آقای سونمز عزیز با درودهای فراوان و آروزی تندرستی و موفقیت برای شما

 

شما کمابیش در جریان رویداهای فرهنگی و اجتمایع و سیاسی ایران به‌ویژه سرکوب آزادی‌های فردی و جمعی به‌ویژه کانون نویسندگان ایران توسط حکومت اسلامی ایران با شدت ادامه دارد.

امروز یک‌شنبه سوم آوریل ۲۰۲۲ کانون نویسندگان ایران اعلام کرد که در روزهای اخیر دادیاری زندان اوین با ارسال ابلاغیه از وثیقه‌گذار رضا خندان‌(مهابادی) یکی از اعضای این کانون، خواستار معرفی او به‌زندان شده و خندان در دو سه روز آینده به‌زندان باز می‌گردد.

کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه‌ای نوشت: دادیار ویژه‌ زندانیان سیاسی بی‌توجه به‌وضعیت خندان، اواخر اسفند ۱۴۰۰ او را به‌زندان احضار کرد اما او در وضعیتی نبود که بتواند به زندان برگردد.

رضا خندان (مهابادی)، نویسنده، پژوهش‌گر و عضو کانون نویسندگان ایران اواخر آذرماه ۱۴۰۰ در زندان اوین به کرونا مبتلا شد.

کانون نویسندگان ایران نوشت: ماموران زندان که پیش‌تر با تاخیر عامدانه و عدم درمان موثر، بکتاش آبتین را نیمه‌جان به‌بیمارستان اعزام کرده بودند، با تکرار همین رویه جان رضا خندان‌(مهابادی) را هم به‌خطر انداختند و سرانجام با اعتراض همبندی‌ها ناچار به‌اعزام او به‌بیمارستان طالقانی شدند.

بر اساس بیانیه کانون نویسندگان ایران، پس از چند روز وکلا و خانواده‌ خندان موفق شدند برای او با وثیقه‌ ۴۰۰ میلیون تومانی مرخصی استعلاجی بگیرند و او را برای ادامه‌ درمان در بیمارستانی خصوصی بستری کنند. در تمام این مدت، از اعزام او به‌بیمارستان طالقانی تا کنون، رضا خندان‌(مهابادی) مشغول مداوای بیماری کرونا و عوارض آن بوده و همین اواخر نیز ناچار تن به‌عمل جراحی سپرده است.

کانون نویسندگان ایران هشدار داده که بی‌شک مسئولیت هر گزندی به‌رضا خندان‌(مهابادی) بر عهده‌ حکومت است و بازگرداندن او به‌زندان تهدیدی برای سلامت و جان اوست.

پیش‌تر نیز بکتاش آبتین، زندانی سیاسی، شاعر و فیلم‌ساز و دبیر پیشین کانون نویسندگان ایران در تاریخ ۱۸ دی ۱۴۰۰ به‌دلیل عدم رسیدگی پزشکی به‌موقع و تخصصی، در بیمارستان جان خود را از دست داده بود.

زندان‌های جمهوری اسلامی ایران مملو از زندانیان سیاسی و اجتماعی و فرهنگی زن و مرد است.

من به‌عنوان یک عضو جامعه فرهنگی و سیاسی ایرانی در تبعید، از شما و پن جهانی انتظار دارم از اعضای پن جهانی در تمامی کشورهایی که عضو دارد درخواست کنید تا هرچه سریع‌تر به‌این اقدام حکومت اسلامی اعتراض کنند و خواهان آزادی همه زندانیان سیاسی و اجتماعی و فرهنگی، به‌ویژه رضا خندان مهابادی شوند.

با احترام

بهرام رحمانی

نویسنده و روزنامه‌نگار ساکن سوئد

چهارم آوریل ۲۰۲۲

 

*جواب سریع پرزیدنت انجمن قلم جهانی به‌نامه سرگشاده بهرام رحمانی

جناب بهرام عزیز

ممنون از ارسال این نامه سرگشاده مهم

من بلافاصله با دوستان‌مان صحبت کردم. این موضوع را پیگیری و رسیدگی خواهند کرد.

امیدوارم بتوانیم به رضا خندان کمک کنیم.

لطفا همیشه با ما در تماس باشید

 

با سلام و احترام

برهان

۴ آوریل ۲۰۲۲

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)