در قسمت گذشته؛ ضمن شرح وقایع قرن پانزدهم میلادی از جمله به موارد زیر اشاره نمودم:
نبرد آنکارا و اسارت سلطان بایزید
نبرد گرونوالد و آزینکورت (آژینکو)
سوختن یان هوس در آتش
به قدرت رسیدن آزتک‌ها
الفبای کره‌ای و خط هانگول
فتح قسطنطنیه بدست ترک‌های عثمانی و محاصره بلگراد
شورش اونین در ژاپن
بنیان‌گذاری آئین سیک
امپراتوری اینکا و ماچوپیچو
جنگ گُل‌ها و رویارویی دو خاندان قدرتمند انگلیسی
سفر کریستف کلمب و کشف آمریکا
سقوط غرناطه و بازپس‌گیری اسپانیا از اعراب
قرارداد توردسیلاس
سوزاندن جیرولامو ساوونارولا در آتش

در این بخش به مهم‌ترین وقایع بین ۱۵۰۰ تا ۱۵۳۰ میلادی اشاره می‌کنم.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
کاشفان بزرگ دریانورد

در قرن شانزدهم؛ اسپانیا و پرتقال قدرت‌های برتر اروپا بودند. اسپانیا با وحدت شاه آراگون و ملکه کاستیل(فرمانروایان کاتولیک)؛ به دنبال مسیرهای تجاری و مستعمرات جدید بود. پرتغال هم کاوش اقیانوس آتلانتیک را آغاز کرده بود.

اسپانیا برای یافتن راه هند از طریق غرب به کند و کاو پرداخت و با تدارک سفر کریستف کلمب؛ وی و همراهانش به کشف جزایر بسیاری از امریکای مرکزی نایل آمدند و تا ساحل پاناما پیش رفتند. یکی از همراهان کریستف کلمب به نام «اَمریکو وسپوس» به ونزوئلا و برزیل هم رسید.

دریانورد پرتغالی؛ فردیناند ماژلان، بخش‌هایی از کرانه‌های آمریکای جنوبی را کشف کرد و بعدها توانست به جزایری در آسیای جنوب شرقی و فیلیپین نیز برسد و تصور نسبتاً صحیحی از تقسیم اقیانوس‌ها و قاره‌ها به دست دهد.
واسکو دوگاما؛ پدرو آلواز کابرال، بارتولومئو دیاس و دیگران به جزایر آزور، قناری و… واقع در غرب آفریقا و، به مصب رود نیجر و خط استوا، و جنوبی‌ترین نقطه افریقا رسیدند و به کشف دماغه «امید نیک» نایل آمدند. آنان در سواحل شرقی افریقا نقاط جدیدی را کشف کرده؛ خود را از طریق دریا به هند رساندند.
از دریانوردان اسپانیایی و پرتغالی که بگذریم؛ «جان کابوت» John Cabot ایتالیایی به خاک آمریکای شمالی پا گذاشت و ژاک کارتیه Jacques Cartier فرانسوی بخشی از کانادایِ کنونی را کشف کرد.

جغرافیدان ایتالیایی؛ جامباتیستاراموزیو، با گردآوردن گزارش‌های ماژلان و دریانوردان دیگر، آنها را ترجمه و تدوین نمود که سیزده سال بعد از مرگش در سه مجلد منتشر شدند.

با کشف سرزمین‌های جدید؛ تقریباً سطح دنیای شناخته شده چهار برابر گردید و مدیترانه، رونق حیات تجاری خویش را بازیافت و نقشه ی جدیدی از زمین نشانه گذاری شد.
با مقایسه کره ی جغرافیایی متعلق به سال ۱۵۲۰ محفوظ در موزه ی ملی آلمان در نورنبرگ که جزایر هند غربی را نشان می‌دهد؛ اما در آن اثری از قاره امریکا نیست، با نقشه‌های بعدی(در ده سال بعد)، می‌توان پی برد که در مدتی کوتاه چه پیشرفت مهمی نصیب علم جغرافیا شده‌است، بویژه که پتروس آپیانوس منجم و جغرافیدان آلمانی با تقلیل دادن فواصل جغرافیایی به اندازه‌گیری‌های خُرد و دقیق، این علم را گام دیگری هم به پیش بُرد.

