المپيك پرهزينه ريو ۲۰۱۶ نيز به پايان رسيد و ورزشكاران كشورهاي مختلف با كسب مدال ها و عناوين گوناگون به كشورهايشان بازگشتند. كاروان ورزشي ايران نيز با كسب سه طلا، يك نقره و چهار برنز به جايگاه بيست و پنجم پرتاب شد. اما در اين ميان يك مدال المپيك بسيار پررنگ تر و پر اهميت تر از همه مدال ها و عناوين ديگر بود. مدال برنز كيميا عليزاده در رشته تكواندو. مدالي كه كيميا عليزاده با كسب آن به تاريخ پيوست. چرا كه او اولين زن و در عين حال جوان ترين ورزشكار ايران در تاريخ ۶۸ ساله حضور ايران در بازي هاي المپيك است كه مدال كسب كرد. و بدين گونه شايستگي ها و توانائي هاي زنان ايران را به اثبات رساند. اهميت اين قضيه چندان مضاعف مي شود كه از ياد نبريم زنان ايران حتي اجازه حضور در ورزشگاه ها براي تماشاي بازي ها را هم ندارند تا چه رسد به ورزش در سطح قهرماني بين المللي! بايد بدانيم كه وقتي زنان ايران را در وطنشان به استاديوم ها راه نمي دهند، اما در المپيك ها به روي سكو مي روند ، كارشان واقعا ً كارستان است و بس شايسته ستايش و تمجيد.

اما مهمتر از همه اينها مدال آوري يك دختر جوان ۱۸ ساله در بازي هاي تراز اول المپيك ، آتش در حجره و خرگاه فسيل هاي تاريخي حكومت اسلامي ايران انداخت و به بهترين وجهي بر ياوه هاي عهد شترچراني آنها خط بطلان كشيد. چنانچه در واكنش به اين درخشش ستودني كيميا و بازتاب گسترده آن در شبكه هاي اجتماعي و ابراز شادماني مردم ( خصوصا ً زنان )، فقهائي كف بر دهن آوردند. يكي از اين متحجران عصر حجري به نام جوادي آملي گفت : » فضيلت زن اين نيست كه پايش را دراز كند و مدال بياورد »! و در واقع تمام افكارعقب مانده و متحجرانه خود و هم مسلكانش را در اين جمله عيان كرد. هر چند اين اظهارات » فقيه عاليقدر» از سوي اعوان و انصارش تكذيب شد و اصل مطلب را چنين عنوان كردند : « کمال زن و فضیلت زن در مدال آوری نیست، کمال زن در مادر شدن است، در فرزند تربیت کردن است، کمال زن در حضور و اصلاح جامعه است… » ولي با اين وجود تغيير ي در اصل قضيه ایجاد نمی کند و در واقع از كوزه همان برون تراود كه در اوست. از سوي ديگر حسن روحاني با بهره برداري سياسي از كسب موفقيت اين دختر جسور و سخت كوش ايراني بي آنكه به روي مبارك بياورد كه اين حكومت ولائي چه بي حقي ها و محدوديت هائي در جامعه براي زنان ايران خصوصاً در رشته هاي ورزشي ايجاد كرده، نوشته است :» دخترم کیمیا، همه مردم بویژه بانوان ایران‌زمین را شاد کردی؛ شادی همیشگی را برایت آرزومندم.» همين دختر افتخار آفرين براي ايران كه حتي رئيس جمهور را مجبور به تحسين خود كرده است اگر فردا در خيابان يك تار مويش بيرون باشد به رويش اسيد پاشيده مي شود. چنانكه چنين كرده اند و هنوز عاملان آن دستگير نشده اند؛ آمران كه جاي خود دارند! طرفه آنكه در رابطه با موفقيت تحسين برانگيز كيميا، خامنه اي نيز در صفحه تويئتري منتسب به او نوشت:» من از صمیم قلب از همه زنان ورزشکاری که در عرصه بین المللی با حجاب حضور دارند تشکر می کنم.» خود اين جمله گوياست كه انتظار رهبر » با بصيرت » نظام از زنان ورزشكار در ميادين ورزشي بين الملي چيست. و به عينه پيداست كه زنان ايران با چه دشواري ها و مصايب جانكاهي براي حضور در ميادين بين المللي روبرو هستند.

اما با اين وجود اين موفقيت كيميا گواه آن است كه نطام جمهوري اسلامي در عرصه مقابله با زنان شكست كامل و مفتضحانه اي خورده است. اين افتخار آفريني كيميا، گواه بر باطل بودن نگاه تبعيض آميز به زنان در جامعه نيز هست. خود كيميا بعد از اين پيروزي چه زيبا گفت: «حالا در دوره‌های بعد شاهد درخشش دختران ايران خواهیم بود.»

با چنين دختران توانائي فتح قله هاي روياها و آرزوها عملي است. آينده از آن ماست!

آذر روشن

سه-شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۵

۲۳ اگوست ۲۰۱۶

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)