يك جامعه‌شناس فرانسه‌يي معتقد است كه كوردها در منطقه‌ي خاورميانه، داراي جنبشي آزاديخواه نيستند، لذا احتمال تأسيس كشور كوردستان بزرگ، خيلي ضعيف است.
آلاين توراين، جامعه‌شناس مشهور فرانسه گفته: در خاورميانه، تنها ايران، تركيه و مصر دولت ملي هستند و بقيه دولت ملي نيستند و لذا عربستان نمي‌تواند با فكر و روش سده‌ي ۱۸، اقتصاد سده ۲۱ را اداره و مديريت كند.
آلاين كه دخترش اكنون وزير بهداشت فرانسه است، در ادامه‌ي سخنانش به اين نكته اشاره كرده كه براي از بين بردن داعش، با حضور ۱۰۰ هزار سرباز آمريكا، فرانسه و بريتانيا هم، قادر به پايان دادن به اين جنگ نخواهند بود، چراكه با اين كار، داعش بلافاصله اعلام مي‌كند كه اين جنگ اسلام و مسيحيت است و بدين وسيله در بين اهالي منطقه محبوب مي‌شود و ارتش غرب هم شكست خواهد خورد. لذا تنها كشورهاي اسلامي از جمله ايران، تركيه و مصر قادر هستند داعش را نابود كنند.
آلاين در ادامه تحليل خود گفته: در حال حاضر نيروي مؤثر كه با داعش در منطقه مي‌جنگد، كوردها هستند، چه در شمال سوريه و چه در شمال عراق، اما با اين وجود هم احتمال تأسيس كوردستان بزرگ و واحد خيلي ضعيف است، چون كوردها داراي جنبش آزاديخواه نيستند؛ همين امر سبب شده تا اتحاد آنها به موضوعي محال و نشدني تبديل شود. دليل اصلي اين امر هم اين است كه كوردها هنوز هم داراي ساختار عشيره‌گرايي هستند و معمولاً هم عشاير را نمي‌توان با همديگر متحد كرد. از اين رو نمي‌توان براي كوردها از مقوله‌ي ملي سخن به ميان آورد.
اين جامعه‌شناس فرانسه‌يي در مورد موقعيت و سياست كنوني تركيه هم گفته: تاكنون تركيه ضد داعش نبوده و همچون عربستان و قطراز اين گروه حمايت كرده است. اما از همان ابتدا ايران به شدت با داعش جنگيد چون اين گروه را دشمن اصلي خود مي‌پندارد. تركيه با اين موضع خود متحمل ضررهاي زيادي شد و بعدها كه رجب طيب اردوغان رئيس جمهور تركيه متوجه شد كه دولت ملي با خلافت فرق مي‌كند و در يك قالب نمي‌گنجند، از داعش روي برگرداند و موضعش را تغيير داد.
آلاين توراين ۹۰ ساله، پدر ماريسُل توراين (وزير بهداشت فرانسه) كه سالهاست مدير كتابخانه‌ي آموزشي دانشگاه‌هاي جامعه‌شناسي در پاريس بوده است.
منبع: خبرترك
ترجمه: كوردپاريز

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)