عصر کاوش با دست‌‌آوردهای جدید در راه بود. منظور از عصر کاوش دوره‌ای از تاریخ است که از قرن پانزدهم میلادی آغاز و تا قرن هفده ادامه می‌یابد و طی آن اروپاییان از راه اقیانوس‌ها؛ به جهت جستجوی کالاها یا شرکای تجاری، سرزمین‌های جهان را جستجو و کشف می‌کنند، عصری که در برخی سرزمین‌های کشف شده با مقاومت و آزار بومیان و با خونریزی‌های بسیار همراه بود.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۱۵۰۱
شاه اسماعیل صفوی

بنیانگذار دودمان پادشاهی صفوی؛ شاه اسماعیل یکم در تبریز تاجگذاری کرد. حکم‌رانی وی نقطه عطفی در تاریخ ایران بود. چون پس از حمله اعراب و سقوط ساسانیان؛ نزدیک به ۹۰۰ سال هیچ خاندان ایرانی به صورت مستقل بر همه ایران حکمرانی نداشت و خلفای عرب، سلاطین ترک و خان‌های مغول همه‌کاره بودند. اگر چه آل بویه به حکمرانی رسید، اما آن‌ها بر بخشی از ایران چیره بودند. از این گذشته در آن دوران اعلام رسمی مذهب شیعه در تقابل با عثمانی اهل تسنن، معنای ویژه‌ای داشت.

شاه اسماعیل یکم در خلال ۱۰ سال؛ پس از حرکت از لاهیجان، سراسر ایران را از کرمان و فارس و خراسان تا خوزستان و عراق عرب زیر پرچم دولت واحدی درآورد و ملوک‌الطوایفی را از ایران برانداخت و سیاست تمرکز را مستقر ساخت. وی به کمک مریدانی که سخت به او معتقد بودند شاه ایران شد و سلسله خویش را به نام صفی‌الدین که جد وی بود، «صفویه» نامید.

برای نابودی دولت نوبنیاد صفوی؛ به تحریک سلطان عثمانی، شیبک خان ازبک (یکی از نوادگان چنگیز مغول)، به ایران طمع کرد. شاه اسماعیل ابتدا کوشید با فرستادن سفیران حسن نیت او را از ورود به ایران منع کند اما چون نتیجه‌ای نگرفت، در نبردی سخت متجاوزین را شکست سختی داد و پوست سر شیبک خان را پر از کاه کرد و به دربار عثمانی فرستاد.
اما در همین هنگام با یورش عثمانی‌ها مواجه شد. خلیفه عثمانی به نام سلطان سلیم یکم که شیعیان را کافر و مهدورالدم می‌دانست و خود را نیز خلیفه تمامی مسلمانان جهان می‌خواند به قصد اشغال کامل ایران با لشکری عظیم به این کشور لشکرکشی کرد. شاه اسماعیل به رغم کمبود نیرو و استفاده سپاه مهاجم از توپخانه؛ در نبرد چالدران آن چنان دلیرانه فرماندهی کرد و خود در میدان نبرد جنگید که به‌رغم شکست خوردن، نبرد او در زمره نبردهای بزرگ تاریخ و از افتخارات ایرانیان محسوب می‌شود.
ترکان عثمانی در این جنگ قسمت بزرگی از آذربایجان را به اشغال خود در آوردند که تا زمان شاه عباس اول ادامه داشت.

دوره صفویه از مهم‌ترین دوران تاریخی ایران به شمار می‌آید؛ چرا که با گذشت سده‌ها پس از نابودی ساسانیان، یک فرمانروایی پادشاهی متمرکز ایرانی توانست بر سراسر ایران آن روزگار فرمانروایی نماید.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۱۵۰۳
تابلوی لبخند ژوکوند(مونالیزا)

سال ۱۵۰۳؛ لئوناردو داوینچی، نقاشی معروف مونالیزا را شروع کرد.
مونالیزا با رنگ روغن بر روی صفحه چوب سپیدار نقاشی شده‌ و با این‌که بیش از ۵۰۰ سال از زمان خلقش می‌گذرد آسیب چندانی ندیده‌است.
در سال ۱۹۵۶ شخصی اقدام به پاشیدن اسید به قسمت پایینی تابلو نمود که مرمت آن سال‌ها به طول انجامید.

