«محمد مقیمی» و «آتنا فرقدانی» در خصوص اتهام “رابطه نامشروع دون زنا” تبرئه شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، «محمد مقیمی» وکیل مدافع «آتنا فرقدانی» به همراه موکل خود از سوی شعبه ۱۱۶۱ دادگاه کیفری دو تهران به ریاست «مجید شریف‌زاد» طی دادنامه ای به تاریخ ۲۷ مهرماه، از اتهام “رابطه نامشروع دون زنا” که پیش تر درپی دست دادن « محمد مقیمی» به موکل خود « آتنا فرقدانی» در جریان ملاقات با او در زندان اوین در روز شنبه ۲۳ خرداد ماه سال جاری به آنها نسبت داده شده بود، تبرئه شدند.
این وکیل پایه یک دادگستری و کارشناس ارشد حقوق بشر پیش تر در روز شنبه ۲۳ خرداد ماه سال جاری ، جهت ملاقات با موکلش به زندان اوین مراجعه کرد و از سوی “فردی به نام «حمیدی» به علت دست دادن با موکلش بازداشت و سپس به زندان رجایی‌شهر منتقل شد.
«محمد مقیمی» پس از بازداشت درروز دوشنبه ۲۵ خرداد ماه ۱۳۹۴ با دستبند و پابند از سالن ۳۱ بند ۱۰ زندان رجایی شهرکرج جهت بازپرسی و رسیدگی به پرونده، به شعبه ۴ بازپرسی دادسرای اوین اعزام شد.
خانواده «محمد مقیمی» که در دادسرای اوین حضور و قصد ملاقات با وی را داشتند، با ممانعت مأموران اعزام به دادسرا روبرو شدند.
این ممانعت و اعمال خشونت، موجب اعتراض این وکیل زندانی و ضرب و شتم وی از سوی مامورین اعزام به دادسرا در حضور خانواده شد.
این وکیل پایه یک دادگستری درروز چهارشنبه ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۴، با قرار کفالت ۲۰ میلیون تومانی، از زندان رجایی ‌شهر کرج آزاد شد.
در پی اتهامات منتسب داده شده و آزار واذیت های کلامی از سوی زندانبان ها «آتنا فرقدانی» زندانی محبوس در بند نسوان زندان اوین به مدت سه روز دست به اعتصاب غذا زد.
«آتنا فرقدانی» کارتونیست، فعال مدنی و موکل «محمد مقیمی» در شهریور ماه ۱۳۹۳، از سوی ماموران امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و به بند ۲-الف سپاه پاسداران در زندان اوین منتقل شد. او دو ماه در بازداشت سپری کرد و از این دو ماه بیست روز را در سلول انفرادی گذراند. او در طول بازداشت از داشتن وکیل و دیدار با خانواده خود محروم بود. همچنین او در زندان متوجه نصب دوربین در داخل دستشویی و حمام شد و به گفته خود مورد آزار جسمی و روحی از سوی ماموران زندان قرار گرفته بود.
این فعال مدنی در آبان ماه ۱۳۹۳، با قرار وثیقه تا زمان حکم دادگاه آزاد شد.
فرقدانی پس از آزادی اقدام به نوشتن نامه به مسوولان مختلف جمهوری اسلامی جهت احقاق حقوق خود کرد و پس از عدم دریافت پاسخ از سوی آنان، در ویدئویی که در فضای مجازی بازتاب گسترده‌ای یافت به شرح خشونت ماموران زن بند ۲-الف سپاه علیه خود پرداخت، که چند روز پس از انتشار این ویدئو، قاضی «ابوالقاسم صلواتی» در تاریخ ۷ دی ۱۳۹۳، در تماسی تلفنی از این فعال مدنی خواست در دادگاه حضور یابد، «آتنا فرقدانی» پس از این احضار در تاریخ ۲۰ دی ماه ۱۳۹۳ در دادگاه انقلاب حضور یافته و در آنجا بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شد.
به گفته پدر این فعال مدنی، در دادگاه انقلاب دخترش را مقابل چشمان او و همسرش کتک زده بودند. در بهمن ماه ۱۳۹۳، آتنا در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک زندانیان سیاسی و غیرسیاسی در زندان به اعتصاب غذا دست زد.
طولانی شدن اعتصاب غذای وی باعث شد که ۷ اسفندماه ۱۳۹۳، در بیمارستان بستری شود. با موافقت قاضی «صلواتی»، این فعال مدنی را در ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۳، به زندان اوین منتقل کردند.
این «فعال حقوق کودکان» هم‌ اکنون در بند عمومی زنان (نسوان) زندان اوین محبوس می‌باشد.
«آتنا فرقدانی» از سوی دادگاه انقلاب به ریاست «قاضی صلواتی» به تحمل ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم شد.
اتهامات انتسابی این «فعال حقوق کودکان» “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی”، “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “توهین به رهبری”، “رییس جمهور”، “توهین به نمایندگان مجلس” و “توهین به ماموران بند ۲- الف سپاه در حین بازجویی‌هایش” قید شده است.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com