حجاب مردان اعتراض به حجابکمپینی که در اعتراض به حجاب اجباری و برخورد نهادهای محافظه‌کار با موضوع پوشش زنان به راه افتاده، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی یافته است؛ کمپینی که در آن «مردان با حجاب» تصاویر خود را منتشر می‌کنند.

نظر رسانه‌های مختلف بین‌المللی به انتشار تصاویر با حجاب مردان ایرانی در شبکه‌های اجتماعی جلب شده است. این تصاویر و اخبار مربوط به آن چند روزی است با هشتگ‌های «مردان_باحجاب» و «MenInHijab» در شبکه‌های اجتماعی منتشر یا به اشتراک گذاشته می‌شوند.

رسانه‌های بین‌المللی ضمن انتشار تصاویر مردان با حجاب ایرانی، به موضوع حجاب اجباری در ایران، تبلیغات گسترده حکومتی برای حفظ حجاب و برخورد با «بدحجاب»ها پرداخته‌اند.

«غیرت» و «جشن حافظ»

کاربران فارسی‌زبان در کنار تصاویر منتشرشده در توییتر، فیسبوک و اینستاگرام از جنبه‌های مختلفی به حجاب اجباری انتقاد کرده‌اند. توضیح برخی تصاویر هم برگرفته از تحولات روز است.
در همین زمینه:
وب‌گردی: کیارستمی، خطای پزشکی و احمدی‌نژاد

«آشغال نریزیم» و همه کمپین‌های هشتگی توییتر و فیس‌بوک

کاربری از پیوند حجاب با «غیرت» انتقاد کرده است. او پوشش همسر را معیار سنجش «غیرت» مردانه نمی‌داند. در روزهای اخیر بحث مشابهی به توقیف نشریه «یالثارات»، ارگان «انصار حزب‌الله» منجر شد. این روزنامه با انتشار تصاویر سینماگران و همسرانشان در «جشن حافظ» پرسیده بود: «دیوث کیست؟». این نشریه در واکنش به انتقادها به بار «فقهی» این واژه اشاره و از تیتر جنجالی خود تمام‌قد دفاع کرده بود.

در گروهی دیگر از پست‌های منتشرشده با هشتگ‌های مربوط، دشواری‌های «حجاب تحمیلی» برجسته شده است؛ دشواری‌هایی چون رعایت حجاب در گرمای تابستان. البته کاربرانی هم هستند که معتقدند بسیاری از زنان ایرانی حجاب را با رضایت انتخاب کرده‌اند و «تحمیلی در کار نیست».

کاربر دیگری حجاب را ظلم به نیمی از جمعیت ایران و توهینی بزرگ به نیمه‌ی دیگر معرفی کرده است.

ظریف، حیاتی و دیگران

این کارزار اینترنتی هم از نگاه طنزآلود کاربران شبکه‌های اجتماعی دور نمانده است. در لابه‌لای تصاویر منتشر شده، تصویری فتوشاپی از محمدرضا حیاتی، گوینده خبر، با روسری دیده می‌شود.

تصویر مشابهی هم از ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی منتشر شده است. حجت‌الاسلام رئیسی چندی پیش گفته بود که حجاب امری شخصی و خصوصی نیست. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، و آیت‌الله مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعه، که از شخصیت‌های مورد علاقه طنزپردازان فضای مجازی فارسی‌زبان هستند نیز به همین سرنوشت دچار شده‌اند.

کاربر دیگری هم – جدی یا به شوخی – نظرسنجی‌ای در مورد تأثیر این کمپین بر حذف حجاب اجباری راه انداخته است.

نه دفاع صرف از حقوق زنان

در حالی که رسانه‌های بین‌المللی در گزارش‌های خود در مورد کارزار اینترنتی «مردان با حجاب» عموما موضوع حجاب اجباری و «مقاومت قشر جوان در برابر اجبارهای حکومتی» را برجسته کرده‌اند، نشریه «فرانکفورتر آلگماینه» از زاویه‌ای متفاوت به کمپین نگریسته است. مقاله‌نویس این روزنامه آلمانی بر این عقیده است که عکس با حجاب مردان در کنار زنان بدون حجاب یک عادت بصری را در هم می‌شکند؛ بیننده‌ای که چشمانش به دیدن زنان محجبه و مردان موباز عادت کرده، ضمن خنده می‌پرسد که یک مرد چرا باید روسری سر کند؟

نویسنده بر این نظر است که مردان با شرکت در این کمپین نه تنها به حجاب اجباری اعتراض می‌کنند، بلکه برای خود هم احترام قائل می‌شوند: «این [روسری سر کردن مردان] احمقانه است. همان‌قدر احمقانه که گفته می‌شود موی زن اشعه‌ای دارد که مرد را از راه به در می‌کند و به همین دلیل باید پوشانده شود. به این اعتبار حجاب اجباری تنها به معنی فریبنده‌بودن ذات زن نیست، بلکه به معنای این است که مرد هم کنترلی بر خود ندارند و [آنقدر ضعیف است که] هر لحظه ممکن است دچار لغزش شود».

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com