باور کنید اینجا تهران است!

باعیدانه رهبر انقلاب به مردم جنوب شهر چه کردیم؟

 bostan-dar-sal-1394

پس از کش و قوس‌های طولانی بین شهرداری تهران و نیروهای مسلح سرانجام اهالی تهران در سال ۱۳۸۹ خبری خوش شنیدند و خواندند که فرودگاه قلعه‌مرغی به بزرگترین بوستان تهران تبدیل خواهد شد. اقدامات آماده سازی از سوی شهرداری به سرعت ساماندهی شد و ابتدا دیوارهای این محل نظامی برداشته شد و نمای شهری مناسبی به منطقه داد.

هفدهم اسفند ۱۳۸۹ رهبر معظم انقلاب اسلامی بر اساس سنت هر ساله که در روز درختکاری، درختی را غرس می‌کنند اینبار این امر مهم را در این منطقه به انجام رساندند و بیاناتی در حوزه حفظ درخت و بوستانها ارائه کردند. متن این سخنرانی در تارنمای رسمی دفتر حفظ و نشر آثار ایشان قرار دارد.

ایشان در سخنان خود با ذکر اهمیت درخت و گیاه و بوستان؛ مسائل مربوط به زیست انسانی را از اهمیت بالایی دانسته و اظهار داشتند: مسئله‌ی گیاه و بوستان و درخت و این چیزها جزو مسائل اصلی است؛ اینها را جزو  مسائل فرعی نباید به حساب آورد. درست است که در شمارش مسائل اساسی کشور، چشمها و نگاه‌ها به سمت اقتصاد، به سمت فرهنگ، به سمت مسائل پولی، به سمت مسائل سیاسی کشانده میشود – معمولاً اینجور است – لیکن اگر با دقت نگاه کنیم، مسائلی که مربوط به زیست انسانی است، بیشتر از آنها اهمیت دارد. سیاست برای چیست؟ اقتصاد برای چیست؟ خدمات گوناگون شهری و کشوری برای چیست؟ اصلاً پیشرفت کشور برای چیست؟ پیشرفت برای این است که انسانها زندگی سالم و مطلوبی داشته باشند. اگر محیط زیست تخریب شد، همه‌ی اینها باطل خواهد شد.اهمیت محیط زیست اینجاست.

 رهبر انقلاب در خصوص شرایط فرودگاه قلعه‌مرغی بیان داشتند:

 طرحهای فضای سبزِ اینجا – حالا آقای شهردار محترم گفتند، قبلاً هم من گزارشش را دیدم – نزدیک سیصد هکتار زمین است؛ این خیلی مهم است. ایشان میگویند میخواهیم دویست و بیست هکتارش را فضای سبز درست کنیم. شما باید مواظب آن بقیه باشید. هشتاد هکتار زمین وسط شهر، چیز کمی نیست. اینجا زمینهائی است که متر مترش محاسبه دارد. شما اینجا هشتاد هکتار زمین دارید؛ مراقب باشید که چه اتفاقی بناست برای این زمینها بیفتد. شماها بحمداللَّه خودتان پاکید، اهل هیچگونه استفاده‌ی سوء نیستید؛ اما اینجور نیست که تمام محیط زندگی، خالی از آدمهای سوءاستفاده‌جو باشد. مراقب باشید طرحهائی که میخواهید اینجا اجرا کنید، از بیرون محیطِ شماها برایش طراحی نشده باشد؛ با بعضی از توجیه‌های گوناگون، توجیه‌های اقتصادی، تأسیس مرکز تجاری. همین طور بقیه‌ی جاها. حالا اینجا بزرگترین است، اینجا مهمترین است، اما تهران باز هم مراکز دیگر دارد؛ مراکزی که میتوان در آنها فضای سبز درست کرد، میتوان فضای تنفسی برای تهران درست کرد، میتوان ریه‌های تهران را تقویت کرد. حقیقتاً ریه‌های تهران ضعیف است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با هشدار نسبت به سوء استفاده‌های احتمالی از کاربردهای غیر کارشناسی برای هشتاد هکتار باقی مانده بیان کردند:

مراقب باشید طرحهائی که میخواهید اینجا اجرا کنید، از بیرون محیطِ شماها برایش طراحی نشده باشد؛ با بعضی از توجیه‌های گوناگون، توجیه‌های اقتصادی، تأسیس مرکز تجاری. همین طور بقیه‌ی جاها. حالا اینجا بزرگترین است، اینجا مهمترین است، اما تهران باز هم مراکز دیگر دارد؛ مراکزی که میتوان در آنها فضای سبز درست کرد، میتوان فضای تنفسی برای تهران درست کرد، میتوان ریه‌های تهران را تقویت کرد. حقیقتاً ریه‌های تهران ضعیف است.

آقای شهردار محترم به من گفتند که ما تا خرداد سال آینده شصت هکتار این را تحویل میدهیم. ان‌شاءاللَّه همه‌تان منتظر باشید، سوم خرداد بیائید اینجا شصت هکتار تحویل بگیرید!