۱۵۰۳
نوسْتْراداموس Nostradamus که بسیاری از حوادث و جنگ‌های آینده، پس از اتفاق افتادن، پیشگویی‌شان به وی منسوب شده‌، به دنیا آمد.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۱۵۰۸
کلیسای سیستین

کلیسای سیستین Sacellum Sixtinum که در شهر واتیکان قرار گرفته؛ و اقامتگاه رسمی پاپ محسوب می‌شود، به خاطر معماری و تزئینات امثال میکل آنژ؛ پیترو پروجینو، ساندرو بوتیچلی و دیگران بر سر زبانها افتاد.
نقاشی معروف «آفرینش آدم»؛ که بر روی سقف نمازخانه سیستین دیده می‌شود اثر میکل آنژ است که از ۱۵۰۸ به بعد روی آن کار کرد.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۱۵۱۳
ماکیاولی و کتاب شهریار

در سال ۱۵۱۳ چند نسخه از کتاب شهریار The Prince اثر ماکیاولی، توزیع شد. (سال ۱۵۳۲ چاپ و منتشر گردید)

آلبریکو جنتیلی‏ Alberico Gentili؛ نویسنده اولین کتاب حقوق بین الملل عمومی، گفته‌است که مردم ایده‌‏های ماکیاولی را درک نکرده‏ و به او تهمت زده‌‏اند. قصد ماکیاولی از آنچه که در کتاب شهریار بیان کرده، راه و چاه نشان‌دادن به ‏‏حکام سفاک و خودکامه نبوده؛ بلکه مقصودش آشکار ساختن اسرار و راه‌های پرمکر و حیلۀ سیاست و وسائل رسیدن به آن‏ها‏ توسط این حکام ظالم بوده‌است. به باور او، در حقیقت ماکیاولی از این طریق به مردم در مورد اسرار پشت پردۀ دنیای سیاست آموزش می‏‌داده‌است.

۱۵۱۴
سال ۱۵۱۴ در مجارستان جنگ دهقانی بزرگی به رهبری گیورگ دوژا György Dózsa با واکنش قوای دولتی روبرو شد و با نبردهای خونین از هم پاشید.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۱۵۱۷
اصلاحات پروتستانی

از ۱۵۱۷ به بعد اصلاحات دینی در اروپا به رهبری مارتین لوتر و ژان کالون آغاز شد و این جنبش به شالوده پروتستانیسم Protestantism، مبدل گشت. شورشیان در بدو امر خواهان اصلاح کلیسای کاتولیک بودند.

جُدا از پیامدهای مثبت جنگهای صلیبی؛ ترجمه کتب امثال ابو‌علی سینا و فارابی و ابن هیثم…، و علوم جدیدی که صلیبیان با خود از شرق به اروپا آوردند که همه چیز را از دریانوردی و فیزیک نور گرفته تا حسابداری و معماری دستخوش تغییر ساخت، پیش‌زمینه‌های اصلاحات پروتستانی که تأثیرات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بسزائی داشت، ازجمله موارد زیر بود:
سفرهای اکتشافی از پنجاه سال پیش از این دوره به سرزمین‌های آفریقا؛ خاور دور و آمریکا، این سفرها درهای زیادی را به روی اروپائیان گشود و ازجمله ره‌آوردهای آن آشنایی با فرهنگ‌های پیشرفته، دستیابی به معادن دست نخورده و گسترش تجارت و…بود.
اختراع ماشین چاپ و متداول شدن کتاب هم در آگاهی مردم تأثیر به سزایی داشت،
شروع جنبش‌های انسان گرایانه در اروپا،
باطل شدن برخی مضامین شبه‌دینی با پیشرفت علم از جمله کروی بودن زمین،…
شکاف‌های پیشین در جامعهٔ مسیحیت کاتولیک که منجر به ایجاد دو مرکز مذهبی و حضور دو پاپ شده بود (اواخر قرن چهارده و اوایل قرن پانزده میلادی)
فساد در دستگاه کلیسا و انجام رفتارهای ضد دینی از قبیل: فروش عفو برای گناهکاران، تجمل گرایی و…
دخالت همه جانبهٔ کلیسا در تمام جوانب زندگی مردم و…

از جمله موضوعاتی که مارتین لوتر؛ از پیشوایان نهضت اصلاحات پروتستانی پیش کشید، تقدم و برتری مرجعیت کتاب مقدس به فرمان‌ها و سنت‌های کلیسایی بود که رکن اصلی جنبش اصلاح دینی آلمان را تشکیل می‌داد.

