جمال الدین خانجانی، زندانی بهائی، هم‌اکنون در آستانه هشتمین سال از دوران محکومیت خود، در زندان رجایی شهر نگهداری می‌شود.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، جمال الدین خانجانی، زندانی بهائی محبوس در زندان رجایی شهر که از اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۷ در بازداشت به سر می‌برد، علیرغم گذراندن بیش از دوم سوم از دوران محکومیت خود از حق آزادی مشروط و مرخصی محروم می‌باشد. این در حالی است که این زندانی بهایی به دلیل کهولت سن از بیماری های مختلفی رنج می برد و شرایط زندان برای وضعیت وی مساعد نیست.

 جمال الدین خانجانی به همراه مهوش ثابت، بهروز توکلی، فریبا کمال آبادی، عفیف نعیمی، سعید رضایی و وحید تیزفهم، عضو هیاتی به نام «یاران ایران» بودند که اداره امور اقلیت بهایی را برعهده داشت. این شهروند بهایی در اردیبهشت ۸۷ توسط نهادهای امنیتی بازداشت و پس از بیش از چندین ماه انفرادی  و نگه‌داشته شدن در وضعیت بازداشت موقت به زندان رجائی شهر منتقل شد.

جمال الدین خانجانی در مرداد ۱۳۸۹ از سوی قاضی محمد مقیسه، رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، به تحمل ۲۰ سال حبس محکوم شد که این حکم در آذرماه ۱۳۹۴ با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی به ده سال تقلیل پیدا کرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)