انتخابات1جانشین فرمانده ناجا می‌گوید ۲۵۰هزار نفر و ۲۶هواپیما و بالگرد در تامین امنیت انتخابات حضور دارند. رئیس ستاد انتخابات تهران گفت شمارش آرا در پایتخت شاید سه روز طول بکشد. دولت در مورد «فضاسازی‌های غیراخلاقی» اطلاعیه داد.

سردار اسکندر مومنی، جانشین فرمانده نیروی انتظامی روز پنجشنبه ۶ اسفند گفت ۲۵۰ هزار مامور نیروی انتظامی در آماده‌باش هستند و این آمادگی از نقطه صفر مرزی تا همه یگان‌های انتظامی و راهنمایی و رانندگی را در بر می‌گیرد. برای تامین امنیت انتخابات تهران، ۲۰هزار مامور به کار گرفته شده‌اند.

مومنی افزود: «برای پوشش امنیت انتخابات ۱۸ فروند بالگرد و هشت فروند هواپیمای فوق سبک نیز بسیج شده‌اند.»

اطلاعیه دولت پیرامون فضاسازی غیراخلاقی

دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی دولت، اعلام کرد که پاسخگویی به «فضاسازی‌های غیراخلاقی» برخی نامزدها به زمان پس از انتخابات موکول می‌شود.

در اطلاعیه دولت آمده است: «دولت تدبیر و امید در اجتناب از ایجاد تشنج در جامعه و به منظور حفظ آرامش، روشنگری لازم و تفصیلی در خصوص انگیزه‌ها و ابعاد حمله به امید و اعتماد مردم را به زمان مناسب پس از انتخابات موکول می‌کند.»

در بخش دیگری از این اطلاعیه با ابراز تاسف از رویکرد تبلیغاتی پاره‌ای از نامزدهای مجلس در تهران و قم آمده است: «شاهد آن بودیم که معدودی از نامزدهای انتخابات مجلس در تهران و قم، در رویکرد تبلیغاتی خود به تهمت، افتراء و تضعیف دولت و نظام روی آوردند و با سوء استفاده از برخی رسانه‌ها که از بیت‌المال استفاده می‌کنند و ابراز مطالب وارونه و خلاف واقع، تهمت‌های بی‌پایه‌ای را به دولت و مسئولان و منسوبان مقامات وارد کردند.»

بیانیه یادآوری می‌کند که این تخلف‌ها جرم مشهود وقابل‌پیگیری قضایی بوده‌اند «اما از آنجا که تلاش سازمان یافته‌ای در نشر این مطالب سراپا دروغ در فضای انتخاباتی مشاهده می‌شود، لازم می‌داند این افترائات ساختگی و بی اساس را قویا تکذیب کند و روشنگری‌‌های لازم را به زمان مناسب واگذارد».

در روزهای گذشته، در میزگردها و همایش‌های ائتلاف بزرگ اصولگرایان، انتقادهای سختی علیه سیاست اقتصادی دولت، قراردادهای منعقده با سرمایه‌گذاران خارجی و موضوع تحریم و برجام مطرح شده‌اند.

چهار نماینده مجلس نیز که همسو با «جبهه پایداری» هستند، در نامه‌ای به حسن روحانی، جمعی از اطرافیان او را به دلالی و رانت‌خواری در قراردادهای تجاری متهم کرده‌اند. در این نامه، از اسحاق جهانگیری، معاون اول، حسن فریدون، برادر، محمدرضا نهاوندیان، رئیس دفتر روحانی و هم‌چنین بیژن زنگنه وزیر نفت و سیروس ناصریز عضو تیم مذاکره‌کننده‌ هسته‌ای نام برده شده است.

بازدید معاون روحانی از ستاد انتخابات

اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی، عصر پنجشنبه از ستاد انتخابات بازدید کرد تا امکانات و تمهیدات برگزاری انتخابات را از نزدیک مشاهده کند. وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات و جمعی از مدیران وزارت کشور، جهانگیری را در این بازدید همراهی کردند.

