هنگامه شهیدی فعال سیاسی اصلاح‌طلب، روزنامه‌نگار و عضو حزب اعتماد ملی طی نامه‌ای از حسن روحانی رئیس‌جمهور اسلامی ایران به شدت انتقاد کرده و نوشته است: «کجای منشور حقوق شهروندی نوشته است عنوان ‘متهم سیاسی’ و ‘لایحه جرم سیاسی’ فقط و فقط شعاری فریبنده برای عرصه بین المللی است و اصولا تمام متهمان سیاسی را به جرم امنیتی روانه بازداشتگاه‌های غیرقانونی با تحقیرآمیزترین روش‌ها می‌کنند.»..
/

******

هنگامه شهید فعال سیاسی اصلاح‌طلب، روزنامه‌نگار و عضو حزب اعتماد ملی طی نامه‌ای که از طریق «یک منبع آگاه» برای انتشار به خبرنامه‌ی گویا ارسال شده، از حسن روحانی رئیس‌جمهور اسلامی ایران به شدت انتقاد کرده و نوشته است: «کجای منشور حقوق شهروندی نوشته است عنوان ‘متهم سیاسی’ و ‘لایحه جرم سیاسی’ فقط و فقط شعاری فریبنده برای عرصه بین المللی است و اصولا تمام متهمان سیاسی را به جرم امنیتی روانه بازداشتگاه‌های غیرقانونی با تحقیرآمیزترین روش‌ها می‌کنند.»

هنگامه شهیدی فعال سیاسی اصلاح‌طلب در نیمه شب پنج‌شنبه ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۵، در حالی که به توصیه پزشکانش در استراحت مطلق پزشکی به سر می‌برد، توسط مأمورین وزارت اطلاعات بازداشت و دو روز بعد با پروازی امنیتی به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گردید. وی طی دست‌نوشته‌ای اعلام کرد که از لحظه بازداشت دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

خانم شهیدی در بخش دیگری از نامه‌ی خود به حسن روحانی نوشته است: «شما قرار بود در روزهای پس از خفقان دوره احمدی‌نژاد ‘راه نفس اصلاح طلبان’ باشید نه اینکه مانند احمدی‌نژاد برای رسیدن به ریاست جمهوری نفس آنها را نیز بِبُرید.»

متن نامه سرگشاده هنگامه شهیدی به حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران به شرح زیر است:

جناب آقای حسن روحانی ریاست محترم جمهوری
سلام علیکم

جنابعالی با رای و پشتوانه مردمی «اصلاح‌طلبان» و تاکید و سفارش مرحوم فقید آیت‌الله «هاشمی رفسنجانی» و آقای «خاتمی» به مردم، نایل به جمع آوری آرایی شدید که آن آرا شما را به امثال «قالیباف» و «جلیلی» ترجیح داد؛ در دوران ریاست آقای «علوی» بر «وزارت اطلاعات» تفاوت‌های بسیاری در لایه‌های این وزارتخانه بوجود آمد؛ تندروهایی که در زمان وزارت آقایان «اژه‌ای» و «مصلحی» بر مسند این وزارتخانه بودند و از «وزارت اطلاعات» دیوی مانند «ساواک» برای مردم و فعالان سیاسی ساخته بودند، مجبور شدند به «سازمان اطلاعات سپاه» کوچ کنند و تا همین اواخر هم رویه «وزارت اطلاعات» بسیار معتدل و معقول بود اما از دی‌ماه و بهمن‌ماه خبرهایی می‌رسید مبنی بر اینکه جنابعالی برای شرکت مجدد در انتخابات ریاست جمهوری و «مصونیت قضایی» برادر محترمتان، در خصوص بازداشت‌های اخیر با «سازمان اطلاعات سپاه» معامله کردید و به همین دلیل برای اولین بار در دوران ریاست جمهوری شما، پروژه مشترکی از سوی «سازمان اطلاعات سپاه» و «وزرات اطلاعات» توانست شکل گیرد و این دو نهاد اقدام به بازداشت گسترده روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی و مدنی بی‌گناهی کردند که مرغ عروسی و عزای همه انتخابات‌ها هستند و شما نیز «سکوت» را ترجیح دادید!

البته خوب یادم هست در جایی که پای بازداشت خواهرزاده تان و نام برخی وزرای کابینه در «پروژه نفوذ» مطرح بود، هر روز فریادتان به آسمان بلند بود که “روزنامه‌نگار نباید بازداشت شود!

جناب آقای روحانی!

