۵ عزت الله خرم پس از ۲۰ روز بازداشت با قرار وثیقه از زندان یزد آزاد شد. این شهروند بهایی به همراه شش فرد بهایی دیگر در تاریخ ۲۹ دی ماه بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات این استان منتقل شده بودند.

– شعله رام و شایان رحیمی دو شهروند بهایی ساکن شهر زاهدان پس از ۲۰ روز بازداشت در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۹۵ با قرار وثیقه آزاد شدند. این دو شهروند بهایی پیشتر در تاریخ ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ توسط ماموران امنیتی در محل کسبشان بازداشت شده بودند.

– در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۹۵ چهار تن از شهروندان بهایی ساکن یزد به نام هایفرزاد روحانی، مهران بندی، رامین حصوری و احمد نعیمی که پیشتر در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۵ توسط ماموران امنیتی استان یزد بازداشت شده بودند، با قرار وثیقه صد و هشتاد میلیون تومانی پس از سی و سه روز بازداشت، آزاد شدند.

– در تاریخ ۴ اسفند ۱۳۹۵ فرهام ثابت و فرزان معصومی هر کدام با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه آزاد شدند. این دو شهروند بهایی پیشتر در تاریخ ۲۴ بهمن توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند که پس از گذشت١١ روز با قرار وثیقه آزاد شده اند.

– فاروق ایزدی نیا شهروند بهایی ساکن تهران که پیشتر در تاریخ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ توسط ماموران امنیتی این استان بازداشت شده بود در تاریخ‌ ۸ اسفند ۱۳۹۵ با قرار وثیقه آزاد شد.

– هاله غلامی شهروند بهایی که به دلیل فعالیت درخصوص حمایت از کودکان کار و بی سرپرست و مشارکت در تشکیل خیریه به نفع کودکان کار توسط ماموران امنیتی در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۹۵ بازداشت شده بود پس از ۳۹ روز بازاشت در تاریخ ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ با قرار وثیقه آزاد شد.

– در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۹۵ شمیم نعیمی شهروند بهایی پس از اتمام دوران محکومیت سه ساله خود از زندان رجایی شهر آزاد شد. شمیم نعیمی پیشتر در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ توسط ماموران امنیتی در منزل خود بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد که پس از مدتی به زندان رجایی شهر به همراه دیگر شهروندان بهایی منتقل شد.

پلمپ محل کسب

– ١۵ محل کسب شهروندان بهائی قائم شهر به نام های آقایان شاهین سنایی، سهراب لقایی، چنگیز درخشانیان، بیژن نوع خواه، نیما میری، سهیل حق دوست، بهاءالدین صمیمی بهنام میرزایی، کورش احمدزادگام، عادل عطائیان، کورش رضایی، فریبرز سنایی، رضوان گلپور، شاهین اکبری، فرزاد ثابتی و جلال عطائیان به دلیل تعطیلی در ایام تعطیلی دیانت بهائی در هفته اول اردیبهشت ١٣۹۵ پلمپ شد.

– محل کسب سه شهروند بهایی در شهرستان تنکابن واقع در استان مازندران در روز ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ پلمپ گردید.
همچنین پیشتر محل کسب ۵ تن از دیگر شهروندان بهایی تنکابن به نام های امید قادری که دارای واحد صنفی نصب دزدگیر، آرمین اسماعیل پور دارای واحد صنفی لوازم خانگی ، روح الله ایقانی دارای واحد صنفی تعمیرات وسایل سردکننده و میشل اسماعیل پور دارای واحد صنفی فروش کولر با پلمپ روبرو شده است.
ماموران دولتی در شهر بابل نیز به آقای بهاءالدین صمیمی دارای واحد صنفی لوازم التحریر فروشی و آرش کیان دارای واحد صنفی نصب سیستم های حفاظتی اخطار داده اند . ماموران اماکن عمومی به وی اعلام کرده اند تا روز یکشنبه هفته جاری فرصت دارند که خودشان محل کسب خود را تعطیل کنند.