جهانگیری گفت: «باید حساسیت کشور و منطقه را در نظر بگیریم، چشم همه دوستان و دشمنان به مردم ایران است که فردا در انتخابات چگونه عمل می‌کنند و چه حماسه‌ای رقم می‌زنند».

«دوست داشتیم انتخابات الکترونیکی باشد»

رئیس ستاد انتخابات تهران در نشستی خبری گفت شمارش دستی آرا با انبوه داوطلبان در حد هزار و ۱۴۲ نفر کار سختی است: «اصرار ما بر برگزاری الکترونیکی انتخابات بود که میسر نشد. دوست داشتیم انتخابات حداقل در تهران الکترونیکی برگزار شود.»

شهاب‌الدین چاووشی گفت در کل استان تهران ۶ هزار و ۱۳۸ شعبه رای وجود خواهد داشت که در برخی شعبه‌ها دو صندوق گذاشته می‌‌شود: «چهار هزار و ۶۴۱ شعبه در حوزه انتخابیه تهران داریم.»

او احتمال داد که شمارش آرا در تهران دو تا سه روز طول بکشد و اشاره کرد که هیچ دانشگاه و مدرسه‌ای پس از انتخابات تعطیل نمی‌شود و تنها چند اتاق از مدارس برای شمارش در نظر گرفته می‌شوند.

به کانال تلگرام دویچه وله فارسی بپیوندید!

چاووشی پیش‌بینی کرد که مشارکت بالایی در تهران شکل بگیرد و افزود: «برای استان تهران ۱۸میلیون و ۴۵۰ هزار تعرفه توزیع شده است.»

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور پیش‌تر گفته است که نتیجه انتخابات تا ظهر شنبه اعلام خواهد شد.

صدور المثنی و ارائه کد ملی

مدیرکل ثبت احوال استان تهران می‌گوید همه ادارات تابعه در تهران، ری و شمیرانات تا ساعت ۲۰ پنجشنبه باز خواهند بود تا خدمات مربوط به کد ملی و تعویض شناسنامه‌ها را ارائه دهند.

محمدمهدی اعلایی به خبرگزاری مهر توضیح داده که دفاتر ثبت احوال در شهرستان‌ها هم روز ۶ اسفند تا ساعت ۴ باز بودند. او هدف از تسریع صدور المثنی یا ارائه کد ملی را، کمک به آن دسته از شهروندانی عنوان کرده که شناسنامه یا کارت ملی خود را گم کرده‌اند.

در اطلاعیه‌ای که صبح پنجشنبه از سوی وزارت کشور منتشر شد، آمده که شرکت در انتخابات تنها با همراه داشتن شناسنامه یا کارت ملی میسر است.

پیام مولاوردی به زنان و دختران

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در کانال تلگرامی خودش، زنان و دختران را به حضور در انتخابات فراخواند. شهیندخت مولاوردی نوشته است: «باز باید سرنوشت را از سر نوشت»

مولاوردی از زنان خواسته که مانند آخرین انتخابات که به «آرامش در سیاست، اسایش در اقتصاد و امنیت در فرهنگ» رای دادند، این بار هم به امید آینده کشور و فرزندانشان به پای صندوق‌های رای بیایند.

معاون رئیس جمهوری، شعر معروفی را که تصنیف شده، ضمیمه پیام خود کرده است: همراه شو عزیز (رفیق) – تنها نمان به درد – کاین درد مشترک؛ هرگز جدا جدا درمان نمی‌شود.

دعوت خانه موسیقی

خانه موسیقی با انتشار بیانیه ای از مردم درخواست کرد به پای صندوق‌های رای بروند. در این بیانیه ابراز امیدواری شده که افرادی در روز جمعه انتخاب شوند که دغدغه عزت ملی، اعتدال و توجه به مسائل فرهنگی را دارند. اعضای هیات مدیره خانه موسیقی گفته‌اند «همگام با مردم آگاه» در انتخابات هفتم اسفند شرکت می‌کنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)