2160607

 

۱۷مرداد ماه هر سال که می‌شود، زخم‌های خبرنگاران نیز سرباز می‌کند، حامیان بی حامی که برای حل مشکلات مردم دست و پا می‌زنند اغلب برای حل مشکلات خود درمانده اند و هر روز نیز با چالش جدیدی مواجه می‌شوند و صدایشان شنیده نمی‌شود…

امنیت شغلی مشکلی است که کم‌تر سخنی از آن شنیده می‌شود ولی اهمیت این مشکل تا حدی است که امروزه افرادی که دنبال کار می‌گردند چه سابقه کار داشته باشند چه نداشته باشند امنیت شغلی مطلوب یکی از خواسته‌های آن‌ها است، چرا که قراردادهای کوتاه مدت و دستمزدهای پایین چیزی نیست که به راحتی بتوان از آن چشم‌پوشی کرد. امنیت شغلی همچون بیکاری از مشکلات امروز جامعه ما است، اما توجه چندانی به آن نمی‌شود.

امروز ۱۷ مرداد، روز خبرنگار است و بهانه ای است که یکبار در سال هم شده یادی از این قشر کنیم. خبرنگاران وجدان بیدار جهان و تصویر‌گرزمان خویش‌هستند؛ زیرا همواره در عمق جامعه زندگی می‌کنند و سلامت اجتماعی، فرهنگی و فکری هر جامعه‌ای، مرهون تلاش‌های شبانه روزی آنهاست.

۱۷ مرداد روز افرادی است که در ۲۴ ساعت از تمام روز سال از همه یاد می کنند و حالا تنها یک روز فرصت دارند تا از خودشان بنویسند و درد‌ها و سختی‌هایی که در راه اطلاع رسانی متحمل می‌شوند را بیان‌ کنند. از نداشته ها، کمبودها و فرصت های طلایی در زندگی شغلی که به واسطه علاقه به این شغل در آنها از بین رفت گرفته تا نبود امنیت شغلی، دستمزد کم و استرس برای گذراندن امورات روزمره.

مشکلات خبرنگاران
محمدرضا صادق، مشاور سابق رسانه‌ای رییس‌جمهور در بیان مشکلات خبرنگاران معتقد است که «از جمله مشکلات عمده‌ای که در این بین مطرح شد مشکلات مرتبط با بیمه خبرنگاران بود. دولت تدبیر و امید خود را موظف کرده است تا تمام مسئولان رسانه‌ها را ترغیب کند که خبرنگاران خود را بیمه کنند و از مزایای بیمه استفاده کنند، به همین دلیل خبرنگاران باید از مسئولین مطبوعاتی خود نیز این مطلب را پیگیری کنند.»

وی افزود: «مطلب بعدی درباره سطح درآمد خبرنگاران است که صادقانه باید بگوییم این مشکل بسیار آزاردهنده است و با توجه به مسئولیت سنگینی که خبرنگاران به عهده دارند میزان دریافتی آن‌ها بسیار ناچیز است که این مشکل نیز امیدواریم در آینده با تدابیری که اندیشیده می‌شود تا حدودی رفع شود، اما قطعاً هیچ هزینه‌ای نمی‌تواند جبران کار سنگینی که خبرنگاران انجام می‌دهند را داشته باشد».

لاریجانی: مشکلات خبرنگاران بویژه امنیت شغلی آنان حل شود
همچنین علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک ۱۷ مرداد ماه روز خبرنگار، گفت: «مشکلات خبرنگاران بویژه امنیت شغلی آنان باید حل شود.کار رسانه رکن رکین برای توسعه کشور است.دولت و مجلس باید برای ایجاد امنیت شغلی اصحاب رسانه تلاش جدی داشته باشند.»

وی با تقدیر از زحمات خبرنگاران، افزود: «باید تلاش شود مشکلات بخش رسانه ها خصوصاً در ایجاد امنیت شغلی و آینده نگری برای این عزیزان توسط دولت و کمیسیون فرهنگی مجلس به جدیت دنبال شود و در سالی که در آن قرار داریم باید فضای دقیق تری برای آینده کاری آنان ترسیم کنیم.»

به بهانه روز خبرنگار به سراغ چندتن از همکاران رفتیم تا گوشه ای از مشکلات این بخش را بازگو کنیم.

میرزایی: جای تأسف دارد در کشور برای چنین شغلی که با مردم و مسئولان در ارتباط است و می‌تواند کارگشا در حل مشکلات باشد هنوز فکری برای امنیت شغلی نشده است. این روزها خبرنگاران هیچ دید مثبتی به وضعیت شغلی خود ندارند.

