قطعنامهءهمایش دادخواهانه نهاد های فرهنگی ء اجتماعی شهروندان افغانستان در هالند، سه شنبه ۱۰ نوامبر ۲۰۱۵
شهر دن هاخ کشور شاهی هالند؛
درین اواخر حملات وحشیانه و ضد بشری گروه های تروریستی، دهشت افگن و جنایتکار طالبان و داعش درهمکاری مشترک و سازمان یافته استخبارات کشورهای منطقه و به ویژه دستگاه بد نام امنیتی آی اس آی پاکستان صفحه خونین را در تراژیدی خونبار کشورعزیز ما افغانستان گشوده است.
وقایع و حوادث غم انگیز ماه های اخیردرافغانستان که منجر به نقض صریح حقوق بشری شهروندان، جنایات جنگی و ضد بشری مانند کشتار افراد ملکی، زنان ، کودکان، سالمندان، قتل اسیران جنگی، تجاوز جنسی، چور، چپاول و تخریب زیربناهای اقتصادی عام المنفهء، دولتی و شخصی، زمینه سازی فرار تروریستان و مجرمین خطرناک جنگی و جنایی از زندان ها، فرار کتله های وسیع جوانان از کشور که سرمایه ملی کشور را تشکیل میدهند از جمله مواردی اند که از آنها در تراژیدی کنونی افغانستان میتوان نام برد.
نهاد ها و بنیاد های فرهنگی ء اجتماعی افغانستان در هالند که بخشی بزرگی از شهروندان کشور را درهالند نماینده گی مینمایند، امروز در یک صف واحد صدای اعتراض خویش را مبنی حوادث اخیر در افغانستان بلند و در برابر وقایع هولناک آن بی تفاوت ننشسته ، موقف و موضع گیری فعال خویش را در اعلامیه ذیل به گوش دولت ها ، ساختار های تاثیر گزار و جهانیان میرسانند:
۱- ما برمسوؤلیت دولت افغانستان و همکاران بین المللی شان برای فراهم آوری شرایط انسانی و آینده نگر برای مردم و جوانان افغانستان تاکید نموده، از رهبران دولت وحدت ملی می طلبیم تا به تعهدات شان در برابر مردم افغانستان به خاطر تامین صلح سراسری ، فراهم آوری شرایط کار، عدالت و تامینات اجتماعی پابند بوده و نگذارند تا کشور بار دیگر تجربه سال های تاریک و سیاه خویش را تکرار و از وجود جوانان تحصیل کرده و مستعد خالی گردد.
۲- جنایات ضد بشری و انسانی نیرو های دهشت افگن و تروریست طالبان و داعش را که در ولایات کنر، ننگرهار، هلمند، فاریاب، بدخشان، کندز و سایر نقاط کشور صورت گرفته و میگیرد شدیدأ تقبیح و خواهان مجازات و محاکمه عاملین آن جنایات غیر انسانی هستیم.
۳- ما از سازمان های مدافع حقوق بشر، سازمان عفو بین المللی و دولت وحدت ملی افغانستان تقاضا مینمایم تا در کار مشترک زمینه تحقق قوانین و موازین بین المللی را مبنی بر محاکمه جنایات جنگی که در کنوانسیون های جداگانه ژینو مورخ ۲۸ اگست ۱۹۴۹ مسجل گردیده است در افغانستان مساعد سازند.
۴- سخت گیری ها و محدودیت های تازه در قانون پناهنده گی در هالند و سایر کشورهای اروپایی ایجاد شده است ، از اتحادیه اروپا و جامعه جهانی خواستار پابندی به اصول اعلامیه جهانی حقوق بشر بوده و صدای اعتراض و ناسازگاری خود را در برابر برگشت اجباری پناهجویان افغانستان بلند می نمایم.
۵- از جامعه جهانی تقاضا مینمایم تا بر مسوؤلیت های اخلاقی و تعهدات خویش در برابر مردم افغانستان بمنظور تامین صلح سراسری ، شرایط بهتر زیست ، تامین عدالت اجتماعی ، پیشرفت کشور، ایجاد نظام پایدار ومردم سالار پابند باشند.