جنابعالی «حقوقدان» هستید نه «سرهنگ»! و البته بنده به مانند شما مدعی حقوقدانی نیستم و خود را تنها یک «حقوق خوان» می‌دانم اما از شما می‌پرسم شما که «سرهنگ» نبودید پس چرا معامله‌گری کردید؟

بارها و بارها پس از ارائه لایحه «منشور حقوق شهروندی» به طرق مختلف اعتراضات و ایرادات را برایتان نوشتم؛ شما که «حقوقدان» هستید و مدعی «منشور حقوق شهروندی» لطفا بفرمایید:

– کجای این منشور می‌گوید که بدون ابلاغیه کتبی برای متهمی حکم بازداشت صادر شود؟
– کجای این منشور می‌گوید خانواده متهمین تهدید و ارعاب شوند؟
– کجای این منشور می‌گوید یک استاد دانشگاه را از حق تدریس محروم و تهدید به اسیدپاشی کنند و به علت پی‌گیری «حقوق شهروندی» از دست رفته‌اش از «کمیسیون امنیت ملی مجلس» و نهادهای ذی‌ربط، برایش حکم بازداشت صادر کنند تا صدایش خفه شود؟
– کجای این منشور نوشته است دو روز پس از نوشتن و انتشار دل‌نوشته‌ای از روزهای زندان وحشتناک سال ٨٨، در کمال بی‌اخلاقی و بی‌تقوایی عکس‌های خانوادگی مراسم عروسی فرزندان اینجانب و مهندس آقایی را در شبکه‌های مجازی منتشر و ما را متهم به برگزاری عروسی مختلط در باشگاه دولتی (بانک صنعت و معدن) کرده و آقای «خاتمی» رییس دولت اصلاحات را نیز متهم به حضور در عروسی مختلط! کنند و وقتی پیگیر محاکمه و مجازات خاطیان (کانال تلگرامی قیچی) می‌شویم به جای آنها ما باید به زندان برویم؟
– کجای منشور حقوق شهروندی نوشته است عنوان “متهم سیاسی” و “لایحه جرم سیاسی” فقط و فقط شعاری فریبنده برای عرصه بین المللی است و اصولا تمام متهمان سیاسی را به جرم امنیتی روانه بازداشتگاههای غیرقانونی با تحقیرآمیزترین روشها میکنند.
– کجای منشور حقوق شهروندی نوشته است اولین «مجرم سیاسی» پس از تصویب «لایحه جرم سیاسی» (مهندس هدایت‌الله اقایی) که هشت سال معاون وزیر دولت اصلاحات بوده و برادر دو شهید است و ۶٢ سال سن دارد را به جرم توهین به رهبری بدون حضور هیات منصفه برای ایفای وظایف نمایندگی‌اش در ٢۵ سال پیش محاکمه و محکوم کنند و مورد مخاصمات شخصی قاضی پرونده‌اش با وی قرار گیرد؟

آقای رییس جمهور!

شما قرار بود در روزهای پس از خفقان دوره احمدی‌نژاد «راه نفس اصلاح طلبان» باشید نه اینکه مانند احمدی‌نژاد برای رسیدن به ریاست جمهوری نفس آنها را نیز بِبُرید.

اکنون که این نامه سرگشاده به شما منتشر شده است، به طور قطع اینجانب در یکی از بازداشتگاه‌های «وزارت اطلاعات» و یا «سازمان اطلاعات سپاه» تحت شدیدترین بازجویی‌ها هستم و پیش از آن اعلام کرده‌ام به دلیل غیرقانونی دانستن این بازداشت، از لحظه اول وارد اعتصاب غذا و دارو خواهم شد و از همین‌جا نیز به جنابعالی و مردم ایران اعلام می‌کنم که به کسانی که مرا بازجویی می‌کنند، به دلیل رویه غیرقانونی‌شان بازجویی پس نخواهم داد و هر حکمی از این «بیدادخانه» صادر شود را می‌پذیرم و به آن اعتراضی نخواهم کرد چون اصولا عدالتی در سیستم قضایی کشور وجود ندارد و قضات دادگاه انقلاب و دادستانی، «ماشین امضای نهادهای امنیتی هستند»؛ پس دیگر چه نیازی به دفاع از خود است؟

در آخر توصیه‌ام به جنابعالی به عنوان «مجری قانون اساسی» نظارت بیشتر بر اعمال و رفتار نهادهای موازی امنیتی و جلوگیری از اعمال نفوذ آنها بر «وزارت اطلاعات» است چرا که تنها مرجع قانونی که حق ایفای وظایف امنیتی در کشور را دارد «وزارت اطلاعات» است.

از شما می‌خواهم به عنوان «ریاست جمهوری ایران» و «رییس قوه مجریه»، حافظ منافع و امنیت «ملت ایران» باشید و به عنوان یک «حقوقدان» جلوی فعالیت‌های غیرقانونی «حفاظت اطلاعات قوه قضاییه»، «سازمان اطلاعات سپاه»، «پلیس امنیت کشور» و … برای پرونده سازی‌های بیهوده برای روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی و مدنی- اجتماعی و فرزندان این مرز و بوم بایستید، چرا که قطعا درد مشترک همه ما تنها و تنها کشوری به نام «ایران» است.

با احترام
هنگامه شهیدی
فعال سیاسی اصلاح‌طلب و روزنامه‌نگار

۲۵ اسفند / ۱۳۹۵

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com