حسین حبری، دیکتاتور سابق چاد به اتهام جایت علیه بشریت، شکنجه و جنایات جنسی مجرم شناخته شده و به حبس ابد محکوم شد. حکم او ۲۰ سال پس از شروع کمپین دادخواهی برای آسیب‌دیدن و کشته شدن ده‌ها هزار تن از مردم چاد صادر شد.

Untitled-3
حبری، بین سال‌های ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۰ رئیس‌جمهوری چاد بود و پس از ریاست جمهوری ادریس دبی در دادگاهی در سنگال محاکمه شد. دادستان‌ها خواستار مجازات حبس ابد برای او شدند و او این دوران حبس را در سنگال خواهد گذراند.
یکی از سه قاضی پرونده می‌گوید: « شکنجه سیستماتیک در مقیاسی تا این حد گسترده روش حکمرانی او بود. حسین حبری هیچ رحمی نسبت به قربانیان نشان نمی‌داد و در برابر قتل‌عام‌ها و تجاوزهایی که انجام شده بود به هیچ‌وجه ابراز پشیمانی نکرد.»
پس از آنکه حکم دادگاه حبری خوانده شد، قربانیان و خانواده‌های آنان از سر شعف و خوشحالی فریاد کشیدند. حبری که در طی ۹۰ دقیقه محاکمه ساکت نشسته بود برخاست و به سمت طرفدارانش مشت خود را بلند کرد و چند دقیقه‌ای فریاد زد تا نگهبانان او را از دادگاه بیرون بردند.
این پرونده سال‌ها در دادگاه‌های بلژیک و دیگر کشورها دست به دست می‌شد تا آنکه در سنگال پس از آنکه حبری ۷۳ ساله به آنجا گریخت، محاکمه‌اش برگزار شد.
بسیاری از وکلای حقوق بشر بین‌الملل در کنار ۳۰ تن از قربانیان در جلسه محاکمه حبری شرکت کردند. از جمله دادستان پرونده آگوستو پینوشه، دیکتاتور سابق شیلی. حبری به پینوشه آفریقا مشهور است.
در جریان محاکمه او که از ماه ژوئیه سال گذشته شروع شد، دادستانان آرشیوهای سری پلیس را به عنوان سند ارائه دادند. در این اسناد، نام ۱۲ هزار و سیصد و بیست و یک زندانی، گزارش‌های بازجویی‌ها و اطلاعاتی درباره هزار و دویست تن از کسانی که در طول دوران بازداشت جان باخته بودند آمده است.
وکیل حبری ادعا کرده است که این مدارک ساختگی هستند. بر اساس گزارش کمیسیون حقیقت‌یاب چاد، دولت حبری بیش از ۴۰ هزار تن را به اتهام دشمنی با دولت یا مشکوک بودن کشته است.
شاهدان مرتبط با جنایات جنسی که حبری مرتکب شده بود نیز در جلسه دادگاه حاضر شدند. یکی از زنان قربانی این جنایات درباره تجاوز حبری به او توضیحاتی ارائه داد و زمانی که قاضی سخنان او را قطع کرد، او پافشاری کرد که اجازه داشته باشد که ادامه شهادتش را به صورت عمومی مطرح کند تا تمام جهان بدانند که رئیس‌جمهور پیشین چاد چه کرده است.
سلیمان گوین گوینگ، یکی از زندانیان سیاسی و از شاهدان محاکمه حبری در جریان محاکمه گفت که امیدوار است این محاکمه پیامی به دیکتاتورهای جهان و همچنین قربانیان‌شان بدهد. او در ادامه گفت: « به تمام دیکتاتورهای جهان که حقوق بشر را زیر پا می‌گذارند می‌گویم چنین آینده‌ای در انتظار شماست. به تمام قربانیان‌شان می‌گویم، دهان خود را نبندید، دهان بگشایید.»
حسین حبری برای اولین بار در سال ۲۰۰۰ میلادی تحت تعقیب قرار گرفت. این محاکمه شکل ویژه‌ای داشت زیرا دادگاه یک کشور رهبر سابق کشور دیگری را در یک پرونده حقوق‌بشری محاکمه می‌کرد.
حبری در جریان کودتایی که توسط ایالات متحده آمریکا از آن حمایت شد بر سر کار آمد و فرانسه، اسرائیل و آمریکا برای مقابله با سرهنگ معمر قذافی، رهبر سابق لیبی در شمال کشور چاد به حبری کمک‌های تسلیحاتی کردند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)