تصور کنید با ظاهری اندوهگین و چهره ای مغموم وارد مجلس عروسی و جشن و سروری شده اید و تلاش می کنید به کسانی که مشغول رقص و پایکوبی هستند اطلاع دهید که اتفاقی ناگوار رخ داده است و شما غمگین و عزادار هستید.
پذیرش شرایط و قواعد بازی، شرط اصلی حضور در یک رقابت اجتماعی است. زمانی که می خواهیم در صحنه سیاسی کشوری با توسل به صندوق های رای و آرای عمومی بر شرایط جامعه تاثیر گذار باشیم باید متوجه باشیم که چگونگی استفاده از این اعتماد و تاثیر گذاری آن، شرط اصلی قواعد بازی است نه فقط بدست آوردن آرای مردمی.
انتخابات
در زمان پیش از انتخابات، نامزدهای انتخاباتی همواره در سخنرانی های انتخاباتی خود از نابسامانی های موجود، عدم توازن در اقتصاد و مدیریت ضعیف و خطاکاری و دهها ناکارامدی دیگر سخن می گویند، آنها در راهبردهای پیشنهادی خود وعده های بسیاری برای بهبود اوضاع جامعه مطرح می کنند برای مثال در انتخابات دوره گذشته سوئد، احزاب سوسیال دمکرات، محیط زیست و چپ که به “طیف سبز و سرخ” شهرت دارند در فرایند انتخابات وعده های بسیاری به رأی دهندگان دادند از بهبود شرایط درمانی بخصوص برای سالمندان گرفته تا افزایش مالیات بردرآمد به ویژه برای اقشاری که از درآمد بالایی برخوردار هستند، بهبود وضعیت تحصیلی و آموزش و پروش و مهاجران و نحوه پذیرش و ادغام آنها در جامعه.
این شعارها و وعده های انتخاباتی در شرایط نابسامان اقتصاد این کشور و نارضایتی شهروندان از هشت سال حاکمیت دولت دست راستی با إقبال ویژه ای مواجه شد و توانست نظر رای دهندگان را به خود جلب کند.
اما واقعیت موجود در جامعه سوئد یک نکته را مشخص می کند، زمانی که بر اساس سیاست های اتحادیه اروپا ، دولت سوئد در بخش خدمات درمانی، سرویس های حمل و نقل شهری و کشوری بخصوص در عرصه راه آهن، خدمات عمومی همچون خانه سالمندان ، مدارس و … خصوصی سأزی را نهادینه کرد هر چند دولت و مجلسیان سوئد تلاش می کنند تا رفتار شرکت ها و موسسات را قانونمند کنند اما شرکت های خریدار یا اجاره کننده این خدمات که به دنبال کسب سود بیشتر هستند یک سوال اساسی دارند مبنی بر اینکه اگر قرار است قواعد بازار آزاد را پذیرا باشیم چرا تلاش می کنیم از سود بیشتر چنین موسساتی جلوگیری کنید در صورتی که نهادهای دولتی این خدمات را همچون گذشته می توانند ارائه دهند . به همین دلیل با اعمال روش های گوناگون تلاش می کنند سود خود را بیشتر کنند.
آنچه نمایندگان احزاب سبز و سرخ در سوئد (سوسیال دمکرات ، محیط زیست و چپ) نمی خواهند وارد آن شوند و به آن بپردازند همین مبحث خصوصی سازی یعنی واگذاری خدمات عمومی به شرکتهای خصوصی که به طور طبیعی تعدیل نیرو ، تغییر در نوع خدمات ، تلاش در تغییر قرار های استخدامی ، تغییر قوانین کار و … در پی خواهد داشت . و در نتیجه سودخواهی شرکتها بیشتر و بیشتر خواهد شد ، آنها بجای این که به ریشه پردازند تلاش می کنند درخت را تزیین کنند تا به چشم زیبا جلوه کند.
همین وضعیت را در انتخابات اخیر یونان شاهد بودیم، حزب سیریزا، حزبی چپ گرا با وعده بهبود شرایط زندگی مردم یونان در مقابل سیاست پولی بازار مشترک اروپا و واحد پول اروپا مقاومت کرده است و قصد دارد آن را تغییر دهد. در آخرین همه پرسی نیز مردم یونان با اکثریت مطلق در مقابل سیاست های پیشنهادی اتحادیه اروپا رای منفی دادند و دولت این کشور با پشتیبانی از این رای برای انجام مذاکرات به دیدار سران دولتهای اروپایی رفت.
اما واقعیت کدام است؟ اگر دولت یونان می خواهد براساس قواعد بازی اتحادیه اروپا عمل کند همچون دیگر کشورهای اروپایی در زمینه خدمات عمومی بخصوص سن بازنشستگی باید تغییرات بسیاری به وجود آورد و یا اگر می خواهد برخلاف اساس و قواعد بازی عمل کند. شرایط خاصی دارد که نمی تواند براساس آن، وارد مذاکرات آن هم مبنی بر گرفتن وام بیشتر بدون دادن امتیاز شود
نتایج شمارش آرای همه‌پرسی در یونان نشان داد که مردم این کشور به «ریاضت اقتصادی» و پذیرش شرایط اروپا برای ارائه کمک‌های جدید مالی نه گفتند، اما آنها که تمامی امید خود را در یک تکه کاغذ به این دولت منتخب اعلام کردند، انتظار دیگری داشتند، دولتی که براساس رای اعتماد وارد زمین بازی می شود باید پذیرا باشد که این بازی و زمین، قاعده خاص خود را دارد. دولت یونان با کلامی چپ گرا رفتار دیگری از خود نشان داد که نتیجه این رفتار بی‌ثباتی بیشترسیاسی و اجتماعی و ضربه به اعتماد مردم را در افکار عمومی این کشور بود.
اگر با توجه به وعده لغو سیاست‌های ریاضتی و معطوف به پس‌اندازی و مقاومت در مقابل سیاست های اتحادیه اروپا مردم یونان در انتخابات به این حزب رای دادند امروز این تصور بر آنها غالب شده است که نیروی چپ گرا نیز نمی تواند کاری از پیش ببرد و آنها هم راهی برای برون رفت از این بحران ندارند. دولت یونان با خروج از حوزه یورو ۱,۵ میلیارد یورو تعهد مالی سنگین خود به صندوق بین‌المللی پول را پرداخت نکرده و اکنون عملاً دولتی ورشکسته است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com