رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تعطیلی دانشگاه‌ها در اوایل انقلاب گفت: در آن زمان دانشجویان قیام کردند و دانشگاه‌ها تعطیل شد؛ اسمش را انقلاب فرهنگی گذاشتند و این کار اشتباهی بود و من با آن مخالف بودم…هاشمی رفسنجانی در «کارنامه و خاطرات ۱۳۹۵، انقلاب در بحران»، زمان ۲۳ خرداد ۱۳۵۹: نخستین اعضای ستاد انقلاب فرهنگی آقایان [مهدی]  ربانی املشی، [محمد جواد] باهنر، [جلال‌الدین] فارسی، [شمس] آل‌احمد، [حسن ابراهیم] حبیبی، [عبدالکریم] سروش و [علی] شریعتمداری بودند، که ترکیب مناسبی بود؛ چون هم اسلام‌شناس در آن ترکیب بود و هم متخصص تعلیم و تربیت دانشگاهی و هم سیاستمدار و هم افراد فاضل و اهل فلسفه. من با تأکید بر این‌که «با انقلاب اسلامی واقعاً جامعه ما باید عوض شود»، معتقد بودم که اعضای این شورا برای انقلاب فرهنگی باید به چند نکته توجه کنند…

منبع: کارنامه و خاطرات ۱۳۹۵، انقلاب در بحران


نخستین اعضای ستاد انقلاب فرهنگی از زبان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

نخستین اعضای ستاد انقلاب فرهنگی آقایان [مهدی]  ربانی املشی، [محمد جواد] باهنر، [جلال‌الدین] فارسی، [شمس] آل‌احمد، [حسن ابراهیم] حبیبی، [عبدالکریم] سروش و [علی] شریعتمداری بودند، که ترکیب مناسبی بود؛ چون هم اسلام‌شناس در آن ترکیب بود و هم متخصص تعلیم و تربیت دانشگاهی و هم سیاستمدار و هم افراد فاضل و اهل فلسفه.

من با تأکید بر این‌که «با انقلاب اسلامی واقعاً جامعه ما باید عوض شود»، معتقد بودم که اعضای این شورا برای انقلاب فرهنگی باید به چند نکته توجه کنند که یکی مواد و رشته‌های درسی است. این‌ها باید با بررسی مواد و رشته‌های درسی دانشگاه‌ها و مدارس، ببیند که آیا آن‌ها مطابق نیازهایمان هست یا نیست و اعلام کنند که چه درس‌هایی باید حذف و چه مطالبی باید اضافه شود.

نکته دیگر توجه به متد تحصیل و روش آموزش است، باید به نکات مهم و امتیازات دو شیوه معمول در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علوم دینی توجه شود و ترکیب مناسبی برای تربیت محقق و نیروهای کاردان انتخاب گردد.

نکته آخر ادغام تحصیل با کار است. در حوزه‌های علمیه طلبه‌ها، بعد از چند سال تحصیل می‌روند میان مردم و آموخته‌های خودشان را در مورد قرآن، تفسیر، فلسفه، کلام و یا مسائل جاری، با مردم در میان می‌گذارند. درست مانند دانشجویان سال آخر دانشکده‌های پزشکی و قضایی که برای آموزش عملی به بیمارستان‌ها و دادگاه‌ها می‌روند. آنهایی که چنین کاری می‌کنند، آدم‌های موثرتری هستند، ممکن است فردی که در حوزه مانده و یا دانشجویی که از کار همزمان با تحصیل اجتناب کرده، از نظر اصطلاحات و اطلاعات کلی، قوی‌تر باشد، اما از نظر مسائل عملی، ضعیف خواهد بود.

خلاصه این‌که ما تلاش می‌کنیم جامعه‌مان را براساس قرآن و اسلام بسازیم، طبیعی است که فرهنگ این جامعه با فرهنگ جامعه گذشته نمی‌تواند مساوی باشد و لذا کتاب‌ها و نوع عکس‌ها و نوع مثال‌هایی که در کتابها می‌آید و موادی که خوانده می‌شود و کیفیت درس استاد باید تجدید نظر شود. دیگر نمی‌توان قبول کرد، یک استاد که از اسلام و قرآن و خدا چیزی نمی‌داند، یک ماده درسی بگیرد که در آن درس باید همین‌ها را توضیح بدهد. درست مثل این‌که در قدیم غیرمسلمان را معلم تعلیمات دینی و شرعیات می‌کردند.