شالودهٔ اصلاح دینی از اختلاف عقیده بر سر خرید و فروش آمرزش‌نامه، به اختلاف نظر دربارهٔ مرجعیت پاپ کشیده شد.
لوتر بین مردم جا انداخت که اولاً میان روحانیان و مسیحیان عادی تمایزی موجود نیست. ثانیاً هر مسیحی حق دارد مضامین کتاب مقدس را به تشخیص خودش درک و تعبیر نماید. بعلاوه، کتاب مقدس(و نه بایدها و نبایدهای من‌درآوردی کلیسا) یگانه مرجع و معیار ایمان و کردار است.

مارتین لوتر در سال ۱۵۱۷ طبق رسوم دانشگاهی آن‌دوره؛ به‌منظور ایجاد بحث، اعلامیه‌ای مبنی بر ۹۵ تز در زمینه کاربرد دریافت مالیات از طرف کلیسا و نقش پاپ، صادر کرد. این اعلامیه که در افکار عمومی با اقبال زیادی روبرو شد، آغاز جنبش اصلاحات (رفورماسیون) محسوب می‌شود.
در پیامد این اوضاع؛ کلیسای رم، لوتر را کافر اعلام کرد و خواهان مجازات وی شد اما لوتر بر عقاید خود پای فشرد و پاسخ شورای کلیسایی به این گردن‌کشی، مصوبهٔ پاپ و حکم تبعید وی بود.
لوتر مصوبهٔ پاپ را در برابر دروازه شهر همراه با رسالات احکام شرعی به آتش کشید.
زندگی لوتر فراز و نشیب بسیار داشت که شرح آن در اینجا نمی‌گنجد.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۱۵۱۹
امپراتور مقدس روم

اواخر قرن پانزدهم؛ با ازدواج شاه آراگون و ملکه کاستیل(فرمانروایان کاتولیک)، که هر یک حاکم قسمتی از اسپانیا بودند، دولت واحد و قدرتمندی در اسپانیا به وجود آمد. این دو؛ دختری به اسم جوانا داشتند. جوانا با ولیعهد اتریش(فیلیپ) ازدواج کرد و حاصل این ازدواج (ازدواج جوانا و فیلیپ) پسری بود که شارل نامیده شد که به شارل پنجم(شارلکن) مشهور است. کارل و چارلز هم تلفظ می‌شود.
Charles V (Karl V)= Charles I of Spain

شارل پنجم(پیشتر شارل یکم Carlos I نام داشت) در سال ۱۵۱۶ به پادشاهی اسپانیا رسید و سه سال بعد امپراتور آلمان شد. همچنین امپراتور مقدس روم!
در واقع وی فرمانروای اسپانیا؛ هلند، اتریش، قسمتی از فرانسه، قسمتی از ایتالیا، مستعمرات اسپانیا در آمریکا و آلمان بود. همچنین امپراتور مقدس روم، هرچند امپراتور مقدس روم نامی است که توسط تاریخ نویسان برای نامیدن حکمرانِ آلمانی قرون وسطایی استفاده می‌شد.

وسعت قلمروی شارل پنجم سبب گشت که همواره با پادشاهی فرانسه در حال جنگ باشد. وی که مدعی سلطنت مطلقه بود به الجزایر لشکر کشید و با تونس و ترکان عثمانی هم درافتاد.

۱۵۲۰
به تخت نشستن سلطان سلیمان اول (سلیمان قانونی) و آغاز قدرت گرفتن امپراتوری عثمانی. در قسمت بعد از او بیشتر خواهم گفت.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۱۵۲۲
فتوحات اسپانیا

سردار اسپانیایی؛ هرنان کورتس Hernán Cortés فاتح امپراتوری آزتک در قاره آمریکا بود. وی از سال ۱۵۰۴ به متصرفات جدید اسپانیا در قارهٔ آمریکا رفت و در سال ۱۵۱۸ به فرماندهی گروه اکتشاف مکزیک گماشته شد و با قوایی متشکل از ۶۰۰ سرباز و تعدادی اسب در سواحل دریای کارائیب (ساحل شرقی مکزیک امروزی) لنگر انداخت و در سال ۱۵۱۹ به پایتخت آزتک‌ها یعنی شهر تنوشتیتلان رسید.
در ابتدا با استقبال آزتک‌ها مواجه شد، اما پس از آن، جنگ‌هایی بین آنان و نیروهایش رخ داد. هرنان کورتس پادشاه آزتک‌ها را دستگیر نمود و سال ۱۵۲۱ تمام قلمرو وسیع و پرجمعیت امپراتوری آزتک را گرفت و به این ترتیب مکزیک به مستعمره اسپانیا تبدیل گشت. استقلال مکزیک تا ۱۸۱۰ محقق نشد.

