المپیک پرهزینه ریو ۲۰۱۶ نیز به پایان رسید و ورزشکاران کشورهای مختلف با کسب مدال ها و عناوین گوناگون به کشورهایشان بازگشتند. کاروان ورزشی ایران نیز با کسب سه طلا، یک نقره و چهار برنز به جایگاه بیست و پنجم پرتاب شد. اما در این میان یک مدال المپیک بسیار پررنگ تر و پر اهمیت تر از همه مدال ها و عناوین دیگر بود. مدال برنز کیمیا علیزاده در رشته تکواندو. مدالی که کیمیا علیزاده با کسب آن به تاریخ پیوست. چرا که او اولین زن و در عین حال جوان ترین ورزشکار ایران در تاریخ ۶۸ ساله حضور ایران در بازی های المپیک است که مدال کسب کرد. و بدین گونه شایستگی ها و توانائی های زنان ایران را به اثبات رساند. اهمیت این قضیه چندان مضاعف می شود که از یاد نبریم زنان ایران حتی اجازه حضور در ورزشگاه ها برای تماشای بازی ها را هم ندارند تا چه رسد به ورزش در سطح قهرمانی بین المللی! باید بدانیم که وقتی زنان ایران را در وطنشان به استادیوم ها راه نمی دهند، اما در المپیک ها به روی سکو می روند ، کارشان واقعا ً کارستان است و بس شایسته ستایش و تمجید.

اما مهمتر از همه اینها مدال آوری یک دختر جوان ۱۸ ساله در بازی های تراز اول المپیک ، آتش در حجره و خرگاه فسیل های تاریخی حکومت اسلامی ایران انداخت و به بهترین وجهی بر یاوه های عهد شترچرانی آنها خط بطلان کشید. چنانچه در واکنش به این درخشش ستودنی کیمیا و بازتاب گسترده آن در شبکه های اجتماعی و ابراز شادمانی مردم ( خصوصا ً زنان )، فقهائی کف بر دهن آوردند. یکی از این متحجران عصر حجری به نام جوادی آملی گفت : » فضیلت زن این نیست که پایش را دراز کند و مدال بیاورد »! و در واقع تمام افکارعقب مانده و متحجرانه خود و هم مسلکانش را در این جمله عیان کرد. هر چند این اظهارات » فقیه عالیقدر» از سوی اعوان و انصارش تکذیب شد و اصل مطلب را چنین عنوان کردند : « کمال زن و فضیلت زن در مدال آوری نیست، کمال زن در مادر شدن است، در فرزند تربیت کردن است، کمال زن در حضور و اصلاح جامعه است… » ولی با این وجود تغییر ی در اصل قضیه ایجاد نمی کند و در واقع از کوزه همان برون تراود که در اوست. از سوی دیگر حسن روحانی با بهره برداری سیاسی از کسب موفقیت این دختر جسور و سخت کوش ایرانی بی آنکه به روی مبارک بیاورد که این حکومت ولائی چه بی حقی ها و محدودیت هائی در جامعه برای زنان ایران خصوصاً در رشته های ورزشی ایجاد کرده، نوشته است :» دخترم کیمیا، همه مردم بویژه بانوان ایران‌زمین را شاد کردی؛ شادی همیشگی را برایت آرزومندم.» همین دختر افتخار آفرین برای ایران که حتی رئیس جمهور را مجبور به تحسین خود کرده است اگر فردا در خیابان یک تار مویش بیرون باشد به رویش اسید پاشیده می شود. چنانکه چنین کرده اند و هنوز عاملان آن دستگیر نشده اند؛ آمران که جای خود دارند! طرفه آنکه در رابطه با موفقیت تحسین برانگیز کیمیا، خامنه ای نیز در صفحه تویئتری منتسب به او نوشت:» من از صمیم قلب از همه زنان ورزشکاری که در عرصه بین المللی با حجاب حضور دارند تشکر می کنم.» خود این جمله گویاست که انتظار رهبر » با بصیرت » نظام از زنان ورزشکار در میادین ورزشی بین الملی چیست. و به عینه پیداست که زنان ایران با چه دشواری ها و مصایب جانکاهی برای حضور در میادین بین المللی روبرو هستند.

اما با این وجود این موفقیت کیمیا گواه آن است که نطام جمهوری اسلامی در عرصه مقابله با زنان شکست کامل و مفتضحانه ای خورده است. این افتخار آفرینی کیمیا، گواه بر باطل بودن نگاه تبعیض آمیز به زنان در جامعه نیز هست. خود کیمیا بعد از این پیروزی چه زیبا گفت: «حالا در دوره‌های بعد شاهد درخشش دختران ایران خواهیم بود.»

با چنین دختران توانائی فتح قله های رویاها و آرزوها عملی است. آینده از آن ماست!

آذر روشن

سه-شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۵

۲۳ اگوست ۲۰۱۶

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com