رئيس مشترك حزب دموكراتيك خلق‌ها (HDP) اعلام كرده كه آنها تجزيه‌طلب نيستند و شايعاتي كه در اين راستا منتشر و پخش شده‌اند را دروغ بزرگ خواند.
به گزارش كوردپاريز، فيگَن يوكسكداغ از رؤساي مشترك حزب دموكراتيك خلق‌ها در شهرستان سلوپي تركيه كه در مراسم ختم كشته‌هاي اخير سلوپي شركت كرده بود گفت: «در تركيه بطور مستمر گفته مي‌شود كه جنبش‌هاي مناطق كوردنشين تركيه، تجزيه‌طلبند، اما اينها دروغ‌هاي بزرگي هستند و ما قول خواهيم داد كه صداي مردمان اين منطقه را به جاهايي برسانيم كه تا به حال نرسيده است و يا مانع رسيدن آن شده‌اند.»
يوكسكداغ گفته ما هم همچون ديگر ملت‌ها و قوم‌هاي حاضر در تركيه به فعاليت‌هاي خود در چارچوب تركيه‌يي واحد ادامه مي‌دهيم و اصلاً هم قصد تجزيه‌ي اين كشور را نداريم.
وي در پايان به اين نكته هم اشاره كرده كه اجازه نخواهند داد تحت نام تجزيه‌طلب بودن ه‌د‌پ، جرائم و اشتباهات حزب حاكم مخفي شود و از سوي ديگر فريب برخي طرف‌ها را در اين بازي نخواهند خورد.
سخنان يوكسكداغ در حالي در رسانه‌ها منتشر شده كه پ‌ك‌ك تاكنون چندين منطقه‌ي مرزي مناطق كوردنشين تركيه را به عنوان مناطق خودگردان اعلام كرده است. اما آيا حزب دموكراتيك خلق‌ها، راه خود را از پ‌ك‌ك جدا كرده و ديگر زير بار دستورات تحميلي آن نخواهد رفت يا اين كار پ‌ك‌ك را تجزيه نمي‌پندارند؟
لازم به ذكر است كه اين حزب تاكنون چندين بار اعلام كرده كه با راهكار مسلحانه و خشونت‌طلبانه پ‌ك‌ك موافق نيست و لذا از اين گروه خواسته تا صداي تفنگ‌ها را ساكت كند و بارديگر به پاي ميز مذاكره برگردد و اعلام آتش‌بس كند. چراكه اين مشكل فقط از طريق سياسي و مذاكره حل خواهد شد.
ديروز(۲۴ مرداد / ۱۵ آگوست) ۳۱مين سالروز شروع جنگ مسلحانه پ‌ك‌ك با تركيه بود. طي اين ۳۱ سال، دهها هزار تن افراد مسلح طرفين و اهالي بي‌گناه و بي‌دفاع منطقه كشته شدند و نتيجه‌يي هم حاصل نشده است. اين بار هم طرفين در تداوم فعاليت‌هاي مسلحانه‌ي خود به شدت اصرار مي‌ورزند و لذا نمي‌توان آينده‌ي اين روش را به سادگي پيش‌بيني كرد.
منبع: باس‌نيوز
ترجمه: كوردپاريز

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)