– محل کسب ۹ شهروند بهائی در شهرهای رامسر و ساری در تاریخ ١٢ اردیبهشت ١٣۹۵ به دلیل تعطیلی در ایام تعطیلی دیانت بهائی پلمپ شد.

– ماموران اداره دولتی اماکن عمومی به یکی از شهروندان بهائی ساکن ارومیه در تاریخ ٢۹ اردیبهشت ١٣۹۵ حکمی نسبت به مهلت ١٠ روزه جهت پلمپ محل کسب فرزین اغضانی اقدام کرده و از وی خواسته اند که ظرف ١٠ روز محل کسب یخچال سازی خود را تخلیه کند.

– اداره اماکن عمومی در شهر ارومیه در خرداد ماه سال ١٣۹۵ اقدام به پلمب بیش از ٢٨ محل کسب شهروندان بهائی کرده بود. این در حالی است که هیچ کدام از ادارات و نهادهای دولتی مسئولیت این پلمپ را برعهده نگرفته و اداره اطلاعات این شهر نیز پاسخگو نبود، در صورتی که اداره اماکن دلیل این پلمپ را اداره اطلاعات این شهر معرفی کرده بود.

– درب پارکینگ محل زندگی یک شهروند بهائی به نام مجید پاینده در شهر رفسنجان در تیر ماه ١٣۹۵ پلمپ شد.

– محل کسب دو شهروند بهائی در شهرستان میاندوآب در تاریخ ٣٠ تیر ماه ١٣۹۵ به نام های احسان ذهنی و طاهر مقصودی توسط ماموران اداره اماکن عمومی پلمپ شد.

– در تاریخ ٢۶ مرداد ١٣۹۵ یکی از فروشگاه های شناخته شده عینک سازی به نام گالیله در شهر کرج که متعلق به فردی بهائی به نام منصور عنایتی است، تنها به دلیل تعطیل بودن این محل کسب در ایام تعطیلی دیانت بهائی پلمپ شد.

– صبح روز ٢٨ مرداد ماه ١٣۹۵ محل کسب حسین شایگان یکی از شهروندان بهائی ساکن کرج با پلمپ از سوی ماموران اداره اماکن عمومی روبه رو شد.

– در تاریخ ٢١ شهریور ماه ١٣۹۵ محل کسب امین الله ایمنی شهروند بهائی ساکن اصفهان پلمپ شد.

– محل کسب جاوید ایقانیان در شهر کرج در تاریخ ٢٧ شهریور ١٣۹۵ توسط ماموران اداره اماکن پلمپ شد.

– ماموران اداره دولتی اماکن عمومی در اولین روز مهر ماه ١٣۹۵ با مراجعه به محل کسب دو شهروند بهائی به نام های مصطفی عبادی و ایاز افشاری در شهرستان امیدیه خوزستان بدون ذکر دلیل محل کسبشان را پلمپ کردند.

– در تاریخ ٨ مهر ماه ١٣۹۵ محل کسب چهار شهروند بهائی به نام های جاوید ایقانیان (فروشگاه جاوید) برای بار دوم در هفته اخیر، رامین رحمانی ( فروشگاه لوکس فروشی رحمانی)، سعید وجدانی (فروشگاه معراج) و عطاءالله شهیدی (فروشگاه اکسیر) توسط اداره اماکن تنها به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی صاحبان این واحد صنفی با پلمپ روبه رو شد.

– محل کسب دو شهروند بهائی ساکن کرج به نام های نورالله کارگر و عباس اقراری که در یک باب مغازه واقع در پاساژ رضای کرج شریک هستند، در تاریخ ٢۵ مهرماه ١٣۹۵ پلمپ شد.

– محل کسب دو شهروند بهائی به نام های رحمانی و بهشاد در کرج در تاریخ ۵ آبان ماه ١٣۹۵ توسط ماموران اداره اماکن عمومی با پلمپ روبه رو شد.

– در تاریخ ٨ آبان ماه ١٣۹۵ محل کسب دو شهروند بهائی به نام های ایرج ثابت (عینک نگاه) و آقای فروهری (عینک کریستال) توسط ماموران اداره اماکن پلمپ شد.

