دنیا نظاره‌گر تراژدی آشکار سوریه است. روزی نیست که شاهد پیدا شدن جنازه‌ی پناه‌جوی آواره‌ای در ساحل دریای مدیترانه و یا تشدید وضعیت فلاکت‌بار مردم سوریه نباشیم. شوربختانه، حضور هزاران پناهجوی سوری در کشورهای اروپایی که مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است، تنها بخش کوچکی از شرایط فاجعه‌بار میلیون‌ها نفر از مردم سوریه است که به علت جنگ داخلی مجبور به فرار از کاشانه و کشور خود شده‌اند. رویارویی در سوریه به جنگ داخلی پیچیده‌ای با مشارکت عوامل مختلف تبدیل شده است. دیدگاه‌های متنوعی پیرامون شناسایی عوامل مقصر در فاجعه تکان‌دهنده سوریه وجود دارد. اما به شکلی مستند می‌توان نشان داد که بشار اسد، دیکتاتور بی‌رحم و قسی‌القلب سوریه و متحدان کم‌شمار خارجی‌اش، از جمله جمهوری اسلامی ایران، عوامل اصلی این فاجعه‌ جان‌خراشند.

afghanref01

از این رو، ما امضاکنندگان این متن، کمپینی برای محکومیت جنایت‌های بشار اسد و حمایت جمهوری اسلامی از او راه‌اندازی کرده‌ایم. ما به عنوان گروهی از شهروندان ایرانی معتقدیم که مسوولیت اصلی ما در خصوص بحران انسانی سوریه، ابراز مخالفت با مداخلات مخرب حکومت ایران و به‌ خصوص نیروی قدس سپاه پاسداران در این بحران است. ما برای مردم سوریه، صلح و دستیابی به کرامت انسانی آرزو می‌کنیم و از آرمان آن‌ها جهت استیفای حقوق سلب‌ناشدنی انسان‌ها پشتیبانی می‌نماییم.

ما با اذعان به اقدامات وحشیانه‌ی گروه‌های افراطی چون داعش و جبهه النصره و نیز سیاست‌های منفی برخی دیگر از کشور‌های منطقه، کمپین خود را بر روشنگری پیرامون نقش‌آفرینی مجرمانه‌ی حکومت ایران در بحران سوریه متمرکز کرده‌ایم. این کمپین، پیامد‌های مضرِ تاثیرگذاریِ جمهوری اسلامی بر زندگی مردم سوریه، ثبات منطقه، و در نتیجه منافع ملی درازمدت ایران را برجسته می‌سازد. ما از جمهوی اسلامی ایران می‌خواهیم حمایت از بشار اسد را متوقف سازد و حقوق اساسی مردم سوریه را رعایت کند. ما انتظار داریم برخورد مسوولانه‌ی همه‌ی طرف‌های درگیر کمک کند تا منازعات بی‌رحمانه در سوریه پایان یابد. برای ایفای نقش، جهت پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه، جمهوری اسلامی ایران باید کمک‌های مالی، نظامی و امنیتی به حکومت سوریه را قطع کند و اجازه دهد یک دولت انتقالی بدون بشار اسد شکل گیرد. در پایان از جمهوری اسلامی می‌خواهیم تا شماری از پناه‌جو‌یان سوری را در ایران بپذیرد تا دست‌کم بخش کوچکی از رنج بزرگی که بر مردم سوریه وارد کرده است، جبران شود.

حامیان اولیه کمپین:
مرتضی اسماعیل پور
علی اشتری
اکبر اشراقی
امیر حسین اعتمادی
علی افشاری
خسرو اکبری
بهمن امینی
مهدی امینی
مهران انصاری
سعید بشیرتاش
محمد بهبودی
میثم پارساپور
سپیده پورآقایی
میلاد پورعیسی
حسین ترکاشوند
علی تهرانی
نیره توحیدی
طاهر جام‌برسنگ
مهدی جلالی تهرانی
فرزانه جلالی حسینی
پویا جهاندار
فرناز جوادیان
سعید جوزانی
رضا حاجی‌حسینی
سعید حسین‌پور
بیژن حکمت
نعیمه دوستدار
فریبا راد
احمد رافت
اردشیر زارع‌زاده
آرش سبحانی
بهروز ستوده
نیما سروستانی
آیدا سعادت
عبدالسلام سلیمی
کیانوش سنجری
مهرداد سیدعسگری
مینا سیگال
سلمان سیما
هادی شیخی
کاوه شیرزاد
شاهین صادق زاده میلانی
کوروش صحتی
سیاوش صفوی
رامین صفی زاده
رضا طالبی
مهدی عربشاهی
رضا علوی
شاهد علوی
شهاب فیضی
علی کریم زاده
علی کلایی
علیرضا کیانی
امیر حسین گنج بخش
ساقی لقایی
مزدک لیماکشی
جواد متولی
جواد مطلبی
مازیار مکفی
عمار ملکی
اشکان منفرد
بهزاد مهرانی
نظام میثاقی
بابک مینا
افشین نریمان
بورگان نظامی نرج آباد
علی نظری
اباذر نوری زاد
سجاد نیک‌آیین
لیلی نیکونظر
سید حامد هاشمی
مهدی همتی
سید مجتبی واحدی
اشکان یزدچی
سیما تاجدینی
سحر رضا زاده
دریا صفایی
کاظم علمداری
مریم واحدی دهکردی

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)