دگمه دلهره (پنیک باتن) یک اپلیکیشن مخصوص تلفن‌های همراه هوشمند است که برای مدافعان حقوق بشر طراحی شده است. هدف این برنامه هشدار سریع و مخفی به شبکه مدافعان حقوق بشر از وقوع و یا قریب‌الوقوع بودن یک تهدید امنیتی فیزیکی در زمان فعال بودن اینبرنامه است. این برنامه را که هم‌اکنون فقط برای سیستم‌های اندروید قابل دسترسی است، می‌توانید از اینجانصب کنید. برای اطلاعات بیشتر درباره تنظیمات و نحوه کارکرد آن به اینجا مراجعه کنید.Screen-Shot-2016-05-10-at-14.38.20-e1462887543438

براساس گزارشی که سازمان عفو بین‌الملل [۱] منتشر کرده است، پروژه «دگمه دلهره» که در حیطه کمپین حقوق بشر در سازمان عفو بین‌الملل تعریف شده، اپلیکیشنی برای تاثیرگذاری بر وضعیت ناپدیدشدن قهری و بازداشت غیرقانونی است.

دگمه دلهره یک برنامه (اپلیکیشن) مخصوص تلفن‌های همراه هوشمند است که برای مدافعان حقوق بشر طراحی شده است. هدف این برنامه هشدار سریع و مخفی به شبکه مدافعان حقوق بشر از وقوع و یا قریب‌الوقوع بودن یک تهدید امنیتی فیزیکی در زمان فعال بودن این برنامه است.

پس از دو سال طراحی، توسعه و آزمایش‌هایی که بیش از ١۵٠ نفر از فعالان حقوق بشر، ٢۵ توسعه‌دهنده و یک مجمع قوی از همکاران و مشاوران در آن شرکت داشتند، یک نسخه بتا از این برنامه برای آندروید در فروشگاه پلی استور گوگل در ماه ژوئن ٢٠١۴ رونمایی شد. از آن زمان تاکنون این برنامه توسط پنج‌هزار کاربر از سراسر جهان دانلود و مورد آزمایش قرار گرفته است.

“دگمه دلهره، یک استراتژی اساسی است برای هشدار دادن و همچنین برای ابداع یک طرح امنیتی و مطابقت دادن آن با لیست تماس‌هایمان تا این طرح استراتژیک و هماهنگ شده شود؛ … این کارگاه ما را مجبور کرد که بنشینیم و بر روی این مسئله کار کنیم که ما چه خواهیم کرد و چگونه قادر به تضمین سطح بیشتری از امنیت برای زنان مدافع حقوق بشر باشیم. “

  توسعه یک مدل برای مکانیزم‌های قوی ارتباطی بین مدافعان حقوق بشر و شبکه‌های آن‌ها یکی از اهداف مهم این پروژه است که از طریق همکاری با مدافعان حقوق بشر برای طراحی یک چارچوب امنیتی انعطاف‌پذیر دنبال شده است.  این چارچوب PACT نامیده می‌شود به آنها کمک می‌کند برای مدیریت تهدیدات امنیتی فیزیکی آماده شوندو همراه این برنامه  توسط ١٢٠ مدافع حقوق بشر از سه منطقه (آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین) در یک سری از کارگاه‌ها و دوره‌های آزمایشی بین ماه‌های مارس و دسامبر ٢٠١۴ به آزمایش درآمد.

براساس گزارش عفو‌بین‌الملل از بازخوردهای ٣۹ مدافع حقوق بشر که در کارگاه‌های آزمایشی درباره این اپلیکیشن شرکت کرده بودند، تمام پاسخ‌دهندگانی که نظرسنجی نهایی را کامل کرد‌ه‌اند، گفته‌اند که اگر مشکلات فنی  که در مرحله آزمایشی این برنامه وجود دارد،‌رفع شوند، از «دگمه دلهره» در آینده استفاده خواهند کرد.

یک مدافع حقوق بشر از فیلیپین: “در یک اجرای آزمایشی، وکیلی که شماره‌اش را دراپلیکیشن دگمه دلهره وارد کرده بودم، فقط چند دقیقه پس از فشار دگمه با من تماس گرفت و همسرم بلافاصله از نقشه محل دقیق من مطلع شد.  این اپلیکیشن می‌تواند در زندگی واقعی بسیار مفید باشد. اگر تنها تمام مدافعان حقوق بشر در باسیلان به این سیستم مجهز می‌شدند، من می‌توانستم به دوستان و بستگانی که سال‌ها قبل مفقود شدند کمک کنم.” 

بازخورد شرکت‌کنندگان نشان داد که بیش‌ترین سهمی که پروژه دگمه دلهره در امنیت آنها ایجاد کرده، چارچوب امنیتی انعطاف‌پذیر (PACT) بود. طبق گفته کسانی که به نظرسنجی پاسخ دادند ایجاد یک PACT فعالان حقوق بشر را با نظارت بر امنیت یکدیگر، بهبود ارتباطات و افزایش پروتکل‌های امنیتی فعلی از نگرانی های امنیتی آگاه تر کرده است.

یکی از شرکت‌کنندگان از شبکه مدافعان حقوق بشر در اوگاندا اظهار داشت که «دگمه دلهره تقویت کننده مکانیزم‌های امنیتی فردی و سازمانی که در حال حاضر موجود هستند است.» و این کهPACT  «بخش بزرگی از آموزش مدیریت امنیت ما را تشکیل داده است.»

 یک مدافع حقوق بشر از اوگاندا: “از آنجایی که ما به انتخابات ٢٠١۶ در اوگاندا، نزدیک می‌شویم.  دگمه دلهره یک ابزار کلیدی برای امنیت فعالان حرفه‌ای دموکراسی و روزنامه‌نگاران خواهد بود.” 

پروژه دگمه دلهره به مدافعان حقوق بشر کمک کرده است تا اهمیت فن‌آوری و مالکیت بر توسعه فن‌آوری را که می‌تواند از امنیت و حفاظت آنها پشتیبانی کند، به رسمیت بشناسند. به طور کلی، بازخورد‌های متنوع کاربران تأکید می‌کند که بزرگترین ارزش پروژه دگمه دلهره در ایجاد ارتباط بین مدافعین حقوق بشر و مخاطبین مورد اعتمادشان و  تقویت راهکارهایی برای واکنش‌های اضطراری در وضعیت‌های خطرناک است.

به این ترتیب، پروژه دگمه دلهره یک تکنولوژی برای برنامه‌ریزی، پیشگیری و پاسخ به حملات فیزیکی به مدافعان حقوق بشر است و نه یک ابزار هشدار تلفن همراه ساده. همان‌گونه که یکی از شرکت کنندگان بیان کرد: «امنیت یعنی جامعه و داشتن یک چارچوب امنیتی انعطاف‌پذیر به شما احساس امنیت می‌دهد.»

 [۱] این گزارش ترجمه خلاصه‌ای از گزارشعفو‌بین‌الملل با عنوان «امنیت یعنی جامعه: درس‌هایی از تجربه استفاده از پنیک باتن» است.

Screen-Shot-2016-05-10-at-12.03.08-e1462886127433

اپلیکیشن دگمه دلهره (پنیک باتن) را از اینجا روی تلفن هوشمند‌تان دانلود کنید