– تا پیش از ساعت ١٧ محل کسب ١٧ شهروند بهائی شهر ساری به دلیل تعطیلی در ایام تعطیلی دیانت بهائی توسط ماموران اداره اماکن این شهر پلمپ شد.

– در تاریخ ١١ آبان ماه ١٣۹۵ محل کسب ١٨ شهروند بهائی در شهر قائمشهر به دلیل تعطیلی در ایام تعطیلی دیانت بهایی از سوی ماموران اداره اماکن عمومی با پلمپ مواجه شد.

– محل کسب ٧ شهروند بهائی در نوشهر مازندران به دلیل تعطیلی در ایام تعطیلی دیانت بهائی در تاریخ ١١ آبان ماه ١٣۹۵ پلمپ شد.

– از تاریخ ١١ آبان ماه تا ١٢ آبان ماه ١٣۹۵ مجموعاً ۴٨ محل کسب شهروندان بهائی به علت تعطیلی در ایام تعطیلی دیانت بهائی در شهرهای ساری، فریدون کنار، قائمشهر و نوشهر پلمپ شده است.

– محل کسب دست کم ١٠۴ شهروند بهائی در تاریخ ١٢ و ١٣ آبان ماه ١٣۹۵ توسط ماموران اداره اماکن عمومی تنها به دلیل اعتقاد صاحبان محل کسب به دیانت بهائی پلمپ شده است.

– محل کسب کامبیز صدقی و کوروش صدقی دو شهروند بهائی ساکن کرج دارای واحد صنفی دکوراسیون داخلی در تاریخ ١٧ آبان ماه ١٣۹۵ پلمپ شد.

– محل کسب فرخ بندی و نبی الهی دو شهروند بهائی ساکن کرج در تاریخ ١۹ آبان ماه ١٣۹۵ به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی پلمپ شد.

– محل کسب سه شهروند بهائی به نام های فرج فرهنگی، تورج فرهنگی، و محمد اسدپور در شهر رشت در تاریخ ٢۹ آبان ماه ١٣۹۵ توسط اداره اماکن پلمپ شد.

– محل کسب سه تن از شهروندان بهائی به نام های شهاب تائید در حومه رشت، همایون خانلری و فؤاد یزدانی در رشت در تاریخ یکم آذر ماه ١٣۹۵ توسط اداره اماکن اداره اطلاعات پلمپ شد.

– محل کسب علی زمانی یکی از شهروندان بهائی ساکن بیرجند در روز ١۶ آذر ١٣۹۵ به دلیل باورمند بودن به دیانت بهائی توسط نیروهای اداره دولتی اماکن پلمپ شد.

– محل کسب علی جابری یکی از شهروندان بهائی ساکن شیراز در آذر ماه سال ١٣۹۵ به دلیل بهائی بودن پلمپ شد.

– محل کسب نصراله تکاپوی در شهرستان بیجار از توابع استان کردستان در تاریخ ٢١ آذر ١٣۹۵ توسط ماموران اداره دولتی اماکن عمومی پلمب گردید.

– در تاریخ ۲۲ آذرماه محل کسب یازده شهروند بهایی ساکن شهر رشت که پیشتر محل کسب آنان حداقل به مدت بیست و دو روز از سوی اداره اماکن عمومی پلمب گردیده بود ، فک پلمب شد.

– محل کسب نصرت اله تکاپوی با ۵۶ سال سابقه کار در صنف خشکشویی در شهرستان بیجار از توابع استان کردستان در تاریخ ۲۱ آذر ۱۳۹۵ توسط ماموران اداره دولتی اماکن عمومی تنها به دلیل بهایی بودن پلمب گردید.

– ماموران دولتی در بهمن ماه ۱۳۹۵ با مراجعه به محل کسب پلمب شده ده تن از شهروندان بهایی تمامی لوازم و اجناس آنان را مصادره کردند. ماموران پس از توقیف تمامی اموال محل کسب بهائیان در کرج و فردیس کرج مجدد محل کسب آنان را پلمب کرده اند.

– تاریخ ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ محل کسب دو شهروند بهایی به نام های فرید و فرنوش پاشایی در گوهردشت کرج پلمب شد و همچنین تمامی اموال یکی از محل کسب شهروندان بهایی توسط ماموران دولتی مصادره شد.

