دوهفته‌نامه نبض، ۱۹ تیر ۱۳۹۴‎‎

حقوق دگرباشان جنسی

پس از آن‌که بهرام رادان، هنرپیشه تلویزیون، که به خاطر نوشتن توئیتی در تمجید از قانونی شدن ازدواج همجنس‌گرایان در ایالات متحده مورد حمله شدید روزنامه کیهان قرار گرفته بود در مطلبی از آن روزنامه و مردم ایران عذرخواهی کرد، موضوع این توئیت و عذرخواهی رادان بحث حقوق همجنس‌گرایان را در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های فارسی زبان دوباره داغ کرد. او در نامه عذرخواهی خود میان فرهنگ ‌آمریکائی و ایرانی-اسلامی تفاوت قائل شده، ازدواج و عمل همجنس‌گرایان در ایران را قبیح و غیرقابل قبول می‌داند.

human rightحقوق زن

۱۰ تیر، شهین‌دخت ملاوردی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایلنا گفت با وجود این‌که زمینه حضور زنان در ورزشگاه‌ها از طرف دولت فراهم شده بود به احترام مراجع شیعه دولت از پیگیری آن منصرف شد. پس از این اظهارات کاربران اینترنت در شبکه‌های اجتماعی به ویژه در تویتر هشتگ تازه‌ای را ایجاد کردند به نام #احترام_مراجع که در آن واکنش‌های گاه طنز‌آلودشان را نسبت به این گفته‌ها منتشر کردند. نبض‌ایران نیز از پیگران خود در شبکه‌های اجتماعی پرسید، احترام مراجع جای خود را دارد اما #احترام_بانوان چه می‌شود؟

مین

۱۵ تیر، یک جوان مریوانی به نام لاوه رشیدی در اثر انفجار مین جان خود را از دست داد. در ایران سالیانه ده‌ها تن به دلیل انفجار مین جان خود را از دست داده یا مجروح می‌شوند. در مناطق غرب کشور هنوز زمین‌های مین‌گذاری شده در زمان جنگ ایران و عراق از مین پاک نشده‌اند. در همین‌حال، نیروهای نظامی و انتظامی کشور برای مقابله با قاچاق‌چیان در شرق کشور نیز اقدام به مین‌گذاری در مناطق بیابانی کرده که گاه جان گردشگران و افراد محلی را می‌گیرد.

محاکمات

در پی اجرایی شدن قانون جدید آیین دادرسی، کانون وکلای ایران تبصره ماده ۴۸ این قانون را مغایر با قانون اساسی اعلام کرد. مطابق این تبصره، در جرائم علیه امنیت کشور و جرائم سازمان‌یافته، متهم تنها مجاز به انتخاب وکیل از میان وکلای مورد تأیید قوه قضائیه است. ناظران این تبصره را مغایر با حق دفاع متهم از خود می‌دانند.

۱۴ تیر، خبر رسید که احمد رونقی ملکی، پدر حسین رونقی ملکی، زندانی سیاسی، به جرم اطلاع‌رسانی پیرامون وضعیت پسرش و مصاحبه با رسانه‌ها در این زمینه به‌طور غیابی به چهار ماه زندان محکوم شده.

۱۶ تیر، خبر رسید که وزارت اطلاعات نرگس محمدی، وکیل مدافع و کنشگر حقوق بشری را به همکاری با داعش متهم کرده. ظاهراً دلیل این اتهام اعتراض محمدی به روند ناعادلانه محاکمه دو متهم به همکاری با داعش است که به اعدام محکوم شده بودند.

۱۷ تیر، نرگس محمدی طی نامه‌ای به دادستان تهران به عدم امکان تماس تلفنی در بند زنان زندان اوین اعتراض کرد. او در نامه‌اش از دادستان می‌پرسد آیا شنیدن صدای فرزندانم امنیت ملی را مخدوش می‌کند؟

حقوق زندانی

۱۶ تیر، مدیار سمیع‌نژاد، روزنامه‌نگار و کنشگر حقوق بشری، در ادامه پیگیری روزشمار زندانیان سیاسی در تویتر چوب‌خط چندتن از آنان را از این قرار اعلام کرد:

٢۴۶٣ [روز] زندان #سعیدملک‌پور

۵٧۵ [روز] زندان #سهیل‌عربی

٢٢١٣ [روز] زندان #ضیانبوی

٢٠١۴ [روز] زندان #بهاره‌هدایت

همان‌روز، رهبر جمهوری اسلامی در دیداری با مقامات قوه قضائیه از شمار بالای زندانیان در ایران ابراز نگرانی کرد. هرچند اشاره او به شمار بالای زندانیان مالی و مواد مخدر است نه زندانیان عقیدتی-سیاسی.

۱۳ تیر، آتنا دائمی، فعال حقوق مدنی، که اخیرا به ۱۴ سال حبس محکوم شده بود به دلیل فشارهای عصبی و بدرفتاری در زندان دچار حمله قلبی شد.

۱۶ تیر، کانون زنان ایران نامه‌ای را از یک زندانی زن زندان قرچک منتشر کرد به نام مریم ربیعی که اسفندماه گذشته نوشته شده. این زندانی که ۱۷ سال را پشت میله‌های زندان سپری کرده از تجربیات خود از وضعیت وحشتناک زندان می‌نویسد.

همان روز، جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی ایران طی نامه سرگشاده‌ای خطاب به «مردم ایران» نسبت به رفتار مأموران امنیتی با خانواده‌های زندانیان سیاسی اعتراض کردند. برپایه این نامه، مأموران امنیتی والدین، فرزندان و همسران زندانیان سیاسی را تهدید کرده، زنان جوان را توصیه به طلاق و جدائی از همسران‌شان می‌کنند.

بازداشت خودسرانه

۸ تیر، نیروهای امنیتی در شهر اهواز با حمله به خانه عده‌ای از فعالان مدنی این شهر آنان را مورد ضرب و شتم قرارداده و بازداشت کردند. هنوز دلیل بازداشت این افراد اعلام نشده.

۱۹ تیر، گروهی از تظاهرکنندگان در مراسم روز قدس که خواهان حمایت از اقلیت مسلمان اویغور در جمهوری خلق چین شده بودند توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. همه ساله، آخرین جمعه ماه رمضان در ایران تظاهرات حکومتی در حمایت از مردم فلسطین برگزار می‌شود. در سال‌های اخیر نیروهای اصلاح‌طلب و سبز از این موقعیت برای ابراز نظر استفاده می‌کنند.

داده‌نما

وب‌سایت میدان داده‌نمایی را منتشر کرده با نام اگر فساد نبود. در این داده‌نما نمایش داده می‌شود که با مبلغ اختلاس‌ها و فسادهایی که رسما در کشور اعلام شده، چه فعالیت‌های عمرانی در جهت ارتقاء سطح آموزش و رفاه مردم و کاهش سطح فقر در کشور می‌توان انجام داد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)