بامداد پنجشنبه ۲۲ آوریل ۲۰۲۱موشک زمین به هوا از نوع SA-۵ به طرف خاک اسرائیل شلیک شد. از چگونگی عبور این موشک از سیستم سپر دفاعی اسرائیلی تا کنون به غیر از نوع موشک و هدف از شلیک آن که به دنبال هجوم گسترده جنگنده‌های اسرائیلی صورت گرفته است، هیچ گونه گزارشی ارائه نشده است.

گنبد آهنین، پیکان (ختس)، عصای سحر آمیز

گنبد آهنین (کپت برزل)، یک سامانه دفاعی هوای متحرک است که در هر شرایط آب و هوایی قادر است گلوله‌ها و راکت‌ها را تا فاصله ۷۰ کیلومتری مورد هدف قرار دهد. البته سامانه دفاعی اسرائیل به صورت چند لایه و ترکیبی شامل سیستم گنبد آهنین، پیکان و عصای سحر آمیز توانایی تعامل با تهدیدات مختلف از جمله موشک‌های کروز در تمامی انواع آن و تهدیدات بالستیک را دارد.
اما از اینکه این نوع موشکی قدیمی SA-۵ توانسته است سیستم دفاعی را رد کند و در منطقه قرینات در نزدیکی دیمونا فرود آید باعث خوشحالی دشمنان اسرائیل شده است.

دیمونا

یکی از مهم ترین مراکز تحقیقاتی اتمی اسرائیل به شمار می‌رود که به نقل از روزنامه Sunday Times در سال ۱۹۸۶ اسرائیل از این مرکز برای ساخت بمب اتم استفاده می‌کند و طبق گزارش این روزنامه، اسرائیل بین ۷۵ تا ۱۳۰ موشک با کلاهک هسته‌ای تولید کرده است. البته مقامات کشور اسرائیل تمامی ادعات و گزارش‌های مختلف مبنی بر ساخت سلاح هسته‌ای را تاکنون نپذیرفته‌اند.
گروه‌های تروریستی فلسطینی حماس طی سال‌های گذشته با موشک پراکنی سعی در هدف قرار دادن این مرکز نمودند ولی به علت سیستم امنیتی دفاعی چند لایه تاکنون نتوانستند در پیشبرد نقشه تروریستی خود موفق شوند.

اما اینکه الان جمهوری اسلامی از خبر شلیک موشک زمین به هوا از خاک سوریه به خاک اسرائیل جشن و پایکوبی راه انداخته که ما توانستیم انتقام سختی از انفجار‌های نطنز را بگیریم جای حیرت و تعجب دارد.!
طبق گفته‌های کارشناسان نظامی اسرائیل نه تنها شلیک موشک به طرف دیمونا حمله تلافی جویانه از جمهوری به حساب نمی‌آید بلکه حتی این موشک قدیمی در فاصله ۳۰ کیلومتری دیمونا و در بالای صحرای نگب منهدم شد و در مقابل جنگنده‌های اسرائیلی در حمله دوباره چندین نفر از نیروهای جمهوری اسلامی را به هلاکت رساند.
تجربه‌های چندین ساله اسرائیل از جنگ استقلال ۱۹۴۸، جنگ شش روزه، جنگ یوم کیپور، جنگ ۱۹۸۲ لبنان، جنگ ۲۰۰۶ لبنان (۲) تا جنگ با گروهک تروریستی حماس ۲۰۱۲ این را به کشور اسرائیل آموخته است که در شرایط ویژه و در جایی که دشمن فکرش را هم نمی‌کند دشمن را زمین گیر نمایند.
حال آیا این موشک SA-۵ آتش را به خاک جمهوری اسلامی خواهد برد و پایان این جمهوری را رقم خواهد زد؟

بن لیوی

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)