1

بعد از انتخاب دونالد ترامپ ، استیون هاوکینگ، فیزیکدان برجسته بریتانیایی هم می‌گوید «برای آینده بشریت» باید مسیر مهاجرت به جایی دیگر به جز زمین را هموار کرد . موضوع سخنرانی که دوشنبه همین هفته برگزار شد ، ترامپ ، کیهان و سرچشمه پیدایش بشریت بود . به گزارش «سی‌بی‌اس‌نیوز» با اینکه هاوکینگ چندی قبل گفته بود اگر بشر نتواند استفاده از اُسکُولها را به درستی کنترل کند ، نسل خودش را منقرض خواهد کرد ، هاوکینگ دراین سخنرانی سعی کرد در خصوص آینده دست‌آوردهای بشری امیدوارتر باشد .او گفته است «به خاطر بسپارید که سرتان را بالا بگیرید و به ستاره‌ها نگاه کنید نه به ترامپ….

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت : رودی جولیانی از جمله سیاستمداران آمریکایی است که ضمن دریافت پول از سازمان مجاهدین خلق برای حذف نام این سازمان از فهرست گروه‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا فعالیت می‌کردند . این ارتباط جولیانی با گروه‌های خارجی برای تصدی وزارت خارجه «مشکل‌ساز» است…. در آن زمان آقای جولیانی در مصاحبه‌ای با مجله تایمز گفت: «مناسبات من با آنها کاملا علنی است » سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: سیاست استراتزیک و خارجی آمریکا با مقداری پول مجاهدین عوض میشود،این مجاهدین خیلی مارمولک هستند که با یه مشت دلار مسیر سیاست آمریکا را عوض میکنند ! سخنگو فقط در تعجب بود که چرا مجاهدین با پول ، سیاست آمریکا را به سمت جنگ و سرنگونی حکومت اسلامی ایران نبردند ؟

با انتخاب ترامپ مقام عظمای رهبری علی خامنه ای ، در کنار پرچم آمریکا و اسرائیل ، پرچم بقیه کشورهای دنیا را جهت سوزاندن شرعا واجب دانست و گفت : همه دشمن هستند ، بسوزانید همه پرچمها را لیکن…..تا اقتصاد و سیاست و جامعه و شعور اجتماعی رونق بگیرد !

صاق زیبا کلام هم متقابلا گفت : چائیدی حاجی…. بعد ازجنبش عمومی خرداد ۸۸، نسل جدید متوجه شد که به خیلی از چیزهایی که برای این جریان حاکم ارزش است، تعلق خاطری ندارد. اگر دلیل آتش زدن پرچم جنایت است پس حکومت اسلامی ایران صدر نشین است ! بعد از انتشار فیلم پرش من از روی پرچم ( مثل مرد عنکبوتی ) حجم ستایش‌ها و تاییدها برایم غیرقابل باور بود. متولدان دهه های ۶۰ و ۷۰ یعنی کسانی که شبانه روز شست وشوی مغزی شده‌اند که امریکا دشمن ما است، دشمن بشریت است، دشمن اسلام است و..در دوران مدرسه صبح اول وقت باید مرگ بر امریکا می گفتند و بعد سر کلاس می نشستند. در مناسبت‌ها باید از روی پرچم امریکا رد می شدند و آن را در مناسبت‌های مختلف به آتش می کشیدند. از سایر تریبون‌ها مثل رادیو تلویزیون، نمازجمعه و.یک کلام حرف مثبت در مورد امریکا نشنیده‌اند. اما علی رغم تبلیغاتی که در طول ۳۸ سال علیه امریکا انجام شده، نسل‌های جدید مثل ماها خر نمیشوند !

ایرج میرزا در کاخ سفید

– نظر به اینکه باراک اوباما سالیانه مراسم نوروزی اجرا و پیام و شعری هم از سعدی یا حاقظ روان میکرد
– نظر به اینکه سفره هفت سین و مراسم نوروزی باز هم در کاخ سفید برقرار خواهد ماند
– نظر به اینکه پیام نوروزی و خواندنن شعر به زبان فارسی خط قرمز کاخ سفید است و ربطی به برجام ندارد
– نظر به اینکه شخصییت و روش ترامپ با اوباما یه ذره فرق میکنه
– نظر به اینکه لغو مراسم نوروزی در کاخ سفید از اختیارات رئیس جمهور نیست
– نظر به ایدکه حیطه اختیار رئیس جمهور در کاخ سفید حداکثر انتخاب شعر فارسی است

برای نوروز آینده ترامپ مشغول حفظ کردن شعری از ایرج میرزاست :

در خـــاطـــرت مانده، برجام که تو را کردیم
گفتم که بخـــور زهری ، ای رهبر فرزانه
گفتی که بکـــن حالا، تعـــریفی از این برجام
یادش همی خوش بــــــاد، میدادی ومیکـــردیم

“ایرج میرزا” (۱۲۵۱ خورشیدی تبریز – ۲۲ اسفند ۱۳۰۴ خورشیدی تهران) ملقب به «فخرالشعرا»، از جمله شاعران برجسته ایرانی در عصر مشروطیت (اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی) و از پیشگامان تجدد در ادبیات فارسی بود. ایرج میرزا در قالب‌های گوناگون شعر سروده و ارزشمندترین اشعارش مضامین انتقادی، اجتماعی، احساسی و تربیتی دارند. شعر ایرج ساده و روان و گاهی دربرگیرندهٔ واژگان و گفتارهای بی تربیتی است . اشعار او از جمله اشعار اثرگذار بر شعر دوره مشروطیت بود.کسانی که از نزدیک با ایرج ارتباط داشته‌اند، گفته‌اند که او در زندگی روزمره مردی متین و موقر بوده است . اما هنگام انجام کارهای ادبی هیچ ننه بابایی رو نمیشناخت !

یادآوری : سایت تیف مسئولیتی در قبال بازنشر اون شعر بی ناموسی ندارد….

اسماعیل هوشیار
۱۸٫۱۱٫۲۰۱۶

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com