آذر ۱۳۹۳، مرکز پژوهش‌های مجلس نظریه کارشناسی خود را پیرامون طرح توزیع ۲۰ کرسی جدید میان حوزه‌های انتخابیه منتشر کرد. مرکز پژوهش‌ها با طرح دو ایراد اساسی، نتیجه‌گیری می‌کند که توزیع ۲۰ کرسی تازه به صورت عادلانه و غیرتبعیض صورت نگرفته. نخست آن که، مبنای چگونگی تعیین حوزه‌های مستحق افزایش کرسی مشخص نیست. دوم، نادیده گرفتن بندی از سیاست کلی انتخابات است که از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده. براساس این بند: « تعیین حوزه‌های انتخاباتی بر پایه جمعیت و مقتضیات اجتناب ناپذیر به گونه‌ای ( باید صورت گیرد) که حداکثر عدالت انتخاباتی و همچنین شناخت مردم از نامزدها فراهم شود.»
نقشه زیر حوزه‌های انتخابیه کشور را بر پایه تقسیم‌بندی مرکز پژوهش‌های مجلس نمایش می‌دهد. این نقشه حوزه‌ها را به سه گروه تقسیم می‌کند. حوزه‌هایی که نسبت جمعیت به تعداد نماینده‌شان بیش از ۵۰٫۰۰۰ نفر است، حوزه‌هایی که این نسبت برای آن‌ها کمتر از ۵۰٫۰۰۰ نفر است.

در این نقشه حوزه‌های با ۵۰٫۰۰۰+ نفر با رنگ نارنجی، حوزه‌های میان ۵۰٫۰۰۰± با رنگ سفید و حوزه‌های ۵۰٫۰۰۰- با رنگ آبی نمایش داده شده‌اند.

برای مطالعه بیشتر پیرامون توزیع عادلانه کرسی‌های مجلس در ایران از شما دعوت می‌کنیم شماره ویژه نبض‌نامه تحت عنوان «کرسی‌های مجلس و چالش توزیع عادلانه آن» را ملاحظه کنید.

جهت مشاهده نقشه پویا، روی نقشه کلیک کنید.

تفکیک حوزه‌های انتخابیه کشور بر پایه تقسیم‌بندی مرکز پژوهش‌های مجلس

تفکیک حوزه‌های انتخابیه کشور بر پایه تقسیم‌بندی مرکز پژوهش‌های مجلس

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)