یک منبع آگاه به شبکه‌ی حقوق بشر کُردستان گفت : « در طول چند روز گذشته مسئولین زندان مهاباد اقدام به نصب دستگاه پارازیت در کل بندهای این زندان کرده و همچنین احضار و تهدید زندانیان سیاسی از سوی حفاظت اطلاعات زندان ادامه دارد. »

به گفته‌ی این منبع، « روز شنبه ۱۶ آبان‌ماه ( ۷ نوامبر ) حسین‌پور رئیس زندان مهاباد از داخل زندان بازدید به عمل آورده و با دیدن زندانی سیاسی پیرو آیین یاری، یونس آقایان از وی خواسته که سیبلش را بتراشد اما یونس آقایان اعلام کرده این برخلاف باورهای آیینی او می‌باشد، همان آیینی که به خاطرش قبلا حکم اعدام گرفته بود. بعد از اتمام بازدید رئیس زندان اینبار یونس آقایان را به دفترش احضار کرده و در آنجا مورد تهدید قرار داده که باید حتما سبیلش را بتراشد اما این زندانی سیاسی همچنان اعلام کرده به هیچ وجه چنین کاری را انجام نخواهد داد. »

یونس آقایان از پیروان آیین یاری ( اهل حق ) به همراه چندین تن دیگر در روستای اوچ تپه میاندوآب در مهرماه سال ۱۳۸۳ در اعتراض به تراشیدن سبیل یکی از سربازهای اهل این روستا با مامورین نیروهای انتظامی درگیر و بازداشت شد و در دادگاه به اعدام و همچنین تحمل پنج سال زندان محکوم شد که این حکم بعدا در شهریورماه سالجاری به حبس ابد کاهش پیدا کرد.

این منبع در پایان افزود « در طول چند روز گذشته صفری رئیس حفاظت زندان مهاباد چندین تن از زندانیان سیاس را تهدید به تبعید به پرونده‌سازی و تبعید به زندانهای دور کرده است. همچنین ۱۲ دستگاه پارازیت نیز در کل بندهای زندان مهاباد نصب شده و امروز چهارشنبه ۲۰ آبان‌ماه رسما این دستگاهها با حضور مسئولین زندان در راهروهای بندهای مختلف راهندازی شد و احتمال تاثیر این دستگاهها بر سلامت زندانیان، سبب ایجاد نگرانی در بین زندانیان مهاباد شده است.»

پیشتر روز دوشنبه ۲۶ مردادماه ۵۰۰ زندانی مرد و ۳۰ زندانی زن بند نسوان زندان مهاباد در اعتراض به وضع محدودیتهای جدید اعمال شده از سوی رئیس جدید زندان اقدام به اعتصاب عمومی کرده بودند که با قول مساعدت مسئولین زندان این اعتصاب پایان داده شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)