دوهفته‌نامه نبض، ۲۶ آذر ۱۳۹۵

در دو هفته گذشته


دولت بودجه سال ۹۶ را تقدیم مجلس کرد؛ وزارت ارتباطات خبر از صدور مجوز برای شبکه‌های اجتماعی بیش از ۵٫۰۰۰ عضو داد؛ وضعیت آرش صادقی به وخامت گذاشت و حکم اعدام بابک زنجانی تأیید شد.

نظارت شهروندی

پیش‌درآمدی بر پایش بودجه در ایران

پیش‌درآمدی بر پایش بودجه در ایران

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، چهاردهم آذر لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ را تقدیم مجلس کرد. روند بودجه‌نویسی در ایران در دوره محمود احمدی‌نژاد با اخلال روبرو شده، معمولاً بودجه کشور با تأخیر زیاد به مجلس ارائه می‌شد. خبر.
بودجه کل کشور و بودجه‌های استان، شهر و روستا تأثیر مهمی بر زندگی روزمره مردم دارند. نبض‌ایران همکاران و خوانندگان را تشویق می‌کند تا از طریق منابع مختلف ارائه شده در وب‌سایت با روش‌های پایش بودجه در سطوح ملی و محلی آشنا شوند:

آزادی بیان

محمود واعظی، وزیر ارتباطات پیشنهاد داد شبکه‌های اجتماعی، یعنی کانال‌های تلگرام، صفحه‌های شخصی در فیس‌بوک و … که بیش از ۵٫۰۰۰ عضو دارند می‌بایست ملزم به کسب مجوز شوند. پیشنهاد وزیر ارتباطات در جلسه شورای عالی فضای مجازی مطرح و تصویب شده است. فرمانده نیروی انتظامی از این طرح استقبال کرد. مطابق این طرح مدیران شبکه‌ها می‌بایست مشخصات‌شان را در وب‌سایتی که به زودی توسط وزارت ارتباطات راه‌اندازی خواهد شد اعلام کنند. خبر.

حقوق زندانی

آرش صادقی، زندانی سیاسی زندان اوین به دلیل اعتصاب غذا در وضعیت خطرناکی به سر می‌برد. صادقی در اعتراض به حکم زندان همسرش دست به اعتصاب غذا زده. گلرخ ابراهیمی، همسر زندانی صادقی به دلیل داستان منتشر نشده‌ای درباره حکم سنگسار محاکمه و زندانی شده که هنگام جستجوی منزل‌شان توسط نیروهای امنیتی در خانه پیدا شد.

حقوق اقلیت‌ها

۲۲ آذر، روبرتو توسکانو، سفیر سابق ایتالیا در تهران طی نامه سرگشاده‌ای به بازداشت دو شهروند دوتابعیتی در ایران اعتراض کرد. کارن وفاداری و همسرش آفرین نیساری شهروندان زرتشی، تابعیت ایرانی-آمریکائی دارند. توسکانو در نامه خود دلیل بازداشت این افراد را باج‌خواهی از آمریکا اعلام کرده. خبر.

بازداشت خودسرانه

نیروهای امنیتی و انتظامی ۱۲ آذر از برگزاری سالگرد قتل محمد مختاری و محمد جعفر پوینده جلوگیری کرده، برخی شرکت‌کنندگان را بازداشت کردند. مختاری و پوینده از جمله دگراندیشانی بودند که توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به قتل رسیدند. فردای آن روز سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای از ایران خواست بازداشت‌شدگان را هرچه زودتر آزاد کرده، بجای بازداشت افرادی که به‌طور مسالمت‌آمیز تجمع می‌کنند عاملان قتل‌های زنجیره‌ای را محاکمه کند. خبر.

محاکمات

دیوان عالی کشور، ۱۳ آذر حکم اعدام بابک زنجانی، بازرگان ایرانی را تأیید کرد. زنجانی که در دوره ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد نقش مهمی در دور زدن تحریم‌های اقتصادی علیه ایران داشت، نتوانست دومیلیارد دلار از پول‌های نفتی را به خزانه دولت برگرداند. او که پیش از این خود را بسیجی اقتصادی معرفی کرده بود با اتهامات فساد مالی بازداشت و محاکمه شد. حال او خود را قربانی بازی قدرت میان احمدی‌نژاد و برادران لاریجانی می‌داند. محمود احمدی‌نژاد یک بار فیلمی را در مجلس به نمایش گذاشت که در آن فاضل لاریجانی، برادر صادق و علی لاریجانی، رئسای قوه قضائیه و مجلس از سعید مرتضوی می‌خواست که مقدمات آشنائی او را با بابک زنجانی فراهم کند. خبر.

دادگاه کیفری شیراز، ۱۵ آذر ۱۲ نفر را در مجموع به ۳۷۹ حبس محکوم کرد. اتهام این افراد فعالیت در زمینه مدلینگ مطرح شده. در ماه‌های اخیر نیروهای امنیتی و انتظامی در ایران به شدت فعالیت در زمینه مدلینگ را سرکوب کرده‌اند. خبر.

دادگاه انقلاب شیراز ۲۵ آذر حکم زندان ۷۴ نفر از بازداشت‌شدگان تجمع در پاسارگاد را اعلام کرد. این افراد از یک تا هشت سال زندان حکم گرفته‌اند. جمعه هفت آبان، نیروی انتظامی تجمع گروهی از مردم در بزرگداشت کورش هخامنشی در پاسارگاد را سرکوب و عده‌ای از تجمع‌کنندگان را بازداشت کرده بود. خبر.

اعدام

نعمت رحمانی گرمی، زندانی ایرانی که پانزده‌سال در جمهوری آذربایجان زندانی بود، پس از استرداد به ایران، ۱۴ آذر در زندان مرکزی ارومیه به دار آویخته شد. از اتهامات رحمانی گرمی در ایران و آذربایجان خبری در دست نیست. وی طی سفر مردادماه حسن روحانی به جمهوری آذربایجان به ایران مسترد شده بود. خبر: هرانا.

۱۷ آذر، یک نفر در زندان وکیل‌آباد مشهد با اتهام قتل عمد اعدام شد. خبر.

۲۱ آذر، ده نفر در زندان رجائی‌شهر کرج با اتهام قتل عمد اعدام شدند. خبر.

۲۵ آذر، پنج زندانی در ارتباط با جرائم مواد مخدر در ندامتگاه مرکزی کرج و یک زندانی در زندان قزلحصار اعدام شدند. خبر.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)