– محل کسب رضوان الله بابائیان یکی از شهروندان بهایی ساکن ماهدشت کرج در تاریخ ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ پس از پلمب از سوی ماموران دولتی تمامی اجناس و به عنوان اجناس قاچاق ثبت شده است.

– محل کسب احسان الله شارقی یکی از شهروندان بهایی واقع در گوهردشت کرج در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ توسط ماموران دولتی پلمب و اجناس محل کسب ایشان با وجود داشتن فاکتورهای خرید به عنوان قاچاق کالا ثبت شد.

منع دفن

– یک شهروند بهائی به نام رضوانیه نبوی دهخوارقانی که در تاریخ ١۹ خرداد ماه ١٣۹۵ درگذشت جسد وی اجازه دفن نداشت.

– یکی از شهروندان بهائی اهواز به نام حسین آقازهدی محمد پور که در تاریخ ٢٣ خرداد ماه ١٣۹۵ درگذشت، اجازه دفن در گلستان جاوید اهواز (قبرستان بهائیان) را ندارند و در نهایت این شهروند بهائی متوفی در شهر هندیجان دفن شد.

-ممانعت از دفن پوران عنایتی ( میثاقی) در تاریخ ۲۱ تیرماه ۱۳۹۵ در تبریز به دلیل باورمند بودن وی به آئین بهایی. جسد این شهروند بهایی پس از ممانعت مسئولین استان تبریز به شهرستان میاندوآب منتقل شد.

اخراج از دانشگاه

– سحرپناهی و نوید مقدم به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی در فروردین ماه ١٣۹۵ از دانشگاه پیام نور ارومیه اخراج شدند.

– مهسا الهیان دانشجوی ترم ۳زبان وادبیات انگلیسی از دانشگاه پیام نور کاشان به همراه لادن فروغی دانشجوی رشته حسابداری از دانشگاه پیام نور نطنز به دلیل باورمند بودن به به دیانت بهایی در اردیبهشت ماه ١٣۹۵ از دانشگاه اخراج شدند.

– فراز کرین کانی سیسان دانشجوی رشته عمران به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی در ۲۹ اردیبهشت ١٣۹۵ از ادامه تحصیل محروم شد.

– معین محمدی شهروند بهائی ساکن مشهد با وجود گذراندن دوره کارشناسی و قبولی در مقطع کارشناسی ارشد در خرداد ماه ١٣۹۵ به دلیل باورمند بودن به دلیل بهائی بودن از ادامه تحصیل منع شدند.

– واحد خلوصی، فعال حق تحصیل و دانشجوی محروم از تحصیل زندانی که پیشتر از طریق خانواده در کنکور ثبت نام کرده بود، علی رغم وعده‌های مسئولین زندان رجایی شهر، امکان شرکت در این آزمون را پیدا نکرد. این شهروند بهایی در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ توسط ماموران امنیتی مقابل منزل خود بازداشت شد.

– چهار تن از شهروندان بهائی به نام های نوید صالحی، رسام زمانی فراهانی، بهاره رحمانی مهدی آبادی و سارینا همت از شهرهای اصفهان، تهران و بابلسر در شهریور ماه ١٣۹۵ به دلیل بهائی بودن از دانشگاه محروم شدند.

– سه تن از شهروندان بهائی به نام های مهرداد ذهنی میاندوآب، شقایق رجائی و نازنین نیکو سرست به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی در شهریورماه ١٣۹۵ از دانشگاه محروم شدند.

– چهار تن از شهروندان بهائی به نام های سمیر شمس و حنان روحانی از اصفهان، شکیبا اسدی از خرم آباد تنکابن و سراج آزادی از آبادان در شهریور ١٣۹۵ به دلیل بهائی بودن از دانشگاه محروم شدند.

