دوهفته‌نامه نبض ۱۲ آذر

در یک ماه گذشته


شورای نگهبان برای دومین بار مصوبه مجلس در خصوص رد صلاحیت نامزدها پس از پیروزی در انتخابات را رد کرد؛ احمد منتظری به ۲۱ سال زندان محکوم شد؛ لغو سخنرانیعلی مطهری در مشهد جنجال‌آفرین شد؛ و یک نماینده مجلس به دلیل سؤال از رئیس قوه قضائیه به دادسرا احضار گردید.

انتخابات

۱۹ آبان، شورای نگهبان برای دومین بار مصوبه مجلس در پاسخ به استفساریه این شورا را رد کرده، آن را به مجلس باز فرستاد. شورای نگهبان از مجلس خواسته بود مشخص کند آیا شورا حق دارد نامزدی را پس از پیروزی در انتخابات رد صلاحیت کند. مجلس شورای اسلامی در پاسخ تصویب کرده بود که در صورت دریافت گزارشی علیه نامزد پیروز در انتخابات مجلس، شورا می‌بایست گزارش را به مجلس ارسال کند تا هنگام تأیید اعتبارنامه نمایندگان بررسی شود. شورای نگهبان مصوبه مجلس را مغایر اصل ۹۹ قانون اساسی می‌داند. در صورت پافشاری مجلس بر مصوبه خود، موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده خواهد شد. مطالعه بیشتر: بی‌بی‌سی فارسی.

گرافیتی درمورد اعدام در ملاء عام - رشت

گرافیتی درمورد اعدام در ملاء عام – رشت

بازداشت خودسرانه

۲۵ آبان، پرستو فروهر، فرزند پروانه و داریوش فروهر به دادسرای زندان اوین احضار شد. پرستو فروهر هرسال به مناسبت سالگرد قتل پروانه و داریوش، اوج قتل‌های زنجیره‌ای منتقدان جمهوری اسلامی به ایران سفر می‌کند. مأموران امنیتی همیشه از برگزاری مراسم این قتل‌ها جلوگیری می‌کنند، اما امسال خانم فروهر به دادسرا احضار شده است. خبر: هرانا.

۲ آذر، مأموران وزارت اطلاعات با یورش همزمان به منازل چهار شهروند بهائی در شیراز پنج نفر را بازداشت کردند. در ماه‌های اخیر فشار بر بهائیان افزایش یافته است. کمی بعدتر یکی از بازداشتی‌ها آزاد شد، اما از وضعیت و دلیل بازداشت چهار نفر دیگر خبری در دست نیست. خبر: ایران‌وایر.

محاکمات

۷ آذر، احمد منتظری، فرزند آیت‌الله حسینعلی منتظری در دادگاه ویژه روحانیت به ۲۱ سال زندان محکوم شد. مطابق حکم دادگاه به دلیل سن و سال، وضعیت جسمی و عدم سوء پیشینه وی می‌بایست شش سال از این مدت را در حبس بگذراند. منتظری به دلیل انتشار نوار صوتی گفتگوی پدرش با برخی مسئولان قضائی در ارتباط با اعدام دست جمعی زندانیان سال ۱۳۶۸ محاکمه شد. اتهام او اقدام علیه امنیت ملی و افشای اسناد محرمانه اعلام شده، در حالی که متن مکالمه آیت‌الله منتظری محرمانه نبوده و پیشتر در کتاب خاطرات او به چاپ رسیده است. خبر.

حقوق زندانی

۱۹ آبان، علی مطهری، نایب رئیس مجلس طی سخنانی پیرامون حصر خانگی رهبران جنبش سبز گفت آیت‌الله خامنه‌ای مخالف آزادی آنان و همچنین رفع ممنوع‌التصویری سیدمحمد خاتمی است و به این دلیل دیگر مقامات کشور نیز وارد بحث نمی‌شوند. خبر: بی‌بی‌سی فارسی.

۲۰ آبان، گروه موسیقی کیوسک با همکاری با سازمان عفو بین‌الملل موزیک-ویدئویی را منتشر کرد تحت عنوان «هنرمندان زندانی را آزاد کنید.» هدف از انتشار این ویدئو حمایت از هنرمندان زندانی در ایران، به خصوص .. است.

