سخنان اخیر علی دایی، فوتبالیست مشهور ایرانی، در ۱۳ آذرماه ۱۳۹۱ واکنش های بسیاری را در میان زنان برانگیخته است. علی دایی در سخنان خود در خبرگزاری ایسنا چنین گفته بود: «ما که تنیس بازی نمی‌کنیم و بازیکنان ما خانم نیستند. فوتبال یک بازی مردانه است که در آن بازیکنان می‌جنگند و مردانه بازی می‌کنند»[۱]. نامه زیر به قلم حمیده آرامش، در نقد سخنان علی دایی به نگارش درآمده است. پیشتر نیز مهری جعفری در یادداشتی خطاب به علی دایی[۲]، سخنان او را به چالش کشیده بود. نامه حمیده آرامش را در زیر می خوانید:

 

 

سلام علی دایی  / سلام قهرمان / سلام اسطوره / سلام بزرگ مرد تاریخ فوتبال ایران 

 

دوستت داشتم خیلی بیشتر از آن که تصورش را بکنی … شنیده ام گفته ای که «فوتبال یک بازی مردانه است و تو و بازیکنانت خانم نیستی» !نمی دانم وقتی داشتی این گونه سخن می گفتی یادت بود که مادرت، که ناگزیر یک زن است، آن روزها که کودکی بیش نبودی و آن روزها که مدرسه و دانشگاه می رفتی، و نه آن وقتها که فوتبال بازی می کردی، او کجا بود؟ چه می کرد؟ یادت رفته که دست پر مهرش سایه سرت بود… چشمهای نگرانش دنبالت و دعاهای خیرش بدرقه ی راهت بود …که تمام زندگیش در این خلاصه می شد که نکند آب در دلت بجنبد و خدایی ناکرده نتوانی «علی دایی» بشوی و به آرزوهایت برسی !آری این مادرت بود که تمام عشق و آرزویش را در تو خلاصه کرد تا تو بشوی علی دایی.

 

خوب می دانی که حمایت ها و دلسوزی های یک خانم که مادرت بود، تو را علی دایی کرد… اصلا چرا راه دور برویم همین نزدیکی زیر سقف خانه ات یک خانم همیشه نگران خوشی و ناخوشی های توست. یک خانم از فرزندانت، از زندگیت از تمام داشته هایت نگهداری می کند تا تو بتوانی این طور با خیال راحت علی دایی بمانی و امروز به تحقیر بگویی تو و بازیکنانت خانم نیستید !

 

آری عزیز! درست گفتی فوتبال فعلا ورزشی مردانه است در این سرزمین سوخته  …ولی لحظه ای فکر کرده ای که چگونه پای بر دوش زنان و دختران این سرزمین گذاشته ای و چگونه تمام سهم من و زنان دیگر سرزمین ات از این ورزش را به تو و بازیکنانت (که قرار نیست زن باشند و زنانه بازی کنند!) داده اند…

 

آی اسطوره، آی قهرمان، آی بزرگ مرد آیا می دانی؟ آنقدر در این بیداد تقسیم سهم ما خانمها در ورزش و اختصاص آن به تو و بازیکنانت پیش رفته اند که مربی تیم های ورزشی دختران این سرزمین باید برای حذب اسپانسر دوره بیافتند و آخر هم با پیشنهادهای بیشرمانه ای را که مردان این سرزمین جلوی رویشان قرار میدهند خون دل بخورند ! …که شاید به تو و مردان این سرزمین ثابت کنند که هیچ ورزشی مردانه نیست…

 

آی مربی، آی بزرگمرد فوتبال این سرزمین غبار گرفته… تو چه کردی برای بازگرداندن ذره ای از حقوق از دست رفته زنان و دختران مظلوم این سرزمین؟ که مردانش برای اینکه نشان دهند خیلی مردند خیلی قدرتمندند، می گویند ما مردیم! و زنانه عمل نمی کنیم!

 

جوانمرد! اگر کاری نمی کنی برای رفع این همه تبعیض و بیداد ظالمانه، حداقل یادت نرود که تو پای بر دوش زنان این سرزمین گذاشتی که شدی علی دایی ….

 

شهامت داشته باش و هرچه زودتر مرهمی بگذار بر دل شکسته زنان مظلوم این سرزمین که هیچ باورشان نمی شود این حرفها را تو گفته باشی …

 

نازنین این بار گل به دروازۀ خودی زدی، آنهم در دقیقه ی نود فینال بازی های جام جهانی فوتبال ….

 

 

پانوشت ها:

 

 

[۱] http://tinyurl.com/c2zfb36 

 

 

[۲] http://tinyurl.com/cazv8g4 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)