شهردار تهران نیز در گفتگویی خبری در ۱۹ فروردین ۱۳۹۰ بیان داشت: بوستان ولایت می تواند ریه تنفسی پایتخت محسوب شود ، چرا که در مساحت ۳۰۰ هکتار توسعه فضای سبز را خواهیم داشت و علاوه بر آن این بوستان بزرگترین بوستان خاورمیانه خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به حضور مقام معظم رهبری در مراسم کلنگ زنی احداث این بوستان در پادگان قلعه مرغی ، احداث این بوستان را عیدانه مقام معظم رهبری به شهروندان تهرانی به خصوص به مردم جنوب شهر عنوان کرد و افزود: مقام معظم رهبری از آن جهت که فرمانده کل قوا هستند و این مجموعه نیز متعلق به نهادهای نظامی بود این عیدانه را به شهروندان در اواخر سال گذشته تقدیم کردند و در این راستا چنانچه همکاری مطلوب نیروهای مسلح و فرمان رهبر معظم انقلاب نبود، بدون شک ما امروز صاحب چنین مجموعه بزرگ تفرجگاهی و فرهنگی در تهران نبودیم، و من در ابتدا به عنوان یک شهروند و سپس به عنوان شهردار تهران به سهم خود از ایشان تشکر می کنم.

قالیباف در ادامه در پاسخ به چگونگی روند توسعه احداث بوستان ولایت عنوان کرد: با توجه به قولی که من در حضور مقام معظم رهبری نسبت به احداث فاز اول بوستان ولایت عرض کردم، قرار شد تا ۳ خرداد ۶۰ هکتار از این بوستان افتتاح شود، هم اکنون نیروهای شهرداری در دو شیفت ۱۲ ساعته یعنی از ۷ صبح تا ۷ شب و از ۷ شب تا ۷ صبح در بوستان ولایت به کار می پردازند تا ۶۵ هکتار از این بوستان، سوم خرداد به بهره برداری برسد.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه احداث بوستان ولایت به عنوان احداث مکانی که سال های سال برای آیندگان باقی خواهد ماند، نیازمند مطالعات و برنامه ریزی های دقیق است، اظهار کرد: هم اکنون در احداث فاز اول این مجموعه تمامی ۲۰ هزار مکان مسقفی که در بوستان ولایت وجود دارد، ترمیم، نوسازی، بازسازی و تغییر کاربری خواهد داد، و علاوه بر این اقدام توسعه فضای سبز، ایجاد پیست های موتور سواری، دوچرخه سواری، ماشین سواری و مسیرهای تک لاین برای پیاده روی و دویدن در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: بوستان ولایت بنا است صدها سال در شهر تهران باقی بماند و این مجموعه بزرگ فرهنگی بدون مطالعه، مشورت با مشاورین دانشگاهی، شرکت های مشاوره ای و شورای راهبردی احداث نمی شود و هرگز این تعجیل به معنای عجله کردن و تبدیل این فرصت تاریخی به استفاده های کوتاه مدت از آن نبوده است.

اما در پنجم آبان ۱۳۹۴ خبری منتشر شد:

ساخت بیمارستان هسته‌ای در قلب بوستان ولایت

این خبر، خبر از تفاهمنامه همکاری بین شهرداری تهران، سازمان انرژی اتمی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به‌منظور ساخت نخستین بیمارستان هسته‌ای کشور در بوستان ولایت بود که به امضاء نیز رسید.

همشهری نوشت: بوستان ۳۰۰هکتاری ولایت در طراحی‌های به‌عمل آمده به ۴دروازه تقسیم شده که با یک میدان مرکزی به یکدیگر متصل می‌شوند. قرار است نخستین بیمارستان فوق‌تخصصی هسته‌ای کشور در دروازه چهارم که دانایی و دانش نام دارد احداث شود. این دروازه ورودی دهکده سلامت نیز هست و درآن زبده‌ترین متخصصین سرطان و محققین پرتو‌درمانی و رادیودرمانی دور هم جمع شده و قطب علمی سلامت در دنیا را تشکیل خواهند داد. با احداث این بیمارستان دیگر نیازی به اعزام بیماران به خارج از کشور برای دریافت خدمات درمانی نیست بلکه این مرکز می‌تواند مرجع ارائه خدمات درمانی به کشورهای همسایه هم باشد.

شبکه خبر نیز در گزارش خود یادآور شد: این بیمارستان ۱۰۰۰ تخت خوابی مجهزترین بیمارستان هسته‌ای خاورمیانه است و تجهیزاتی که در آن نصب خواهد شد برای نخستین بار در خاورمیانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برآورد اولیه از هزینه ساخت این بیمارستان هزار میلیارد تومان اعلام شده است. بیمارستان هسته ای کشور در بوستان ولایت تهران و با سرمایه گذاری مشترک سازمان انرژی اتمی و شهرداری تهران ساخته خواهد شد.

این بیمارستان در زمینه کاربرد پرتوها و استفاده از انواع تجهیزات برای درمان بیماران، خدمات تخصصی ارائه خواهد کرد. ارائه خدمات پزشکی هسته ای، ارتقای دانش هسته ای برای بکارگیری رادیو داروها و ارتقای استاندارد و تجهیزات پرتودهی از اهداف ساخت این بیمارستان است.
این بیمارستان مرجع پزشکی هسته ای و کم نظیر در غرب آسیا خواهد شد.

گزارش تصویری از بوستان ولایت همراه با تصویر ماهواره ای این این ریه تنقسی تهران! را در ادامه می بینید.


منابع خبری:

http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=11611

http://fararu.com/fa/news/۷۲۹۷۴/%D8%AC%D8%B2%DB%8C%DB%۸C%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%AD%D8%AF%D8%A7%D8%AB-%D8%A8%D9%۸۸%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%88%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D9%82%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A8%D8%A7%D9%81

http://www.hamshahrionline.ir/details/311657

http://www.irinn.ir/news/۱۳۰۳۱۶/%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%۸۷%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%۸۸%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AA


نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com