sianoor
آلبوم موسیقی سیانور با سبکی جدید و تقریبا ناشناخته در اواخر تابستان امسال منتشر شد. این آلبوم با تلاش سه ساله اعضای گروه موسیقی رایزوم ( فرزین صباغ، سالار علیزاده اصل، علیرضا گلزاری، امیر شهسوار ) تهیه و به صورت رایگان در سایتها قرار گرفته است. سبک این آلبوم موسیقی در چند مورد از ترک ها پروگرسیو راک و در بقیه ترک ها آلترناتیو میباشد. زبان آثار فارسی بوده و از اشعار احمد شاملو، محمد بم، یلدا احمدی، مهسا جدیت، اندیشه فولادوند، میلاد کرمی بهره برده و از نظر کلامی در بین آثار موسیقی منتشر شده اخیر، در سطح متفاوتی قرار میگیرد زیرا که اشعار ثقیل تر از ترانه های عادی بوده و چند مورد شعر سپید در آن بکار رفته که در بین ترانه های چهارپاره معمولی در سطح بالای موسیقایی قرار میگیرد. زیرا که ملودی سازی روی اشعار سپید به مراتب دشوارتر از چهار پاره میباشد. آلبوم موسیقی سیانور در ساخت موسیقی خود به هیچ سانسوری دست نزده و آزادانه و با جسارت تمام به ساختار تکراری قطعات موسیقی تولید داخل کشور حمله برده است.
فرزین صباغ آهنگساز این قطعات در مورد این آلبوم می گوید:
«ایرانیان علاقه بسیار زیادی به گام مینور دارند و اگر توجه بکنید تقریبا ۹۹ درصد موسیقی پاپ حال حاضر ایران در این گام نوشته میشود. ما با ساخت قطعاتی همچون در رنج، فلایینگ نووِر، سیانور، افق روشن، سیگار پشت سیگار سعی در ترجمه گام های دیگر به فرهنگ ایرانی داشته ایم و بگونه ای سعی در حل کردن هارمونی های نا آشنا در هارمونی های آشنا بوده ایم و این همان آشنایی زدایی است که ویکتور شکلوفسکی از آن سخن گفته است.»
سیانور نه تنها در هارمونی بلکه در فرم آهنگ نیز نوآوریهای قابل توجهی داشته است. تغییر تمپو، تغییر فرم ریتم، تنوع فضاییِ شدید، غیر متقارن بودن آثار، شیوه چیدمان ورس کوروس و در حالت کلی دِوِلومان یا شیوه گسترش نا متعارف حال حاضر و در عین حال معنی دار، از جمله بیگانه سازی های سیانور میباشد.


وبگاه رسمی گروه موسیقی رایزوم


آلبوم سیانور شامل ۹ ترک بوده که از این تعداد ۸ ترک با کلام و ۱ ترک بدون کلام میباشد. کلیه مراحل تولید این آلبوم از ایده تا سایتهای پخش توسط اعضای گروه و با امکانات بسیار محدود انجام گرفته ولی با این وجود به کیفیت قابل توجهی دست پیدا کرده است.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com