– ۹ تن از دیگر شهروندان بهایی نیز به نام های میثاق لقائی از شهر قروه کردستان در رشته زبان با رتبه ۱۸۰۵، مازیار استانی، وحید صادقی ، ایلیا جاوید نیا از تهران، زهره فضلی از شهر کرج، درنا روحی پور با داشتن رتبه ۴۹۴۸ و مجاز به انتخاب رشته روزانه، فرناز نطقی از همدان با رتبه ۳۰۰۰ و مجاز به انتخاب رشته روزانه، مونس قلیلی نجف آبادی از شهر شاهین شهر و بشیر قوامی به دلیل باورمند بودن به دیانت بهایی از در شهریور ١٣۹۵ دانشگاه محروم شدند.

– ۱۱ شهروند بهایی دیگر به نام های پارسا عنایی از شهرستان میاندوآب با رتبه۲۹۱۸ ، منا هوشمند با رتبه ۱۳۸۳۲ در ریاضی و رتبه ۷۰۴ در رشته هنر، درسا کمالی از شیراز با رتبه ۳۰۰۰ در کنکور ریاضی و رتبه ۴۰۰ در کنکور زبان های خارجه ، روژینا پورشاهرضایی از شهر کرج ، لواء زینلی اسمعیل آباد با رتبه ۱۴ هزار از شهر کرمان ، فروزان بهرام پور در رشته ریاضی و فیزیک، شادی بهرامی از شهر قزوین ،فؤاد سلمانیان از بروجرد لرستان ، نعمه فروزان از شهر شیراز در کنکور هنر ، طنین آزادی از شهر آبادان ، آیدا فلاح از شیراز و هما بابائیان از شهر میاندوآب به دلیل ذکر ” نقص در پرونده” از ادامه تحصیل به دلیل باورمند بودن به دیانت بهایی محروم شدند.

– پنج شهروند بهائی به نام های مرجان اعظمیان از متل قو، سروش شبانی از یزد، افشان اسحاقیان از نجف آباد اصفهان، سروش کلماتی ملکی و پانیذ پیرانی سیسان از ادامه تحصیل در دانشگاه های سراسری و آزاد محروم شدند.

– ۱۴ شهروند بهایی به نام های تینا گوران محیط با رتبه ۱۹۱۳ در رشته ریاضی از شهر کرمانشاه ، هدیه شاعری در رشته تجربی از تهران ، کمند سنایی محروم از دانشگاه آزاد و سراسری از شهر رشت، غزل توکلی، درسا رضوانی از شهر کرج، آروین آزادی از شهر آبادان، درسا رحیمی محروم از دانشگاه دانش پژوهان در رشته معماری از اصفهان، پویا فراهانی، سحر پاینده با رتبه ۱۴ هزار از شهر رفسنجان، مائده حسینی در رشته ریاضی فیزیک با رتبه ۹۴۰۰ از شهر اصفهان، مهوش بختیاری از شهر بیرجند، الحان حسینی، ایلیا جاویدنیا با رتبه ۶۷۰۰ از شهر تهران و نوید مقدم برای بار سوم محروم از تحصیل از شهر ارومیه همگی با نقض پرونده از سوی سازمان سنجش روبرو شده اند.

– چهار شهروند بهایی به نام های شقایق قانع از فردیس کرج، بهتاش پژگاله از شیراز، زرین فریدانی و ندیم شکروی در مهر ماه ۱۳۹۵ از اصفهان از ادامه تحصیل در دانشگاه محروم شدند.

– چهار شهروند بهائی به نام های پویان روحانی، دانالر مهدی آبادی، شادی بهرامی و شمیس نورانی در مهرماه ١٣۹۵ به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی از دانشگاه های سراسری و آزاد محروم شدند.

– دو تن از شهروندان بهایی در کنکور ۱۳۹۵ از ادامه تحصیل محروم شدند و دو شهروند بهایی دیگر پس از حضور در دانشگاه از ادامه تحصیل محروم شدند.
پارسا عمادی از شهر رفسنجان و مُنا دریانی زاده از فردیس کرج با نقش در پرونده از ادامه تحصیل محروم شد. همچنین خانم آفاق افشاری از شاهین شهرو حنان حر از شهر ساری پس از قبولی در کنکور سراسری و پس از حضور در اولین روز دانشگاه به دلیل باورمند بودن به دیانت بهایی از دانشگاه اخراج شدند.

