جی کی رولینگ، نویسنده مجموعه کتاب‌های هری پاتر به کاربران توییتر که تهدید کرده بودند کتاب‌های او را آتش می‌زنند، پاسخ داد.

خانم رولینگ به تازگی در توییتی از رئیس جمهور آمریکا به دلیل حکم او برای ممنوع شدن ورود اتباع هفت کشور عمدتا مسلمان، انتقاد کرد و این عمل او با واکنش کاربران این شبکه اجتماعی روبرو شد.

شماری از این کاربران تهدید کردند که کتاب‌های خانم رولینگ را آتش می‌زنند و شماری دیگر گفتند که او باید از دنیای سیاست دوری کند.

اما جی کی رولینگ که حدود ۹ میلیون نفر حساب او را در توییتر دنبال می‌کنند، جوابی قاطع به منتقدانش داد.

او در پاسخ به یک کاربر که نوشته بود: «کتاب‌ها و فیلم‌هایت را آتش می‌زنم»، نوشت: «خب، گازی که از سوختن دی‌وی‌دی متصاعد می‌شود سمی است و من هم که پولم را به دست آورده‌ام؛ پس فندک من را قرض بگیر.»

کاربر دیگری نوشت که: «پس از ۱۷ سال طرفداری تمام کتاب‌های هری پاتر را آتش زدم.» خانم رولینگ در پاسخ نوشت: «به نظر می‌رسد که باید این حرف را قبول کنیم: می‌توانید یک نفر را به سوی کتاب‌هایی که در مورد ظهور و سقوط یک دیکتاتور است راهنمایی کنید، اما نمی‌توانید او را وادار کنید که فکرش را به کار اندازد.»

یک کاربر دیگر نوشت: «تو زن گنده‌‌ای هستی که تمام حرفه‌ات بر مبنای قصه‌ای است که در آن یک بچه مثبت مردم را به قورباغه تبدیل می‌کند. از سیاست دور بمان.»

جواب خانم رولینگ: «در- یک – مملکت – آزاد – هر کسی – می‌تواند – راجع – به – سیاست – حرف – بزند» و در ادامه: «سعی کن هرکدام از هجاها را بلند تکرار کنی و از یک فرد مسلط کمک بگیری.»

این نخستین باری نیست که خوانندگان جی کی رولینگ تهدید می‌کنند که کتاب‌های او را به آتش خواهند کشید.

اواخر دهه ۱۹۹۰ و کمی پس از چاپ نخستین کتاب از مجموعه هری پاتر، نگرانی‌هایی در مورد جادو و قدرت‌های ماوراء‌الطبیعه و تضاد آن‌ها با آموزه‌های انجیل به وجود آمد.

یک گروه مذهبی تعدادی از کتاب‌های هری پاتر را در دسامبر ۲۰۱۱ در نیو مکزیکو سوزاند و اعلام کرد آن‌ها «شیطانی» بودند.

در مین، ایالتی در شمال شرقی آمریکا نیز یک واعظ مذهبی طی مراسمی نسخه‌های کتاب «هری پاتر و تالار اسرار» را ریز ریز کرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)