۶- ما نماینده گان انجمن ها و نهاد های فرهنگی ء اجتماعی افغانستان درهالند از کشور های مهاجر پذیر منجمله کشور شاهی هالند و جمهوری فدرال آلمان درخواست مینماییم تا برنامه عودت اجباری پناهجویان افغانستان را توقف داده و از برخورد تعبیض آمیز و دوگانه خویش در زمینه پزیرش پناهجویان جلوگیری نمایند.
۷- پروسه مزاکرات صلح با طالبان و نیرو های مخالف سیاسی دولت افغانستان در شرایط چند دسته گی آنان و اوضاع کنونی به سود مردم افغانستان نبوده و تامین کننده منافع کشور های است که سال های متمادی برای بی ثبات سازی کشور نیروهای مخالف سیاسی آن را تجهیز، تمویل و حمایه مالی نموده اند، ما از جامعه جهانی و قدرت های مطرح برای حل قضیهء افغانستان تقاضا مینمایم تا دستاورد های ۱۴ سال اخیر را در نظر گرفته، روند مزاکرات صلح با طالبان را بادرنظرداشت شرایط دولت افغانستان، جامعه مدنی و نهاد های مدافع حقوق زنان دقیق دنبال نمایند.
۸- ثبات سیاسی افغانستان تضمین کننده ثبات در منطقه و جهان است، از کشور های قدرتمند جهان میخواهیم تا بمنظور ایجاد فضای سالم و فراهم آوری همکارهای مشترک از روش ها و سیاست های دوگانه در قبال افغانستان خود داری نموده و این کشور را تبدیل به میدان رقابت های استراتیژیک خویش نسازند.
۹- سنگسار رخشانه دختر ۱۹ ساله را که به جرم فرار از منزل در ولایت غور افغانستان به فتوای فرمانده طالبان صورت گرفت ، محکوم و آن را شدیدأ تقبیح نموده و تقاضا مینمایم تا عاملین این جنایت بشری محکوم و مجازات گردد.
۱۰- درخواست مینمایم تا برنامه مسلح سازی نیروهای دهشت افگن و تروریست ها که بطور پنهانی از جانب دست های پر قدرت در نظام افغانستان و همکاران بین المللی شان برای نا امن سازی افغانستان و بخصوص ولایات شمال کشور جریان دارد توقف و از ورود آنها در خط های مرزی کشور جلوگیری صورت گیرد.
۱۱- هالند منحیث عضو اتحادیه اروپا و کشور مطرح در باز سازی افغانستان از سال ۲۰۰۲ تا اکنون نقش موثری را در تامین امنیت و استحکام حاکمیت ملی برای مردم افغانستان ایفأ نموده و میزبان بیشتر از ۵۰ هزار پناهنده افغانستان است، ما ضمن آنکه از سیاست های بشر دوستانه این کشور در مورد مهاجرین افغانستان حمایه ، پشتیبانی و قدردانی مینمایم، تقاضا مینمایم تا مسوولانه وضع کنونی افغانستان را زیر نظر داشته، از نفوذ سیاسی خویش در حوزه کشور های اروپایی و متحدین سیاسی خود در سطح جهانی برای ثبات سازی سیاسی ، حاکمیت قانون ، رعایت اصل احترام به حقوق زنان و نظام مردم سالار تلاش نماید.
۱۲- نهاد های اجتماعیء فرهنگی شهروندان افغانستان در هالند که نقش عمده و اساسی را در پیوند دهی فرهنگی و آمیزش دو فرهنگ در جامعه هالند ایفأ مینمایند، مصمم اند که در کار مشترک با نهادهای مدافع پناهجویان در کشور میزبان فضای همکاری سالم را با پناهجویان تازه وارد نظربه امکانات دست داشته خویش فراهم و اطمینان میدهند که از هر گونه همکاری در زمینه دریغ نخواهند ورزید.12108177_548073662017866_5267333852452101513_n

12208512_548073708684528_6436226761291532881_n

12208716_548073712017861_1580733569951104204_n

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)