– نوید محرمی دانشجوی ترم ٣ رشته حسابداری در مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور شهرستان زرقان از توابع شیراز به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی در مهرماه ١٣۹۵ از ادامه تحصیل محروم شد.

– پروانه مهرابخانی شهروند بهائی که در ترم ٧ رشته علوم آزمایشگاهی دانشگاه علوم پزشکی قزوین مشغول به تحصیل بود، در مهر ماه ١٣۹۵ به دلیل بهائی بودن از دانشگاه اخراج شد.

– دانیال خرد مند شهروند بهائی که در دانشگاه ساری پذیرفته شده و از زمان شروع در کلاس ها حضور داشت، در تاریخ ٨ آبان ماه ١٣۹۵ به دلیل بهائی بودن از دانشگاه اخراج شد.

– کمند آگاهی شهروند بهائی ساکن اصفهان پس از ۴٠ روز حضور در دانشگاه و احراز هویت وذهبی وی به عنوان یک بهائی در آبان ماه ١٣۹۵ از دانشگاه هشت بهشت اصفهان اخراج شد.

– آزاده ذوالفقاری و مسعود قدیرزاده زوج جوان بهایی در دی ماه ١٣۹۵ به دلیل باورمند بودن به دیانت بهایی از دانشگاه اخراج شدند.

– فریناز مختاری شهروند بهایی ساکن بیرجند به دلیل باورمند بودن به دیانت بهایی در تاریخ ۵ دی ماه ١٣۹۵ از دانشگاه دخترانه فنی و حرفه ای بیرجند اخراج شد.

– پگاه دهقانی محمدی شهروند بهایی ساکن استان تهران به دلیل باورمند بودن به دیانت بهایی در دی ماه ١٣۹۵ از دانشگاه اخراج شد.

– شکوفه رنجبر سیسان دانشجوی رشته مامایی در دی ماه ۱۳۹۵ به دلیل باورمند بودن به دیانت بهایی در اواخر ترم ۵ از دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی اخراج شد.

– مایده السادات حسینی راد شهروند بهایی ساکن اصفهان به دلیل باورمند بودن به دیانت بهایی در دی ماه ۱۳۹۵ از دانشگاه اخراج شد.

– درنا اسماعیلی به دلیل باورمند بودن به دیانت بهایی در ترم ٧ در رشته کارشناسی گرافیک در دی ماه ۱۳۹۵ از دانشگاه غیرانتفاعی ارم شیراز اخراج شد.

– در تاریخ۱۱ دی ۱۳۹۵ شش تن از شهروند بهایی که در دانشگاه آزاد رودهن مشغول به تحصیل بودند به دلیل باورمند بودن به دیانت بهایی از دانشگاه اخراج شدند.
بنابرگزارش مجموعه خبری بهایی نیوز ثنا هوربخت ، جهانگیر هدایتی و چهارتن از شهروندان بهایی دیگر که تمایلی به ذکر نام آنان در رسانه های اجتماعی نبود پس از احراز هویت آنان به صورت همزمان از دانشگاه اخراج شدند و با دستکاری در سایت دانشجویی آنان این دانشجویان با عنوان انصراف از دانشگاه ، از ادامه تحصیل منع شدند.

– سوگل کاظمی بهنمیری شهروند بهایی ساکن شهر بابلسر که در شهر مشهد و در رشته مهندسی شهرسازی در مقطع کارشناسی تحصیل می کرد، در تاریخ ۴ بهمن ۱۳۹۵ به دلیل بهایی بودن در ترم ۵ از دانشگاه غیر انتفاعی مشهد اخراج شد.

– سپنا شادابی شهروند بهایی ساکن کرمانشاه در بهمن ماه ۱۳۹۵ به دلیل باورمند بودن به دیانت بهایی از دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه ” واحد صحنه” اخراج شد.

– مهسا شاعرزاده شهروند بهایی ساکن شهرستان رامهرمز در استان خوزستان به دلیل در اسفند ماه ۱۳۹۵ باورمند بودن به آئین بهایی از دانشگاه پیام نور این شهر اخراج گردید.