احمدی: امنیت شغلی در کنار نبود دستمزد اندک یکی از مشکلات اصلی خبرنگاران است. شاید در کل بازار کار ما امنیت شغلی نباشد، اما خبرنگاران بدتر از دیگران هستند.
موسوی: واقعیتش این است که آخر مرداد که بیاید می شود ۸ سال که دارم کار خبری می کنم، شما به آدم هایی که توی روزنامه کار می کنند می گویید خبرنگار، فرقی نمی کند که چکاره باشند و چقدر حقوق بگیرند و چطور کار کنند. در تمام این ۸سال تنها چیزی را که تجربه نکرده ام، گذاشتن سر راحت بر بالشت شبانه بوده و بس، راستی تا به حال از خودتان پرسیده اید که کاری که با بهانه ها و سلیقه بزرگان برقرار باشد چه امنیت شغلی دارد؟

محمدی: دستمزد در حوزه خبرنگاری یکی از دغدغه های اصلی است. متأسفانه نبود امنیت شغلی در این عرصه به شدت احساس می‌شود. فضای رسانه های امروز به گونه ای است که خبرنگاران همواره نگران وضعیت شغلی خود هستند و هیچگاه از سوی جامعه تقدیر نمی‌شوند.

رضایی: خبرنگاری تنها عشق است. با وضعیتی که خبرنگاران در ایران دارند اگر عشق به کار نباشد نمی‌توان کار کرد. خبرنگاری شغل، حرفه و هنر وعشق است و هنر و عشقی که خبرنگار باید با جان دل داشته باشد تا بتواند به موفقیت برسد. در شرایطی که امنیت شغلی، دستمزد اندک،‌نبود بیمه و تسهیلات در این عرصه وجود دارد آیا داشتن عشق به این عرصه تحت الشعاع قرار نمی‌گیرد.

شغل خبرنگاری در نگاه مردم جامعه یکی از مشاغل آسان با درآمدهای کلان و پرهیجان محسوب می‌شود. حتی افراد تحصیلکرده و دارای جایگاه اجتماعی، شغل خبرنگاری را ساده می‌پندارند، اما حقیقت را فقط افرادی درک می‌کنند که در این شغل فعالیت دارند و یا به طور مستقیم و غیر مستقیم با خبرنگاران و کار رسانه در ارتباط هستند.

حسینی: خبرنگاری هم مانند سایر مشاغل سختی‌های خود را دارد، یک خبرنگار هیچ وقت نمی‌تواند برای زندگی خود برنامه‌ریزی کند و این موضوع را گاهی برخی از خانواده‌های خبرنگاران نیز درک نمی‎کنند چه برسد به دیگران! شغل خبرنگاری به شیوه آنچه در استان و کشور مطرح است، به یک روند فرسایشی نیز بدل شده، به مرور زمان، بی توجهی به سلامت خبرنگاران باعث تاثیرات منفی بر جسم و روان آنها خواهد شد.افرادی که شغل خبرنگاری را انتخاب می‌کند خواسته یا ناخواسته تمام وقت خود را صرف انجام شغلشان می‌کنند، چراکه هیچ وقت شهر آرام نیست و هر لحظه باید منتظر پیشامدی بود که نیاز به پوشش خبری دارد.

ابراهیمی :اگر از سختی و دردسرهای شغل خبرنگاری بگذریم بسیاری از مسائل وجود دارند که دیدن آن برای خبرنگاران و رسانه‌ها دردناک است. متاسفانه بعضاً روابط عمومی ادارات که به طور مستقیم با خبرنگاران در ارتباط هستند نیز شرایط خبرنگار را درک نمی‌کنند و یک ساعت و حتی گاهی چند دقیقه پیش از آغاز جلسه‌ با خبرنگار و یا دفتر رسانه تماس گرفته و درخواست اعزام خبرنگار برای پوشش خبری جلسه را دارند، که از سویی به استرس کاری خبرنگار افزوده و از سوی دیگر خبرنگار با ذهن خالی از اطلاعات در جلسه حاضر می‌شود. در حال حاضر شرایط به شکلی شده که افراد بیکار به شغل خبرنگاری روی آورده‌اند بدون اینکه یک دوره آموزشی سپری کرده و یا کتابی در مورد خبرنگاری مطالعه کرده باشند.شغل خبرنگاری در نگاه مردم جامعه یکی از مشاغل آسان با درآمدهای کلان و پرهیجان محسوب می‌شود، حتی افراد تحصیلکرده و دارای جایگاه اجتماعی، شغل خبرنگاری را ساده می‌پندارند، اما حقیقت را فقط افرادی درک می‌کنند که در این شغل فعالیت دارند و یا به طور مستقیم و غیر مستقیم با خبرنگاران و کار رسانه در ارتباط هستند.

به گزارش تسنیم، ۱۷ مرداد ماه هر سال که می‌شود، زخم‌های خبرنگاران نیز سرباز می‌کند و اغلب خبرنگاران و روزنامه‌نگاران دل نوشته‌هایی را در صفحات اجتماعی خود منتشر می‌کنند. به قول دوستی، خبرنگاران سنگ صبور ندارند، بلکه خودشان سنگ صبور مردم هستند. طبیعی است برای افرادی که خارج از عرصه خبرنگاری هستند قابل درک نباشد که افرادی که برای حل مشکلات مردم دست و پا می‌زنند، اغلب برای حل مشکلات خود درمانده هستند و هر روز نیز با چالش جدیدی مواجه می‌شوند و صدایشان شنیده نمی‌شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com