org-c9df6f34f3c626a05d09b2d77fe4833ee789cddf

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در نامه‌ای خطاب به علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از ادبیات سخیف نماینده‌ای که در صحن علنی مجلس به مرحوم آیت‌الله العظمی منتظری و میرحسین موسوی توهین کرد، تاکید کرده که از رئیس مجلس انتظار می‌رفت وقتی فقیهی که غالب عالمانی که در راس نظام هستند از شاگردان ایشان بوده‌اند فاسد معرفی شد و نخست وزیر محصوری که همواره مورد حمایت امام بود و کشور را با بهترین وضع در هشت سال جنگ اداره کرد، رئیس فتنه خوانده شد، واکنشی آشکار نشان می‌داد تا چنین حرکات ضد اخلاقی در مجلس تکرار نشود.

به گزارش کلمه، روز سه‌شنبه و در جلسه رای اعتماد سه وزیر پیشنهادی دولت یازدهم، نقوی حسینی که به عنوان مخالف صحبت می‌کرد، وقت خود را به تهمت به وزیر پیشنهادی دولت و میرحسین موسوی و آیت‌الله‌ العظمی منتظری اختصاص داد. او گفت آقای منتظری فقیه بود فاسد شد؛ در این هنگام صداهایی در مخالفت با این سخن شنیده می‌شد. او همچنین چند بار در صحبت‌هایش مدعی شد: نخست وزیر دوران جنگ عامل فتنه بوده است.

در بخشی از نامه اعتراضی مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم آمده است: روزی که در مجلس شعار مرگ بر این و مرگ بر آن بلند می‌شد این نگرانی وجود داشت که این حرکت خلاف شرع و عرف ادامه یابد. اما تا این حد که به فقیهی عنوان فاسد بدهند و کسی را که قدرت دفاع از خود ندارد رئیس فتنه بنامند انتظار نمی‌رفت.

متن این نامه که برای انتشار در اختیار کلمه قرار گرفته به شرح زیر است:

امام خمینی (ره): «این نکته نیز قابل ذکر است که اگر در مجلس به کسى که حاضر نیست و راه به مجلس ندارد که از خود دفاع نماید حمله اى شد، به او اجازه داده شود یا در مجلس از خود دفاع کند؛ و اگر قانوناً اشکالى در این عمل مى بینند، رادیو- تلویزیون و مطبوعات این وظیفه سنگین را به دوش کشند، تا حق مظلومى ضایع نشود و شخصیتى بى دلیل خُرد نگردد و راهگشاى این امر خود نمایندگان و رئیس محترم مجلس هستند که با تعهدى که دارند و مسئولیتى که بر دوش آنهاست این حق را به اشخاص غایب بدهند؛ تا به وسیله مجلس، که نگهدار مصالح کشور و ملت است، حقى ضایع نشود و انسانى مظلوم نگردد.» (صحیفه امام، ج۱۸، ص۴۶۸)
جناب آقای دکتر لاریجانی رییس محترم مجلس شورای اسلامی دامت توفیقاته

با سلام و احترام

ضمن تقدیر و سپاس از جناب­عالی در مدیریت شایسته مجلس در روز اخذ رای برای سه وزیر پیشنهادی ریاست محترم جمهوری و با تشکر از نمایندگان محترم که تکلیف سه وزارتخانه مهم را روشن کردند و به وزرای پیشنهادی دولت رای اعتماد دادند، متاسفانه در روز رای گیری در نطق یکی از نمایندگان مخالف مطالبی ایراد شد که شان مجلس شورای اسلامی را پایین آورد. یکی از نمایندگان مخالف در نطق خود گفت: ”منتظری فقیه بود فاسد شد و یا نخست وزیر زمان جنگ سر فتنه شد.“

جناب آقای لاریجانی جنابعالی که فرزند یکی از مراجع بزرگوار هستید، نیک می دانید که توهین به افراد، بویژه به مرجعی مانند مرحوم آیت الله منتظری، که از شروع مبارزات نهضت اسلامی در سال ۱۳۴۲ یکی از مهمترین و فداکارترین شخصیت های مبارز بود و در این راه بیشترین مشکلات را تحمل نمود و پس از پیروزی انقلاب و در تثبیت ارکان نظام آنچه در توان داشت انجام داد و امروز دستش از این جهان کوتاه است، با هیچ معیار اخلاقی و شرعی سازگار نیست.

شما خوب می‌دانید توهین به بزرگان مثل مراجع در قانون مجازات اسلامی جرم بزرگ محسوب می‌شود. اگر این توهین، جرم و قابل پیگیری هم نباشد زیبنده مجلسی، که پسوند شورای اسلامی دارد و جناب-عالی در کرسی ریاست آن نشسته اید نیست. انتظار می رفت هیأت رئیسه مجلس یا رییس محترم واکنشی آشکار از خود نشان می دادند تا چنین حرکات ضد اخلاقی در مجلس تکرار نشود.

سوابق علمی و مبارزاتی آیت‌الله منتظری بر همگان آشکار است. غالب عالمانی که در راس نظام هستند از شاگردان ایشان بوده‌اند. علاقه‌ای که نامبرده به امام و تعلقی که ایشان به اصل نظام داشت و دو فرزند شهید و جانباز خود را در این راه تقدیم کرد و تا روزهای آخر عمر خود از امام و انقلاب دفاع می‌کرد، جای انکار نیست. امام (ره) در آخرین نامه‌ای که به ایشان نوشت، نام برده را به عنوان فقیهی که حوزه‌ها و نظام را گرمی می‌بخشد یاد کرد و رهبری معظم نیز در پیام تسلیت خود، از ایشان به بزرگی و عظمت یاد کردند. حال چرا در مجلس شورای اسلامی باید به ساحت مرجعیت توهین شود و فردی جرأت کند تا فقیهی بزرگوار را فاسد معرفی کند و مهندس موسوی را، که همواره مورد حمایت امام بود و کشور را با بهترین وضع در هشت سال جنگ اداره کرد، رئیس فتنه یاد کند؟ در حالی که فعلا هیچگونه حق دفاع از خود نمی تواند داشته باشد.

انتظار ما این است که رییس محترم مجلس جلوی این ناهنجاری‌ها را بگیرد و نگذارد فتح بابی شود تا هر کسی برای حذف رقیب خود به هر بیانی متوسل شود. البته روزی که در مجلس شعار مرگ بر این و مرگ بر آن بلند می‌شد این نگرانی وجود داشت که این حرکت خلاف شرع و عرف ادامه یابد. اما تا این حد که به فقیهی عنوان فاسد بدهند و کسی را که قدرت دفاع از خود ندارد رئیس فتنه بنامند انتظار نمی‌رفت. توجیه خوشبینانه این است که گوینده معانی کلماتی را که به کاربرده نمی‌دانسته است یا منطقی جز توهین به افراد بلد نیست. در هر صورت انتظار ما از جناب­عالی که نماینده شهر قم هستید این است که جلوی این حرکات نامطلوب را بگیرید تا دیگر تکرار نشود.

والسلام علیکم ورحمه الله و برکاته

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com