۲۱ آبان، وکیل علی شریعتی از مقامات قضائی خواست به وضعیت این زندانی سیاسی رسیدگی کنند. علی شریعتی که به دلیل شرکت در تظاهرات علیه اسیدپاشی بر صورت زنان بازداشت شده بود با اتهام اقدام علیه امنیت ملی دوره پنج سال حبس را می‌گذراند. او که دست به اعتصاب غذا زده در شرایط جسمانی نامناسبی قرار دارد و به نارسائی قلبی دچار شده است.

۲۹ آبان، سازمان عفو بین‌الملل نسبت به وضعیت جسمانی نازنین راغری راتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران هشدار داد، نسبت به احتمال خودکشی این زندانی ابراز نگرانی کرد. خبر. عفو بین‌الملل.

۲ آذر، بیش از ۵۰ تن از چهره‌های دانشگاهی ایرانی و بین‌المللی طی نامه سرگشاده‌ای خواستار آزادی باقر و سیامک نمازی شدند. خبر.

مسئولیت‌پذیری مقامات

جنجال بر سر واگذاری املاک گران‌قمیت به اعضاء و بستگان شورای شهر تهران همچنان ادامه دارد. ۱۸ آبان، جلسه شورای شهر به درگیری لفظی میان اعضاء ختم شد. در حالی که برخی انگشت اتهام را به سوی احمد حکیمی‌پور، عضو شورا نشانه رفتند. دیگر اعضاء در دفاع از حکمی‌پور گفتند: «آنان که تخلف کرده‌اند باید خجالت بکشند، شهردار باید خجالت بکشد.» گمان می‌رود درز گزارش مربوط به تخلفات شهرداری از طریق وی اتفاق افتاده. شایار سلطانی، خبرنگاری که خبر فساد در شهرداری را منتشر کرده بود در بازداشت به سر می‌برد، حال آن‌که تا کنون هیچ کس به دلیل تخلف در شهرداری و شورای شهر تهران بازداشت نشده است.

۳۰ آبان، دادستان مشهد با هماهنگی با نیروی انتظامی مانع از برگزاری سخنرانی علی مطهری، نماینده مجلس در آن شهر شد. همچنین «مجمع مشورتی اصلاح‌طلبان خراسان» نهاد برگزارکننده سخنرانی نیز پلمپ شد. عمل دادستان مشهد موجی از جنجال سیاسی را در کشور به راه انداخت. هرچند مقامات قضائی، انتظامی و نماینده ولی فقیه در استان، هرکدام به شکلی از پذیرش مسئولیت این اقدام شانه خالی کردند. در ماه‌های اخیر بسیاری از تجمعات و برنامه‌های فرهنگی، هنری نیز با وجود کسب مجوزهای قانونی لغو شده‌اند. خبر: بی‌بی‌سی فارسی. پس از آن‌که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، اقدام قوه قضائیه در لغو سخنرانی مطهری را مایه شرمساری خواند، هشتگ #شرمساری در دنیای مجازی داغ شد.

۱۰ آذر، سؤال محمود صادقی، نماینده مجلس از رئیس قوه قضائیه در مورد خبر حساب‌های شخصی متعدد تحت نام ایشان موجب رویاروئی دوباره مجلس و قوه قضائیه شد. در حالی که صادق لاریجانی،‌ رئیس قوه قضائیه و گروه دیگری از محافظه‌کاران به جای پاسخگوئی به سؤال نماینده تهران به زبان تهدید رو آوردند، دیگر نمایندگان مجلس به حمایت از حق قوه مقننه در سؤال و تحقیق در خصوص دیگر نهادها برخواستند. چند روز بعد، دادستانی تهران در اقدامی ناموفق تلاش کرد صادقی را بازداشت کند که دوباره موج انتقادات از قوه قضائیه را برانگیخت.

اعدام

۱۹ آبان، یک زندانی در زندان قزوین به دار آویخته شد. همان روز زندانی دیگری در شیراز در ملاء عام اعدام گردید. اتهام این افراد قتل و تجاوز جنسی اعلام شده. خبر.

۳ آذر، چهار نفر در جزیره قشم در ملاء عام اعدام شدند؛ اتهام‌شان تجاوز به عنف. منبع خبر.

۴ آذر یک نفر با اتهام قاچاق مواد مخدر در زندان مرکزی مهاباد اعدام شد. خبر.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com