در ادامه‌ي درگيري‌ها ميان حزب كارگران كردستان تركيه (پ‌ك‌ك) و ارتش تركيه كه نزديك به يك ماه است پس از وقفه‌يي دو ساله، بارديگر از سر گرفته شده است؛ يكي از سران پ‌ك‌ك از آمريكا خواسته تا پادرمياني كرده و مشكل اين گروه را با تركيه حل كند.
به گزارش كوردپاريز به نقل از روزنامه تلگراف انگليسي، جميل بايك از سران پ‌ك‌ك در اين رابطه گفته: ما به عنوان پ‌ك‌ك اعلام مي‌كنيم كه بدون گارانتی دولت آمریکا حاضر به اعلام آتش بس با دولت ترکیه نخواهيم بود و بدين منظور به صورت غیر مستقیم با دولت آمریکا ارتباط گرفته و از آنها درخواست میانجیگری کرده‌ايم.
بايك در ادامه‌ي درخواست‌هايش گفته: بدون شك پیام و نامه‌های زیادی رد و بدل می‌شوند و دیدارهایی صورت می‌گیرد و احتمالا بیشتر نیز خواهد شد. من خواست خود را از آمریکا را دوباره مطرح می‌کنم که این کشور میان ما و ترکیه نقش میانجیگر را ایفا کند، در صورتی که به ما گارانتی دهند ما نقش آنها را قبول خواهیم کرد. بدون گارانتی ما هیچ اقدام یکجانبه‌يي را انجام نخواهیم داد.
درگيري‌هاي اخير اين گروه با ارتش تركيه كه ازاز نوروز سال ۲۰۱۳ تا اواخر ماه گذشته ميلادي و پس از آتش بس یکجانبه پ‌ك‌ك، درحال مذاکره و در وضعیتی نه جنگ و نه صلح قرار داشتند. این وضعیت پس از انفجار شهر پرسوس و کشته شدن ده‌ها تن در اواخر ماه گذشته ميلادي كه گفته شد داعش مسؤل آن بوده است، بارديگر درگيري‌ها ميان اين گروه و دولت تركيه از سر گرفته شد و تاكنون صدها كشته و زخمي داشته است.
اما به عقيده‌ي كارشناسان اين حوزه، تركيه با چراغ سبز آمريكا بارديگر جنگنده‌هاي خود را بر فراز آسمان شمال عراق به پرواز درآورد و مواضع پ‌ك‌ك را هدف قرار داد كه طبق اظهارات مقامات رسمي و نهادهاي نظامي اين كشور، تاكنون بالغ بر ۸۰ درصد مواضع و پايگاه‌هاي اين گروه در شمال عراق تخريب و بيش از ۳۰۰ تن كشته و بالغ بر ۵۰۰ تن نيز زخمي شده‌اند. در مقابل آن به آمريكا اجازه‌ي استقفاده از پايگاه‌ اينجرليك را در داخل خاك خود داد.
از سوي ديگر مقامات تركيه به شدت اصرار دارند كه تا ريشه‌كن كردن پ‌ك‌ك از پاي نخواهند نشست.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)