پیش از سازماندهی نیروهای اطلاعاتی و امنیتی مسلح در قالب کمیته‌ها و سپاه پاسداران، تشکیلات قضایی زیر نظر روح‌الله خمینی و تحت عنوان دادگاه‌های انقلاب کار خود را آغاز کرده بود. دو روز پس از سرنگونی رژیم شاه، آیت‌الله خمینی یک روحانی غیرمعروف به نام صادق خلخالی را که از طلبه‌های خودش بود، به عنوان قاضی سیار دادگاه‌های انقلاب (حاکم شرع) منصوب کرد تا به پرونده‌های سران رژیم گذشته رسیدگی کند. نخستین اعدام‌ها به دستور خلخالی، دو شب بعد از این انتصاب، از شب ۲۶ بهمن ۵۷ و در پشت بام مدرسه رفاه تهران، جایی که آیت‌الله خمینی اقامت گزیده بود آغاز شد.

01
براساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، تا اسفند ۵۸ یعنی در عرض یک سال، ۷۰۹ نفر عمدتاً به دستور خلخالی و پس از محاکماتی که معمولاً بسیار کوتاه و بدون حضور وکیل بود، اعدام شدند. اعدام شدگان طیف متنوعی را دربر می‌گرفتند؛ از سران رژیم گذشته، تا مخالفان هوادار گروه‌های چپ در کردستان و ترکمن‌صحرا از سویی و تن‌فروشان، معتادان و قاچاقچیان از سوی دیگر.
بخشی از گزارش جنایت بی‌عقوبت،شکنجه و خشونت جنسی علیه زندانیان سیاسی زن در جمهوری اسلامی – گزارش اول-انتشارات عدالت برای ایران-دسامبر٢٠١١
برای دریافت متن کامل کتاب به صورت پی دی اف اینجا را کلیک کنید
رادیو فردا: تابوت‌ها؛ شکنجه‌ای فراتر از سلول انفرادی
کانال تلگرام عدالت برای ایران را دنبال کنید

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)