جلوتر؛ گشایندهٔ امپراتوری اینکا، فرانسیسکو پیزارو Francisco Pizarro با ناوگانی بزرگ به هیسپانیولا(یکی از جزایر آنتیل در دریای کارائیب) گام نهاد و با گروهی دیگر به باریکه پاناما رفت و شهر پاناما را در اختیار گرفت.
پیزارو در ۱۵۳۰ از طرف پاناما عازم پرو شد و با تبلیغات شبه دینی و مایه‌گذاشتن از مسیح و کتاب مقدس، همچنین با سرکوب خونین شورش‌های بومی، میخ خود را کوبید.
کمی بعد در نبردی سهمگین سرخپوستان اینکا را شکست داد. سپس رهبر آنان را به بند کشید و خفه‌کرد.
اسپانیایی‌ها به کرانه‌های باتلاقی کلمبیا هم رسیدند و به سیم و زر و زمرد زیادی دست یافتند.
چندی بعد همراهان پیزارو که بر سر غنائم با وی اختلاف داشتند وی را کشتند.

توجه داشته باشیم که اسپانیا در قرن شانزدهم و بیشتر قرن هفدهم قدرت برتر اروپا بود؛ موقعیتی که با ثروت حاصل از بازرگانی و مستعمرات تقویت می‌شد.
امپراتوری اسپانیا با تصرف بخش بزرگی از قاره آمریکا، جزایر منطقه آسیا، اقیانوسیه، مناطقی از ایتالیا، شهرهایی در شمال آفریقا، همچنین بخشی که امروزه فرانسه، آلمان، بلژیک، لوکزامبورگ و هلند را تشکیل می‌دهد، بسیار پت و پهن شد و امپراتوری بی غروب لقب گرفت.

تسلط اسپانیا و پرتقال بر‌ دریاها و اقیانو‌س‌ها؛ رسیدن به سرزمین‌های جدید و معادن فلزات‌ گران‌بها، همچنین اختراع ماشین چاپ، کشف امریکا و دسترسی به هندوستان از طریق آفریقا و… زمامداران را به گردآوری پول و طلا و نقره بیش از پیش برانگیخت و برای رسیدن به این هدف هر جنایتی را توجیه کردند.
کم‌کم سوداگرایی یا مرکانتیلیسم Mercantilisme که بیشترین سهم را در ایجاد خصومت و رقابت و استعمار در نظام اقتصادی داشت پا گرفت.

۱۵۲۶
آغار حکومت امپراتوری مغولی هند. گورکانیان یا تیموریان هند که به سبب انتساب‌شان به تیمور منابع اروپایی از آنان با عنوان مغولان هند یاد کرده‌اند.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۱۵۳۱
اولریش زوینگلی

از جمله رهبران جنبش اصلاح دینی «اولریش زوینگلی» Huldrych Zwingli نویسنده، و موسیقیدان سوئیسی بود که عقاید انسان گرایانه داشت و با کلیسای کاتولیک و شبه روحانیون مبارزه می‌کرد. نام وی «هولدریخ تسوینگلی» هم تلفظ می‌شود.

سال ۱۵۱۸ در کلیسای گروس‌مونستر موعظه‌های اصلاحگرانه خود را ادامه داد و در طاعون سال بعد در زوریخ که یک سوم مردم شهر تلف شدند، شب و روز به پرستاری بیماران همت گماشت.
وی در سال ۱۵۲۱ آشکارا جنبش اصلاح دینی در سوئیس را اعلام داشت.

کشیش مردمی اولریش زوینگلی از جمله پانصد تن زوریخی بود که به اسم دین به دست کاتولیک‌ها کشته شدند. در سال ۱۵۳۱ میلادی بدن وی را قطعه قطعه کردند و بر روی توده‌ای از فضله آتش زدند. با خدا و خرافات؛ هر جنایتی توجیه می‌شود.

