«تخریب ویلاهای زمین‌خواران در کنار یک روستای تاریخی»

پنجشنبه, 5ام آذر, 1394

منبع این مطلب رادیو کوچه

نویسنده مطلب:
 

مطالب منتشر شده در این صفحه نمایانگر سیاست رسمی رادیو زمانه نیستند و توسط کاربران تهیه شده اند. شما نیز می‌توانید به راحتی در تریبون زمانه عضو شوید و مطالب خود را منتشر کنید.

پس از دو سال از گذشت پیگیری پرونده زمین‌خواری در حوالی روستای ورسک سوادکوه، رییس سازمان امور اراضی از تخریب ویلاها و ساخت‌وسازهای غیرقانونی زمین‌خواران در این منطقه خبر داد.
روستای ورسک شهرستان سواد‌کوه مازندران به دلیل پیشینه تاریخی خود به ویژه پس از دوران رضاشاه که پل تاریخی برای احداث خط راه‌آهن در آن‌جا ساخته شد، از جمله مناطق مهم این استان شمالی به شمار می‌رود و به غیر از اهمیت تاریخی این روستا می‌توان به جنگل‌های راش دست نخورده‌ اطراف این روستا اشاره کرد که از این حیث در دنیا بی‌نظیر است.
اما طی سال‌های پایانی دولت گذشته زمین‌خواری در این منطقه خشک و آب هوا و سرسبز گزارش شد که عده‌ای خاص و با بعضی پشتوانه‌های دولتی در صدد ساخت ویلاهایی در منطقه‌ای به نام اجت و در حوالی روستای ورسک بودند و حتا برای ساخت‌وساز خودشان و احداث جاده مواصلاتی این روستا به خیابان اصلی بسیاری از درختان را قطع کردند و به گفته مردم بومی آن منطقه راهی برای قاچاق چوب راشستان‌های بی‌نظیر ارتفاعات حوالی روستای ورسک فراهم کردند.
در ادامه، این پرونده از سوی سازمان امور اراضی و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در دست بررسی قرار گرفت و به مقامات قضایی ارسال شد و مسوولان مختلف در این باره اظهارات متفاوتی مطرح کردند.
چرا که عده‌ای آن را روستای ساخته شده و ساخت‌وساز در آن را غیرمجاز می‌دانستند و عده‌ای دیگر منطقه اجت را یک روستای قدیمی عنوان می‌کردند که ساخت‌وساز‌های جدید غیرمجازی در آن صورت گرفته است.
حالا پس از دو سال از آغاز بررسی پرونده زمین‌خواری در حوالی این روستای تاریخی رییس سازمان امور اراضی جزییات جدیدی درباره آن مطرح کرد.
قباد افشار در این‌باره گفت: پرونده روستای اجت و ساخت‌وسازهای غیرقانونی در آن در حال پیگیری است و تاکنون بسیاری از ویلاها و اماکن ساخته شده غیرقانونی در این روستا تخریب شده است.
وی‌ افزود: این روستا جزو مناطق قدیمی سواد‌کوه است که قبرستان و ساخت‌وسازهای قدیمی‌اش گواه تاریخچه آن است اما از سال ۱۳۹۲ برخی افراد غیربومی اقدام به ساخت‌وساز غیرمجاز در این روستا کرده‌اند که در یک بازدید ساده می‌توان آن را متوجه شد.
رییس سازمان امور اراضی گفت: پرونده این روستا از همان ابتدا به مراجع قضایی ارسال شد و هم‌اکنون بسیاری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز در این منطقه تخریب شده است.
البته پیش از این خداکرم جلالی (رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور) نیز در این‌باره اظهار نظر کرده بود، چراکه بخشی از ساخت‌وسازهای غیرقانونی زمین‌خواران این منطقه در اراضی منابع ملی و مراتع صورت گرفته است.
وی در این‌باره گفته بود که ساخت و سازهای غیر‌قانونی و تخلف در منطقه اجت روستای ورسک عباس‌آباد برای سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری محرز شده و پرونده این تخلف به شورای عالی معماری و شهرسازی ارسال شده و این مساله در حال پیگیری است.
به گفته رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، این سازمان به طور قطع با هر گونه اقدامات تخریب جنگل‌ها و منابع طبیعی مخالف است و هر ارگان، دستگاه دولتی یا اشخاصی که دست به تخلف در عرصه‌های منابع طبیعی، جنگل‌ها و مراتع بزند با آنها برخورد می‌کند، چرا که این سازمان به رسالت خود که حفاظت از این عرصه‌های طبیعی است پایبند بوده و خواهد بود.
جلالی تصریح کرد که متاسفانه برخی تخلف‌ها در عرصه‌های مختلف منابع طبیعی انجام می‌شود که تغییر کاربری و بی‌نظمی‌هایی در این زمینه وجود دارد. در برخی موارد نیز دهیاری‌ها و دستگاه‌های دولتی برخلاف قانون برای این‌گونه ساخت و سازها خدمات برق و آبرسانی انجام می‌دهند در حالی که باید انسجام سازمانی در مدیریت زمین وجود داشته باشد و کسانی به عرصه‌های منابع طبیعی تجاوز می‌کنند نباید بتوانند از هیچ گونه خدماتی دولتی استفاده کنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com

مطلب را به بالاترین بفرستید

این مطلب خلاف آیین نامه تریبون است؟ آن را به ایمیل tribune@radiozamaneh.com گزارش کنید
Join

دسته‌بندی‌ها: اقتصادی, تمام مطالب

برچسب‌ها: | | |

هنوز نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را بنویسید.