* کتاب هاشمی رفسنجانی، کارنامه و خاطرات ۱۳۹۵، انقلاب در بحران، زیر نظر عباس بشیری، دفتر نشر معارف انقلاب، زمان ۲۳ خرداد ۱۳۵۹

*****

ایلنا

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

هاشمی: مخالف انقلاب فرهنگی بودم

رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تعطیلی دانشگاه‌ها در اوایل انقلاب گفت: در آن زمان دانشجویان قیام کردند و دانشگاه‌ها تعطیل شد؛ اسمش را انقلاب فرهنگی گذاشتند و این کار اشتباهی بود و من با آن مخالف بودم.

به گزارش ایلنا؛ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مراسم سی و چهارمین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی  گفت: امروز روز شیرینی برای ما بود و شاهد دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی در نمایشگاه بودیم؛ دستاوردها نشان می‌دهد که این دانشگاه وارد مرحله جدیدی شده است.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد در طول سی و سه سال دستاوردهای زیادی داشته است، گفت: ۵۴درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های کشور مربوط به این دانشگاه است.

رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم جامعه‌ای موفق داشته باشیم و شأن اسلام و اهل بیت را مراقبت کنیم؛ باید وضعیت‌مان خیلی بهتر از اینها باشد، گفت: زمانی که انقلاب اسلامی پیروز شد؛ ۶۰ درصد مردم بیسواد بودند و دانشمندانی که بتوانند کشور را اداره کنند به اندازه کافی وجود نداشت.

آیت الله هاشمی رفسنجانی به تعطیلی دانشگاه‌ها در اوایل انقلاب اشاره کرد و گفت: در آن زمان دانشجویان قیام کردند و دانشگاه‌ها تعطیل شد و اسمش را انقلاب فرهنگی گذاشتند و این کار اشتباهی بود و من با آن مخالف بودم.

وی با اشاره به اینکه در آن زمان همه دنیا با ما می‌جنگیدند و دانشگاه‌های ما به اتاق‌های جنگ تبدیل شده بود و اسلحه‌ها را از کلانتری و پادگان‌ها به دانشگاه می‌بردند، افزود: در آن زمان با آقای جاسبی صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که با کمک مردم دانشگاهی تاسیس کنیم، چرا که معتقد بودیم که دولت به زودی پول پیدا نمی‌کند که دانشگاه‌ها را توسعه دهد.

رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان این مطلب که در آن زمان دولتی کردن دانشگاه‌ها تقریبا ارتداد محسوب می‌شد، افزود: در آن زمان همه دانشگاه‌های غیردولتی و مدارس غیردولتی را دولتی کرده بودند و ما می‌خواستیم؛ دانشگاه آزاد اسلامی را تاسیس کنیم و این کار را انجام دادیم. همچنان بعد از گذشت ۳۳ سال هنوز جبهه‌گیری‌هایی در مورد این دانشگاه وجود دارد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی اضافه کرد: زمانی که موضوع تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی را با امام در میان گذاشتیم؛ ایشان تایید کردند که کار خوبی است، اما گفتند که خودتان باید پول پیدا کنید اما من هدیه کوچکی می‌دهم.

وی با اشاره به فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی گفت: شرکت دانش‌بنیان دانشگاه آزاد نزدیک به یک سال است که شروع به کار کرده و طی این مدت دستاوردهایی از سوی دانشجویان و اساتید به ثبت رسیده است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه در سند چشم‌انداز ۲۰ ساله یک بند مربوط به توسعه‌های دانش‌بنیان است، افزود: ما براساس این سند بالادستی شرکت‌های دانش‌بنیان را پایه‌گذاری کردیم و در حال حاضر مراکز رشدی که در دولت من تاسیس شد؛ پیشرفت‌های خوبی داشته است.

وی با اشاره به درآمدهای دانشگاه آزاد اسلامی از شهریه‌های دانشجویان گفت: در حال حاضر به دنبال کاهش وابستگی به شهریه‌ها هستیم و بنا داریم از طریق استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان نیازهای خود را رفع کنیم

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)