با پیروزی خانم یدیا دوی بانداری کاندیدای کمونیست حامی حقوق زنان در انتخابات ریاست جمهوری نپال، برای نخستین بار یک زن در این کشور به ریاست جمهوری رسید.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اونساری گارتی، رئیس پارلمان نپال اعلام کرد، بیدیا دوی بانداری، کاندیدای زن حزب کمونیست نپال امروز(چهارشنبه) توانست با کسب ۳۲۷ رای در این پارلمان به ریاست جمهوری برسد و رقیب وی نیز توانست ۲۱۴ رای کسب کند. رئیس جمهور در نپال نقشی تشریفاتی دارد و نخست وزیر رهبر اصلی کشور محسوب می‌شود.

بانداری ۵۴ ساله معاون رهبر حزب کمونیست نپال است که تحت رهبری خادگا پراساد اولی، نخست وزیر این کشور قرار دارد. اولی اوایل ماه جاری میلادی به نخست وزیر انتخاب شد و رهبری دولت ائتلافی نپال را عهده دار است.

ماه گذشته میلادی قانون اساسی جدید نپال تصویب شد که این کشور را ملزم به معرفی یک رئیس جمهور جدید کرد.

بانداری یک حامی پرسابقه حقوق زنان در نپال و جزء سیاستمدارانی است که برای تضمین حقوق زنان در قانون اساسی جدید تلاش کرد. بر اساس سند این قانون اساسی، یک سوم از نمایندگان پارلمان نپال و همچنین یا رئیس جمهور و یا معاونش باید زن باشند.

وی پس از آن که همسرش مادان بانداری، رهبر سابق حزب کمونیست در سال ۱۹۹۳ در تصادف اتوموبیل کشته شد، به یک چهره سیاسی پیشرو تبدیل شد.

وی دومین رئیس جمهور نپال از زمان روی کار آمدن نظام جمهوری در این کشور است. رام باران یاداو، نخستین رئیس جمهور نپال است که در سال ۲۰۰۸ انتخاب شد.

روند رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری نپال امروز در پارلمان ساعت ۱۱ آغاز شد و تا چهار ساعت به طول انجامید.

در این رقابت سیاسی بیدیا دوی بانداری به عنوان معاون رئیس حزب کمونیست نپال و کول بهادر گورونگ، رئیس کنگره نپال در مقابل یکدیگر قرار گرفتند.

این اولین بار در تاریخ نپال است که یک زن برای پست ریاست‌جمهوری کاندیدا شده است.

بیدیا دوی ۵۴ ساله به عنوان نامزد زن این انتخابات از سوی سومین حزب بزرگ نپال یعنی مائوئیست‌ها حمایت شد.

نپالی‌ها پس از اعلام قانون اساسی جدید در ۲۰ سپتامبر، در ۱۱ اکتبر اولی را به عنوان نخست‌وزیر خود انتخاب کرده بودند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com