۱۱ خرداد ۱۳۹۰، هاله سحابی، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر در روز خاکسپاری پدرش (عزت‌الله سحابی) در پی هجمه و درگیری همراه با خشونت از طرف نیروهای امنیتی دچار «ایست قلبی» شده و کشته شد.
منابع و خبرگزری‌های نزدیک به حکومت مرگ هاله سحابی را «طبیعی» و به خاطر «شوک وارده» از مرگ پدرش اعلام کردند اما شاهدان عینی در مراسم خاکسپاری عزت‌الله سحابی این ادعا را رد کرده و خواهان پیگیری علت مرگ او شدند.
یحیی شامخی، فرزند هاله سحابی در مورد مرگ مادرش در روز خاکسپاری می‌گوید: «موقعی که پیکر مهندس سحابی را برای تشییع بیرون آوردیم مأموران جلوگیری کردند و اجازه تشییع ندادند، جروبحث شدید شد و فضا متشنج بود. خیلی اذیت کردند و بالاخره جنازه را به زور کشیدند و بردند. جنازه را که به زور کشیدند، مادرم افتاد. بی‌هوش بود، تا دکتر به ما گفت ایست قلبی کرده. مادرم هم رفت.»
منصور سحابی، برادر عزت‌الله سحابی در گفتوگو با سایت راه سبز علت درگذشت هاله سحابی را ضربه‌ای که به شکم و ریه‌اش زدند اعلام کرد.
حبیب‌الله پیمان که از شرکت‌کنندگان در مراسم خاکسپاری عزت‌الله سحابی بود، در مورد مشاهدات خود در آن روز می‌گوید: « هاله درحالی که عکس پدر را در دست داشت دوش به دوش تعدادی از خانم‌ها حرکت می‌کرد که با ممانعت مأموران روبرو شد و پس از قدری گفتگو و مشاجره چند گامی بیش جلوتر نرفته بود که با یک هجوم عکس‌ها را ا زدست او و همراهان ربوده بی‌اعتنا به اعتراض هاله که این عکس پدر من است و تصریح همراهان که ایشان دختر مهندس سحابی است، پاره کردند. شاهدان می‌گویند هاله برای پس گرفتن عکس پدر قدم جلو گذاشت وسعی کرد عکس را از دست مهاجم خارج کند که با ضربه دو دست به عقب پرت شد. هاله تعادل خودرا ازدست می‌دهد و نقش زمین می‌گردد.»
پیکر هاله سحابی در همان روز ۱۱ خرداد، شبانه و بدون حضور خانواده‌اش توسط ماموران امنیتی در قبرستان فاطمیه لواسان دفن شد.
نیروهای امنیتی در روز ۱۲ خرداد و یک روز پس از کشته شدن هاله سحابی از برگزاری مراسم برای او جلوگیری کردند.
علی مطهری، نماینده مجلس در سخنرانی روز دانشجو در دانشکده فنی دانشگاه تهران در آذرماه ۱۳۹۰ گفت که وزیر اطلاعات در پاسخ به سئوال او اعلام کرده است که آنها “نمی خواستند که او از دنیا برود و آنچه اتفاق افتاده، بی توجهی مأمور بوده است.
چند روز پس از مرگ هاله سحابی، هدی صابر، فعال ملی مذهبی که در زندان به سر می‌برد در اثر اعتصاب غذا در اعتراض به نحوه مرگ هاله سحابی، جان خود را از دست داد.
یک سال پس از مرگ هاله سحابی و هدی صابر، محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد که «کسی در این خصوص مقصر نیست» . دادستان کشور نیز در همان زمان در مصاحبه مطبوعاتی خود پرونده هاله سحابی و هدی صابر را مختومه اعلام کرد.
پس از نشست مطبوعاتی دادستان کشور خانواده‌های هاله سحابی و هدی صابر در مصاحبه های جداگانه اعلام کردند که پرونده باز است و آنها پیگیر قتل عزیزانشان خواهند بود و دادگاه وظیفه دارد که به شهادت شاهدان درباره ضرب و شتم منجر به قتل این دو رسیدگی کند.
تقی شامخی همسر هاله سحابی در مصاحبه با سایت کلمه در واکنش به خبر مختومه شدن پرونده قتل هسرش اعلام کرد که علیرغم شهادت ۴ شاهد، دادگاه بدون بررسی فیلم‌ها و عکس‌های دوربین‌های حاضر در محل، مرگ هاله سحابی را مرگ عادی عنوان و پرونده را مختومه کرده است.
کانال تلگرام عدالت برای ایران را دنبال کنید

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)