– پویا اعظمی اقجه شهروند بهایی ساکن شهر تهران در اسفند ماه ۱۳۹۵ به دلیل باورمند بودن به آئین بهایی از دانشگاه آزاد اسلامی رودهن اخراج شد.

– نیلوفر موسوی شهروند بهایی در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۳۹۵ به دلیل باورمند بودن به دیانت بهایی در پایان امتحانات ترم یک از دانشگاه اخراج شد.

– افروز ذبیحی که پیشتر در دانشگاه شهید بهشتی تهران مشغول به تحصیل بود به دلیل باورمند بودن و به آئین بهایی و ارسال گزارش وزارت اطلاعات به دانشگاه شهید بهشتی تهران در تاریخ ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۵ در ترم ۵ از ادامه تحصیل در این دانشگاه محروم شد.

محروم از تحصیل

– بردیا روح الفدا شهروند بهائی ١۵ ساله ساکن شهر رشت به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی در آذر ماه ١٣۹۵ از دبیرستان اخراج شد.

تخریب گلستان جاوید

– در تیر ماه ١٣۹۵ ماموران نیروی انتظامی استان کردستان، ساختمان های گلستان جاوید (قبرستان بهائی ها) را تخریب و بیش از ٣٠٠ درخت گلستان جاوید را بریدند و تعدادی از اموال شخصی غسالخانه نیز مصادره شد.

– گلستان جاوید ارومیه برای دومین بار، در تاریخ ۹ مهر ماه ١٣۹۵ توسط افراد ناشناس تخریب و تعداد زیادی از درختان کاشته شده در این مکاه به آتش کشیده شده است.

– شهرداری شهر اردستان استان اصفهان در آبان ماه ١٣۹۵ طی اقدامی درب گلستان جاوید را تخریب و آن را کند.

– در تاریخ ١۶ آبان ماه ١٣۹۵ گلستان جاوید اردستان اصفهان توسط مسئولین شهرداری این شهر تخریب شد.

– در تاریخ ٨ آذر ماه ١٣۹۵ غسالخانه گلستان جاوید شهر بیرجند استان خراسان جنوبی توسط ماموران دولتی تخریب شد.

قتل

– فرهنگ امیری شهروند بهائی ساکن یزد در تاریخ ۵ مهر ماه ١٣۹۵ توسط دو شخص ناشناس در جلوی درب منزل خود با ضربه چاقو به قتل رسید.

– احمد فناییان یکی از شهروندان بهایی ساکن سمنان در تاریخ ۱۸دی ۱۳۹۵ به دلیل نامعلومی به دست افرادی ناشناس به قتل رسید و جسد وی سوزانده شد.

تفتیش منازل

– ماموران امنیتی به منزل شخصی ماشالله شادپور و صفا زرندیون و یکی دیگر از شهروندان بهایی یزد به نام مهران بندی در تاریخ ۱۸ مرداد ١٣۹۵ یورش برده و بدون داشتن مدرک تفتیش منزل انجام به تفتیش منزل کردند و اموال شخصی آنها از جمله کتاب های مربوط به دیانت بهایی، سیستم کامپیوتر و ریسیور ماهواره ضبط شد.

– در تاریخ ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۵ ماموران امنیتی مجددا برای بار سوم در منزل ماریا کوثری جهت تفتیش منزل حضور یافتند.

– محل زندگی سهیل کشاورز شهروند بهایی زندانی در اداره اطلاعات استان قزوین و منزل سهراب کشاورز در تاریخ ۴ دی ماه ۱۳۹۵ توسط ماموران امنیتی این استان مورد تفتیش قرار گرفت.

– محل زندگی امرالله خالقیان برای بار دوم و منزل خواهر این شهروند بهایی بازداشت شده در بازداشتگاه وزارت اطلاعات استان کرمان در تاریخ ۶ دی ۱۳۹۵ مورد تفتیش قرار گرفت.

– منزل انوشا افشار ( رضایی) یکی از شهروندان بهایی ساکن شیراز در تاریخ ١٣ اسفند ١٣٩۵ توسط ماموران امنیتی سپاه با توسل به زور مورد تفتیش قرار گرفت.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)