سرمقاله مهمان به قلم عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، که به مناسبت دیدار رسمی ژنرال عبدالفتاح السیسی از برلین در روزهای ۴ـ۳ ژوئن ۲۰۱۵، در روزنامه آلمانی دی تسایت منتشر شده است.

سرکار خانم صدراعظم،

شما با ژنرال عبدالفتاح السیسی دست خواهید داد.
فشردن آن دست صلح و ثبات برای خاورمیانه به ارمغان نمی آورد، بلکه بی عدالتی را در اثر خشونت، سلطه و تحقیر، کنترل کامل بر جامعه مدنی و فعالیت سیاسی تداوم می بخشد. انقلاب هایی که جهان عرب را لرزانده اند، نشان دادند که این بی عدالتی دیگر دوام پذیر نیست.

از زمان به قدرت رسیدن ژنرال عبدالفتاح السیسی در ژوئیه ۲۰۱۳، او سرکوبی را هدایت کرده که در تاریخ مصر امروزی بی سابقه است. بنا بر آماری که سازمان های غیردولتی مستقل مصری گردآوری کرده اند، ۴۱۰۰۰ زندانی سیاسی، از جمله افراد برجسته جنبش دمکراسی خواهی، همچون علا عبدالفتاح و یارا سلام، در زندان ها به سر می برند. در پی محاکمه های ساختگی دسته جمعی، بیش از ۶۷۰ حکم اعدام صادر شده است. گردهمایی های بیش از ۱۰ نفر بدون اجازه وزارت کشور ممنوع شده است. اتمام حجت ها، اصلاحات جزایی و اقدامات تلافی جویانه سازمان های غیردولتی مستقل را به شدت تهدید می کند. در نتیجه این تهدیدها، اعضای این سازمان ها، از جمله چندین سازمان عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، به دلیل دریافت کمک مالی خارجی به قصد ضربه زدن به «منافع ملی» در خطر حبس ابد به سر می برند. همچنان که در گزارش اخیر فدراسیون نشان داده شد، خشونت جنسی به دست پلیس و نیروهای امنیتی نظامی علیه زنان و مردان به شدت گسترش یافته و متناسب با افزایش دستگیری ها افزایش می یابد. این خشونت که به طور عمومی به شکل آزار، تجاوز جنسی، تجاوز با استفاده از اشیاء، برق گذاری به آلت تناسلی در سطح گسترده ای در بازداشتگاه ها رایج است، همه کسانی را که پلیس دستگیر می کند، تهدید می کند. شخصِ ژنرال عبدالفتاح السیسی از «آزمایش بکارت» که ارتش بر زنان معترض تحمیل می کند، دفاع کرده است و این اقدام، با وجود تعهد ارتش به پایان دادن به آن، هنوز رویه ای رایج است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com