دلنوشته شماره پنج: مادر اجاره ای یا مادر فرشته مانندی11412391_10153364134043622_705322613258959049_n

حالم از ديدن اصطلاح ” مادر اجاره اى ” به هم مى خورد. كلمه ” مادر ” به نظر من از مقدس ترين كلمه مى باشد كه مفهوم عزيزترين موجود در دنيا را مى رساند. چه خوب است كه اينگونه مادران را با عنوان ” مادر فرشته مانندى ” مورد خطاب قرار بدهيم.

در دانشگاه خودم ، به تازگى متوجه فعاليتهاى خيرخواهانه مراكز خدماتى ويژه زوجين شدم كه به دلايل مختلف ، قادر به بچه دار شدن نيستند. مادرانى كه تحت نظر اينگونه مراكز خدماتى هستند ، همه شان پولى به عنوان حق الزحمه را كه نمى گيرند. ضمنا ” فرزندآوری برای زوج فاقد بچه ” از سراجبار نیست و بلكه با میل و رضایت خاطر انجام می‌شود. يك نمونه بسيار زيبا را اخيرا از طريق همكلاس دانشگاهى خودم شنيده بودم ، اين است كه يك دختر دانشجو ازدواج نكرده (به اصطلاح ، باکره‌) از طریق لقاح مصنوعی باردار شده و مصمم است برای خواهر نازایش فرزندی به دنیا بیاورد. چقدر دنيا براى اين دو خواهر دوست داشتنى و پدر اين فرزند زيباتر مى شود و اين دختر دانشجوى خوش قلب هم افتخار مادر بودن و هم افتخار خاله بودن براى اين فرزند نورسيده را دارد. اين توافق به طور دسته جمعى خانوادگى و زير نظر يك پزشك خانوادگى و اون مركز خدماتى صورت گرفته شد.

خود اين دانشجوى خوش قلب در مورد این تصميم سرنوشت ساز چنين مى گفت:

فرزند ته تغاری خانواده بودم و پدر و مادرم در سن میانسالی مرا به دنیا آورده بودند، عمرشان به دنیا نبود و من زیرسایه يگانه خواهرم بزرگ شدم، خواهرم در حقم مهربان‌ترین مادر بود اما متاسفانه نازا بود و مراجعه زيادى اش به مراكز خدماتى نابارورى متاسفانه نتيجه اى جز اتلاف زمان و انرژى و پول زياد تا چهل پنجاه هزار دلار برايش نداشت و همین هم زندگی‌ مشترك اش را تلخ کرده بود، در نهايت ، خواهرم درپی يافتن یک زن داوطلب بود که من قانعش کردم که مایلم بچه او را فقط خودم به دنیا بیاورم. خواهرم با توجه به اینکه من اصلا ازدواج نكرده بودم ، اکراه داشت ولى اين موضوع اساسا هم برایم مهم نبود. زيرا مطئمن بودم كه با این کار می‌توانستم شادی را به زندگی خواهرم برگردانم…. جنین از تخمک خواهرم و از اسپرم همسرش شکل گرفته و عملا به لحاظ بیولوژیکی فرزند آنها محسوب مى شود و فقط در درون من امانت است و من با رضایت خاطر این کار را برای خواهرم و شوهرش كه برادر قانونى ام است ، انجام داده‌ام. چه افتخارى بيش از عنوان ” مادر فرشته مانندى ” وجود دارد كه نصيب من نشده است!

زبان من جز تحسين به چنين مادر فرشته مانندى نمى تواند بگشايد. بياييد كه همه ما ذهن خودمان را بازتر و انعطاف پذير تر بكنيم تا امكان يارى به نزديكان و همنوعان خودمان آسان تر صورت گيرد!

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)