تاریخِ جهان از ماموت تا فیسبوک ادامه خواهد داشت

۱۵۰۰▶۱۵۳۰
Age of Exploration
The European Age of Exploration began when Portuguese sailors started venturing out into the Atlantic and down the coast of Africa in the early 1400s, searching for a direct sea route to Asia – the source of spices and precious stones. Christopher Columbus was also looking for Asia when he sailed west across the Atlantic in 1492 and accidentally discovered the Americas, opening up new prospects for conquest, trade, and colonization.

Great explorers Henry the Navigator
This royal prince spurred the discoveries by sending Portuguese ships to explore Africa’s west coast.
Christopher Columbus
Alhough born in Italy, Columbus explored for Spain. He made four voyages to the Americas from 1492 to 1504.
Ferdinand Magellan
This Portuguese captain sailed from the Atlantic into the Pacific but died before completing the voyage around the world.
Jacques Cartier
This French navigator explored the St Lawrence River in Canada and claimed the countiy for France.
The conquistadors
In the 50 year’s after Columbus’s discovery of America, Spanish conquistadors (soldiei’s and adventurers) destroyed the civilizations of ancient America in their quest for gold and mission to make christian converts. Seen here is Spanish conquistador Hernan Cortes greeting Moctezuma II, the Aztec ruler of Mexico whose lands he would seize and conquer.
Amerigo’s land
The Italian navigator Amerigo Vespucci was Chief Royal Pilot of Spain. This meant all sea captains in Spanish service had to report to him with details of their journeys. Vespucci used the information to create maps of the New World and so sailors referred to the territory as “Amerigo’s land”, or America.
۱۵۰۱
Rise of the Safavids
In Iran, Ismail I proclaimed himself Shah (king) and went on to conquer Iraq until halted by the Ottomans at the battle of Chaldiran in 1514. The Safavid dynasty he founded ruled Iran until 1722

۱۵۰۸


Sistine Chapel
Italian artist Michelangelo began work on painting the ceiling of the Sistine Chapel in Rome (above) for Pope Julius II. It took h im four years to complete the masterpiece of Renaissance art, which included more than 400 life-size figures.
۱۵۱۷
THE REFORMATION
The Reforination was a religious revolt against the Catholic Church. It began in Germany when Mrtin Luther, a monk and university professor, demanded an end to corruption in the Church. As his ideas for reform spread, they were inet with growing hostility from the Pope and the Holy Roman Emperor Charles V, a staunch Catholic. It led to a violent and lasting split in European Christianity between Protestants and Roman Catholics.
Public protest
In 1517, Luther nailed 95 Theses (statements) protesting against the church to the door of a church in Wittenberg. In 1521, he appeared before Charles V at an imperial court (the Diet of Worms) and was found guilty of heresy, and excommunicated from the Church.
۱۵۱۹
Holy Roman Emperor
On the death of his grandfather, Charles I of Spain was elected Holy Roman Emperor ruler of an empire of states centred around modern-day Germany. He was just 19, and took the name Charles V.
۱۵۲۲
Spanish conquest
Hernan Cortes, a Spanish soldier, landed in Mexico with 600 men. They were welcomed into the capital Tenochtitlan, by the Aztec ruler Moctezuma II Cortes took him prisoner and 1522 destroyed the city.

A Spanish army of 188 men led by Francisco Pizarro landed in Peru in 1532. It took them less than a year to conquer the Inca Empire of 5 million people. Stone weapons and padded cotton armour used by the Inca were no match for European guns and steel swords.
Francisco Pizarro
Spanish conquistador (soldier) Francisco Pizarro first set out find the Inca civilization in 1524. Afterwards, he returned to Spain to win the king’s agreement to back a militaiy expedition to Peru.
Spanish treachery
In 1533, Pizarro imprisoned Atahualpa, the last Inca king. Pizarro agreed to spare Atahualpa’s life in return for a roomful of fabulous gold items, but he had the Incan king put to death before most of it had been paid.

۱۵۳۱

Reformation spreads
As the Reformation spread through northern Europe, it moved in new directions. Ulrich Zwingli was an influential Swiss reformer who shared most, but not all , of Luther’s beliefs. Zwingli was killed in battle by Swiss Catholics in 1531.

در همین زمینه
تاریخ جهان دادگاه جهان است
http://www.hamneshinbahar.net/index.php?page=history
بخش‌های دیگر«تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک»
http://www.hamneshinbahar.net/index.php?page=otherm

سایت همنشین بهار
http://www.hamneshinbahar.net


 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)