بنابه اخبار دریافتی از شهرهای مختلف روز پنج شنبه ۳ دی‌ماه بعد از انتشار فراخوانی از سوی فعالین سیاسی و مدنی کُرد برای همبستگی با کُردها در شمال کُردستان ( ترکیه ) و محکومیت جنایت دولت ترکیه علیه کردها تجمعاتی برگزار شد. در شهرهای ایلام، کرماشان ( کرمانشاه )، سنه ( سنندج ) و تهران علی‌الرغم جو امنیتی تجمعاتی برگزار شده و تعدادی از معترضین نیز بازداشت شدند و در چندین شهر دیگر نیز حضور نیروهای امنیتی و انتظامی گسترده توصیف شده است.

به گفته‌ی یک شاهد عینی در شهر سنندج، ” حوالی ساعت ۱۶ جمعیت اولیه تجمع‌کنندگان در میدان آزادی تشکیل شده که با ممانعت نیروهای یگان ویژه که با متور در خیابانهای منتهی به میدان آزادی متسقر شده بودند، زوبه‌رو شده و تجمع‌کنندگان به سوی خیابان فردوسی حرکت کردند که با یورش تعدادی از نیروهای یگان ویژه مواجه شده و چندین تن از جوانان بازداشت شده و به ضمن ضرب و شتم به خودروی ونی نیروهای انتظامی منتقل شدند. تعدادی از مادران صلح که در این تجمع شرکت کرده بودند نسبت به بازداشت جوانان اعتراض کرده ولی این نیروهای با باتوم به این مادران نیز حمله کرده و دو نفر از آنها را با باتوم مورد ضرب و شتم قرار دادند که سبب اعتراض شدید مردم شد. ”

این شاهد عینی به شبکه‌ی حقوق بشر کُردستان اعلام کرده,” حداقل ۲۰ شرکت کننده در این تجمع اعتراضی توسط نیروهای ویژه بازداشت شده و به دو خودروی ون نیروی انتظامی منتقل شده و از آنجا نیز به محل نامعلومی منتقل شدند.”

یک منبع دیگر در شهر کرمانشاه گفت ” تجمع اعتراضی در مقابل استانداری شهر کرمانشاه برگزار شد و علی‌الرغم حضور گسترده نیروهای لباس شخصی و یگان ویژه تجمع با دادن شعارهای در حمایت از کُردهای شمال کُردستان و محکومیت جنایت دولت ترکیه به پایان رسید.”

یک شاهد عینی در شهر تهران نیز به شبکه‌ی حقوق بشر کُردستان گفت ” بنابه فرخوان منشتر شده در شبکه‌های مجازی قرار بود تجمع در مقابل سفارت ترکیه برگزار شد که به دلیل ممانعت نیروهای امنیتی و یگان ویژه، تجمع‌کنندگان در خیابات استانبول به تجمع اعتراضی پرداختند. بعد از ازیاد جمعیت نیروهای یگان ویژه به تجمع‌کنندکان حمله کرده و ۴ نفر بازداشت شده و به بازداشتگاه پلیس و امنیتی تهران منتقل شدند. این چهار نفر نهایتا در ساعت ۲۲ بعد از ضبط مموری موبایلشان و دادن تعهد کتبی آزاد شدند.”

همچنین منابع مختلف از شهرهای ایلام، ارومیه، سقز و مریوان به شبکه‌ی حقوق بشر کُردستان اعلام کرده، ” حضور نیروهای امنیتی و نیروهای انتظامی در میادین و خیابانهای اصلی این شهرها گسترده بوده است و جو نسبتا امنیتی در این شهرها حاکمفرما بوده است. ” در شهر ایلام طبق فرخوان فعالین مدنی این شهر قرار بوده که تجمع اعتراضی در پارک کودک برگزار شود ولی نیروهای امنیتی و انتظامی با حضور گسترده در این پارک و خیابانهای منتی به آن اجازه برگزاری تجمع را نداده و فعالین را متفرق کردند. در شهر دهگلان نیز اداره‌ی اطلاعات این شهر سه تن از فعالین مدنی به نامهای نعمت الله رضایی، سیروان احمدی و آزاد عباسی را به ستاد خبری اداره‌ی اطلاعات دهگلان احضار کرده و نسبت به برگزاری هر گونه تجمع اعتراضی به آنها هشدار داد‌ه‌اند.

ویدیوی از تجمع شهر سنندج :

تصاویری از اعترضات شهرهای کرمانشاه، سنندج و تهران

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com